جدید ترین اخبار
فاضلاب امیریه

آقای شهردار امیریه کجایی؟! دقیقا کجایی؟!

افروز نیوز- (اسماعیل داسدار) دوستان میگن از مشکلات فراوان شهر امیریه بگو. آخه اگه چیزی بگم داد بعضی ها در میاد! شاید خوششون نیاد، آخه خبری نیست! شهردار که نمی یاد!! معاونینشم که نیستند!! شورا چی؟ نه اینها هم نیستند!! مسوولان دیگر هم که … اصلا مسوول اینهمه نابسامانی در بخش مدیریت خدمات شهری امیریه کیه؟ پس بی خیال شین به من گیر اینقدر ندین، بذارین به کار و زندگیمون برسیم !! حالا اگه بودن یه چیزی! عکاسی بود، دوربینی بود، میشد چفیه انداخت دور گردن و رفت عکس یادگاری گرفت و گفت: “من باعث بانی آوردن شهدای گمنام به این شهر شدم” و با این موضوعات مشکلات رو سرپوش گذاشت. اما حالا که این داستانها نیست پس بی خیال شیم بره!!اسماعیل داسدار

اما از طرفی هم که نمی شه ظلم و بی عدالتی رو دید و چیزی نگفت. میشه؟ اینهمه غربت رو ببینی و سکوت کنی؟؟ مگه نه اینه که باید مردم ولی نعمتان مسوولان باشند؟ پس آقای شهردار امیریه کجایی؟! دقیقا کجایی؟! آیا در شهر امیریه زندگی میکنی؟ آیا تا امروز چند ساعتی در جوار فاضلاب رها شده در این شهر با مردم زجر کشیده ای؟ آیا خانواده شهردار امیریه “آقای ارسلان خان محمدی” از وجود چنین فاضلابی در شهر خبر دارند و اینکه آیا ایشان و خانواده محترمشان درکی از مشکلات این مردم مظلوم دارند؟ اگر دارند و اقدامی نمیشود که باید به مدیریت ایشان شک کرد و این موضوع را متذکر شد که امیر مؤمنان على (علیه السلام) به مالک می فرمایند: “مالک از این که به مردم وعده دهى و به انجام کارى متعهد شوى و سپس تخلّف کنى، بپرهیز، چون خُلف وعده و پیمان شکنى موجب خشم خدا و خلق است”

ولی اگر خبر هم ندارند آنجاست که فقط باید ابراز تاسف کرد و گفت به کار گماردن چنین افرادی در حکومت اسلامی از نظر تمامی بزرگان دین حرام است.

به گزارش خبرنگار آسمان شهریار؛ چند سالی است که در منطقه امیریه بوی نامطبوع فاضلاب سبب سلب آسایش مردم شده به گونه ای که آنها خواستار رفع این مشکل از سوی مسئولان امر شده اند اما تا کنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

فاضلاب امیریه

این روزها شاهد وضعیت نامطلوب و بوی بد فاضلاب شهر امیریه هستیم. در اکثر محله های این شهر چالش‌هایی به چشم می خورد که بی ‌توجهی به آن‌ها ضمن ترسیم سیمای نازیبا و خسته در شهر، مشکلات بهداشتی و روانی را برای شهروندان ایجاد کرده است. تعدادی از ساکنان شهر امیریه در گفتگوی با خبرنگار آسمان شهریار اظهار کردند: فاضلاب های روان که در این منطقه وجود دارد محلی شده است برای تجمع حشرات موزی که شب ها از نیش پشه ها و ورود حشرات به منازلمان رنج می بریم و هم بوی نامناسب و تعفن آن چشم و دماغ همسایه ها و رهگذران بسیاری را می آزارد.

یکی از ساکنان امیریه به خبرنگار آسمان شهریار می گوید: هر شب در این منطقه به ویژه از ساعت ۲۱ به بعد بوی فاضلاب در تمام منطقه می پیچید. وی افزود: بوی نامطبوع فاضلاب ۲۰ سال است مردم این منطقه را اذیت می کند و با توجه به نامه نگاری هایی که به مسئولان امر صورت گرفته، تا کنون هیچ اقدامی انجام نشده است. این شهروند اظهار داشت: وجود فاضلاب های روان با بوی تعفن و مشکلات بهداشتی آن باعث شده است زندگی در این منطقه بسیار زجر آور باشد.

یکی دیگر از ساکنان این منطقه گفت: وجود بوی تعفن فاضلاب و انتقال میکروب ها، سلامت ما را در این منطقه تهدید می کند. وی درباره بوی بد فاضلاب می گوید: بیشتر شب ها از بوی بد نمی توانیم نفس بکشیم و حتی گاهی شدت بوی نامطبوع به حدی است که تنفس آن، موجب سوزش گلو می شود. وی اظهار داشت: این روزها هر چه هوا رو به گرمی می رود شاهد وضعیت نامطلوب و بوی بد فاضلاب در این نقطه هستیم. این شهروند ضمن انتقاد از عملکرد شهرداری این منطقه خواستار توجه جدی مدیریت شهری به این موضوع شد و گفت آیا آقای شهردار و خانواده محترم ایشان حتی یک روز میتوانند در جوار چنین جایی زندگی کنند؟

فاضلاب در شهر امیریه نه فقط باعث بوی بد که موجب رواج بیماری‌های پوستی در میان ساکنان این منطقه شده است. یکی از ساکنان این منطقه که زنی میانسال است، به خبرنگار آسمان شهریار گفت: «بچه‌هایمان مریض شدند و ما دیگر نمی‌توانیم این‌جا زندگی کنیم. بوی فاضلاب خیلی شدید شده است. اغلب وقتی اعتراض می‌کنیم ٢٠ روز تا یک ماه این بوی بعد کم  و قطع می‌شود و باز دوباره بوی تعفن بالا می‌گیرد. با این بوی وحشتناک حتی میهمان نمی‌توانیم دعوت کنیم. الان برای دخترم می‌خواهد، خواستگار بیاید اصلا خجالت می‌کشیم به آنها بگوییم که بیایند. صورت یکی دیگر از ساکنان هم جای تورم‌های قرمز کوچکی است که به گفته او پزشکان گفته‌اند دلیلش گزش یک پشه آلوده است.

این خواسته بحق شهروندان در حالی مطرح می شود که تا به امروز این کانال جان چند نفر از کودکان حاشیه نشین خود را گرفته و آنها را در خود غرق کرده است. متذکر می شود، قریب به دو دهه است که فاضلاب امیریه به این نقطه از شهر سرازیر می شود و قرار بوده است که با لوله گذاری، عملیات انتقال آن به جنوب شهرستان شهریار را در دستور کار خود قرار دهند. اما هنوز این اتفاق رخ نداده است و شهروندان هم در منظر اول، شهرداری را مقصر اصلی این قصور می بینند. اینکه شهرداری در پوشش این کانال اهتمام نمی ورزد، موضوع قابل اغماضی نیست، اما کجایند متولیان اداره محیط زیست شهرستان شهریار تا خطرات و آسیب های زیست محیطی آنرا به مقامات گزارش نموده و برای رفع آن حرکتی انقلابی از خود نشان دهند؟ آیا برای این اداره مهم نیست که زندگی حال و آینده ساکنین این نقطه از شهر واقعا در خطر است و بوی تعفن و نکبت بار این فاضلاب، غیر قابل تحمل شده است؟ در مراجعه به هر شهرداری با دستورالعملی مواجه می شوید که در نگاه اول، ساخت و ساز غیر مجاز را قبیح دانسته و خود را مجاب به مقابله با آن می داند. اما متاسفانه گاها در عمل چیز دیگری را شاهد هستیم که با آن نگاه ابتدایی زاویه و فاصله ای فاحش دارد و این بدان معناست که ساخت و ساز غیر مجاز ادامه دارد و اتفاقا بازارش هم حسابی گرم است و نمونه بارز این نوع ساخت و سازها را میتوان در شهر امیریه و اتفاقا در جوار همین کانال شاهد بود و اینجاست که باید از شهردار این شهر سوال کرد آقای شهردار وقتی در مکانی اینچنینی و جلوی چشم مردم و در حریم کانال ساخت و ساز غیر مجاز میشود چگونه میتوان باور کرد و انتظار داشت در مکان های دیگر نشود؟! آقای شهردار چه کسی پاسخگوی این ساخت و سازهاست و چه کسی در آینده جوابگوی اتفاقاتی است که در سیل گذشته در امیریه شاهد آن بودیم؟! متاسفانه شهروندان این نقطه از شهر بدون رعایت حریم کانال فاضلاب اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز نموده اند که عمدتا فاقد استحکام لازم و استاندارهای مورد نیاز شهرسازی است و اینجاست که شهردار امیریه جناب ارسلان خان محمدی باید پاسخگو باشند.

در پایان امید است مسؤولان گوشه چشمی هم به حل مشکل فاضلاب شهر امیریه که بوی تعفن آن تا میانه هسته مرکزی این شهر رسوخ کرده بیندازند و برای رفع این مشکل عزم خود را بیش از پیش جزم کنند تا ساکنان این مناطق نیز از کوچکترین حق خود، یعنی زندگی بهره مند شوند.

منبع: نشریه آسمان شهریار

یک نظر

  1. آفرین برشرافت وصراحت قلم شما.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود