جدید ترین اخبار
شورای شهر

برخی از نامزدهای اصلاح طلب شهریار، ضرورتی برای حضور در لیست اصلاح طلبان نمی بینند/آیا باید سایه سیاسی از روی شورای شهر برداشته شود؟

افروز نیوز- (پرویز امینی) صحن شورای شهر به عنوان پارلمان شهری، محل کار و تلاش صادقانه و خدمت عده ای از افراد همان جامعه به شهروندان و همنوعان خویش است نه مرکزی برای گروکشی های جناحی و حزبی.

پرویز امینی

از دیدگاه مردم، مجموعه شورای شهر متشکل از افرادی دردآشنا از میان خود مردم است که دغدغه آنها صرفا پرداختن به رفع نیازهای شهری در زمینه عمرانی، ورزشی، تفریحی، خدماتی و فرهنگی خواهد بود. این عده از افراد جامعه با نیت و هدف ساماندهی پتانسیل های موجود و همچنین ارتقای سطح کیفی و کمی حقوق شهروندی پا در این عرصه گذارده تا فارغ از تعلقات و وابستگی های سیاسی و حزبی فقط و فقط به شهروندان خود خدمات شفاف و بی آلایش ارائه نمایند. و این مهم در شرایطی به منصه ظهور خواهد رسید که عضو شورا وامدار جناح سیاسی خاصی نباشد.

شایان ذکر است؛ رسیدن به مجموعه شورایی بالغ و موفق، قطعا در گرو رهایی این نهاد مردمی از سایه جریانات سیاسی متصور خواهد بود. نمایندگان مردم در این پارلمان محلی گرد هم می آیند تا در راستای بهبود اوضاع زندگی شهروندان نسبت به ولی نعمتان خویش ادای دین و تکلیف کنند و مرور فعالیت  چهار دوره قبلی شوراها نیز حکایت از همین مهم دارد که چگونه اعضای شورا فارغ از وابستگی های سیاسی و جناحی توانسته اند به مردم خدمت نموده و در مقاطعی هم که تعلقات سیاسی خویش را دخیل کرده اند، کار گره خورده و نتایج مطلوبی حاصل نشده است.

فعالیت ادوار گذشته شورای شهر در شهرستان شهریار گویای این است که نمایندگان مردم در این مجموعه ها بویژه در شهر شهریار به عنوان مرکز شهرستان، علیرغم برخورداری از گرایش های سیاسی مختلف، هرگز آنرا در نوع تصمیم خویش لحاظ نکرده و در حقیقت فعالیت در این مجموعه ها مستلزم تزریق افکار سیاسی از طرف اعضاء نبوده است. در طول فعالیت ۴ دوره ای شورای شهر، گاها نمایندگانی از دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا در این مجموعه حضور داشته اند اما تا به امروز هیچگاه تصمیم سیاسی در این شورا اتخاذ نشده است و افراد رفتار سیاسی از خود بروز نداده اند.

اکنون در آستانه پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی قرار داریم و دغدغه هایی از این دست ممکن است انتخابات پیش رو را تحت الشعاع خود قرار داده و اذهان عمومی را مشوش کند. البته ذکر این نکته ضرورت دارد که قرار گرفتن فرد کاندیدا در لیست های منتسب به جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی ممکن است در میزان جذب آرای مخاطبین برای ورود به شورای شهر موثر واقع شود، اما قطعا نوع نگرش سیاسی وی در تصمیم گیری و بررسی لوایح مطروحه در صحن شورا اثری نخواهد داشت.

علی ایحال؛ در گوشه و کنار شهر شنیده می شود که فعالیت احزاب و جریان های سیاسی منطقه در ارائه لیست هایی با مضمون اصولگرایی و اصلاح طلبی آغاز شده و هر یک از این دو جریان در صدد تهیه لیست هستند که البته در این میان فعالیت و جدیت اصلاح طلبان مشهودتر است.

برخی از نامزدهای اصلاح طلب شهریار، ضرورتی برای حضور در لیست اصلاح طلبان نمی بینند

اصلاح طلبان شهرستان شهریار در این مدت و در مقاطع مختلف با انتشار بیانیه های متعدد سخن از ارائه لیستی مشترک به میان آورده اند که هر چند این فعالیت مدنی می تواند تمرین و پیش زمینه مناسبی برای انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و حتی ریاست جمهوری که بخشی از فعالیت آنها سیاسی است، باشد، اما آیا با توجه به اینکه فعالیت های شورای شهر به عنوان یک نهاد مردمی در همان حوزه های عمرانی و اجتماعی خلاصه می شود، این نوع فعالیت های سیاسی در صحن شورای پنجم بازخورد خواهد داشت یا خیر؟

شایان ذکر است؛ برخی از فعالین سیاسی اصلاح طلب منطقه که بعضا عضو شورا هستند و اتفاقا در زمره نامزدهای این دوره از رقابت ها نیز بشمار می روند، علیرغم باز بودن فضای فعالیت اصلاح طلبان در کشور و ایضا برخورداری از پیشینه سیاسی اصلاح طلبانه، از قرار گرفتن در این لیست امتناع ورزیده و اعتقادی به این خط کشی های سیاسی در شورای شهر ندارند.

این افراد معتقد هستند که مردم باید در انتخاب خود کسانی را برگزینند که هیچ چیز حتی منافع حزبی خود را بر خدمت به مردم ترجیح ندهند.

از منظر این افراد، فعالیت در شورای شهر می بایست فارغ از وابستگی های سیاسی باشد و از طرفی قرار نگرفتن ایشان در لیست اصلاح طلبان دلیلی بر اصلاح طلب نبودن آنها نیست. بلکه از آنجا که این افراد فعالیت در شورای شهر را یک فعالیت کاملا مردمی می دانند، شخصا از حضور در لیست های منتسب خودداری می کنند.

حال باید منتظر ماند و نتیجه انتخابات پیش رو و همچنین نقش مستقیم اصلاح طلبان در تصمیمات شهری را نظاره گر بود.

۱۰ نظر

 1. آقا اصلاح طلب و اصولگرا کیلویی چند؟تورو قرآن بذارین مردم زندگیشونو بکنن. آخه کار در شورا چه ربطی به این مسخره باریا داره؟

 2. سلام ممنون هستم از تلنگری که زدید. خیلی از مردم اصلا نمیدونن که حزب و حزب بازی یعنی چی. این مردم از شوراها کار میخوان حالا میخواد مال هر دسته و حزبی باشه

 3. تورو خدا یه مطلب هم در مورد انتخاب شهردار خوب بنویسید. ما مردم انتظار داریم شورای شهر بعدی کسی رو بعنوان شهردار انتخاب کنه که جسور و بافکر باشه. کسی باشه که با فروختن شهر حقوق پرسنل رو تامین نکنه یعنی خودش فکر اقتصادی داشته باشه

 4. سلام خداوقت
  همین باندبازیهای سیاسی ما رو عقب نگه داشته. خواهشا تمومش کنین و بذارین آرامش به شهر برگرده. ما در شورا خدمتگزار میخوایم نه سیاسی

 5. سپاس از انتشار این مطلب اما به نظر من اگر عضو شورا سیاسی باشه خیلی هم خوبه اولی به شرطی که سلیقه سیاسی خودش رو تو مصوبات دخیل نکنه

 6. لیست اصلاح طلبان کی منتشر میشه؟ اصلا کیا تو این لیست هستن؟ میشه اطلاع رسانی کنید؟

 7. سلام
  دوستان وقتی گفته می شود سیاست، منظور مشخص است. سیاست علم مدیریت اداره کشور و شهر و تصمیم گیری است. انتخابات در حوزه سیاست تعریف شده است به همین منظور برگزار کننده انتخابات اداره کشاورزی نیست. رئیس جمهور یا اعضای شورای شهر با رأی مردم انتخاب می شوند تا شهر و کشور را اداره کنند و تصمیم بگیرند. پس تصور “از سیاست بیزارم” عامیانه است. دوستان اداره شهر را به افراد بدون کارنامه و برنامه تجربه تلخی است و انتظار داریم نخبگان به مسئولیت خود عمل کنند و نگذارند دوباره گرفتار دور باطل شویم.

  • درود
   بزرگوار فرمایش شما امریست کاملا منطقی و مشخص است که ریشه در مطالعات شما دارد اما منطور ما از اینکه نیازی نیست اعضای شورا حتما سیاسی باشند، بپذیرید که این نهاد بیشتر از آنکه سیاسی باشد، جایگاه اجتماعی دارد و تصمیمات اتخاذ شده در صحن آن اصلا سیاسی نیست و نباید این تصمیمات را دستخوش جناح بندیها کرد.

  • سلام جناب صارمی، اگر نام کوچکتان مرتضی باشد، من تعریف شما را از دوستان زیاد شنیدم و براتون احترام قایلم و خواستم بگم که اون قسمت از فرمایشتون در مورد استفاده از افراد با کارنامه در شورا، بسیار نکته ظریفی است و مطمئن باشید این سخن بسیاری از مردم هم هست. ما افراد قوی و بابرنامه در شورا نیاز داریم.

 8. پاسخگو بودن دلیل است . باید جناح باشد مسولیت بپذیرد و عضو شورای شهر نیاید حقوق بگیرد و هر کاری میخواهد بکند و برود.
  باید برنامه داشت مسئولیت پذیرفت .
  باید قوی بود باید نترسید
  امروز اگر از تعیین جناح خود میترسند چگونه شجاعانه از حق مردم شهر دفاع کنند
  مردم به یک عکس زیبا شعار زیبا نام زیبا چند قول نابجا رای بدهند یا به هرکس بیشتر تبلیغ کرد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود