جدید ترین اخبار
علامت سوال

آیا فریادرسی نیست؟/ هتاکی به شعور مردم در بیمارستان تامین اجتماعی شهریار!

افروز نیوز- (پرویز امینی) کم نیستند پزشکان و پرستارانی که علیرغم وظیفه ذاتی و قانونی خود، کمترین وقت را صرف معاینه بیمار می‌کنند و با تجویز نسخه‌های فوری، گویی می‌خواهند فقط هر چه زودتر بیمار را از مقابل میز خود بیرون کنند.

پرویز امینی

خیلی از آنها هم حوصله شنیدن پرسش‌ها و دغدغه‌های بیماران را ندارند و اگر بخواهید درباره بیماری‌ تان چند پرسش ساده از انها بپرسید، خیلی زود از کوره درمی‌روند، اخم‌های شان در هم می‌رود و با بیمار با دید یک شهروند محترم برخورد نمی‌کنند.

این مشکل در بیمارستان‌های دولتی حادتر است و بسیاری از پزشکان و پرستاران با بیمارشان اصلا سلام و احوالپرسی هم نمی‌کنند.

معمولا کمبود وقت را دلیل رفتار پزشکان بداخلاق می‌دانند، اما واقعیت این است که نه کمبود وقت، توجیهی برای بی‌حرمتی به بیمار است و نه شرایط روحی و جسمی بیمار ایجاب می‌کند که علاوه بر تحمل بیماری‌اش، ترشرویی و بی‌محلی پزشک را هم تحمل کند.

جالب‌تر آن که عمده منبع درآمد پزشکان، همین مردم هستند؛ چراکه بر اساس آمارهای رسمی، بیماران بیش از ۷۰ درصد هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کنند، ولی معلوم نیست چرا پزشک حاضر نیست وقت بیشتری برای بیمار بگذارد، به حرف‌هایش گوش کند و با لبخندی بی‌خرج، به مریضش روحیه بدهد.

از سوی دیگر، این کم‌محلی به بیمار از بعد تشخیص و درمان هم روی کار پزشک تاثیر منفی می‌گذارد و ضریب اشتباه‌های پزشکی را بالا می‌برد، زیرا وقتی بیمار جرات نکند با پزشک خود راحت باشد و پزشک هم حوصله‌ای برای وقت گذاشتن روی بیمار نداشته باشد، طبیعی است که تشخیص‌های پزشکی غلط هم محصول همین معاینه‌های فوری و کم‌ دقت خواهد بود.

در کنار همه این توضیحات که پزشکان و پرستاران وقت زیادی را صرف بیمار خود نمی کنند، بداخلاقی و ترشرویی آنها نسبت به بیمار را هم بیافزایید. این دسته از پزشکان و پرستاران، خود را ولی نعمت و اختیاردار بیمار می دانند و در رفتار با او عقده گشایی می کنند.

شهرستان شهریار نیز از این مورد مستثنی نیست و عوامل بیمارستان تامین اجتماعی شهریار گستاخی و اهانت به بیمار را به نهایت خود رسانده اند. پزشکان و پرستاران این بیمارستان فراموش کرده اند که دوران ارباب و رعیتی چند دهه است که به پایان رسیده و آنان حقی ندارند که بر سر بیمار و همراهان وی فریاد بزنند و ناسزا بارش کنند.

رفتار زشت و نامناسب پرسنل بیمارستان تامین اجتماعی شهریار قابل دفاع و چشم پوشی نیست. چرا که ایشان برخوردی فارغ از منشور وزارت بهداشت و درمان با بیمار و همراهان وی دارند. گویی این بیمارستان خودمختار است وعوامل آن هر نوع رفتاری که دوست دارند، انجام می دهند و کسی هم جلودار آنها نیست. البته مردم این شهرستان چه بسیار خوش شانس بوده اند که فاصله هوایی این بیمارستان با مراکز نظارتی و بازدارنده شهرستان در شهرک اداری به ۲۰ متر هم نمی رسد، وگرنه علاوه بر توهین، همراه بیمار را یک دور کلاغ پر هم دور محوطه چند هکتاری بیمارستان می بردند تا لب به اعتراض باز نکند!!!

طبق تحقیقات میدانی صورت گرفته و گفتگو با مراجعین به این بیمارستان، این نتیجه بدست آمد که قاطبه آنها از رفتار پرسنل بیمارستان بویژه در شیفت شب که اکثر بیماران اورژانسی هستند، اعلام نارضایتی کرده اند. پرسنل این بیمارستان اجرای طرح تکریم ارباب رجوع را آنگونه که دوست دارند، تفسیر و اجرا می کنند.

ذکر این نکته ضرورت دارد؛ بیشتر بیماران مراجعه کننده به این بیمارستان از اقشار آسیب پذیر جامعه بوده و قطعا تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و لذا کادر پزشکی و پرستاری این مجموعه علاوه بر اینکه معاینات را جدی نگرفته و بی انگیزه انجام می دهند، متاسفانه گاهی این جمله تحقیرآمیز را بر زبان جاری کرده و رو به بیمار فریاد می زنند: هر کدوم یه دفترچه دوزاری گرفتین دستتون و اومدین اینجا، طلبکارم هستین…؟؟؟؟؟؟

آیا واقعا فریادرسی در این شهرستان نیست که برای یکبار هم که شده، برخوردی جدی و انقلابی با هتاکان به شعور مردم در بیمارستان تامین اجتماعی شهریار داشته باشد؟

جناب فرماندار عزیز؛

آیا تا به حال از نزدیک شاهد گستاخی پزشکان و پرستاران بیمارستان تامین اجتماعی شهریار با مراجعین بوده اید؟

آیا می دانید که نتیجه این برخوردهای ناشایست و زننده، له شدن شخصیت بیمار و همراهان، زیر درشت گویی این حضرات است؟

آیا می دانید که همراهان بیمار پس از خروج از بیمارستان تامین اجتماعی شهریار، خود نیاز به معاینات پزشکی ناشی از تحقیر شدن توسط عوامل این بیمارستان دارند؟

لطفا و خواهشا برای یکبار هم که شده بصورت نامحسوس و در قالب ارباب رجوع سری به این بیمارستان بزنید و پای درد و دل مردم بینوایی بنشینید که با هر درشت گویی پزشک و پرستار این بیمارستان، گویی کلنگی بر پیکر و شعور او نواخته می شود!!!

ارتباط تلگرامی با مدیر افروز نیوز :

۰۹۱۲۳۱۱۶۷۰۰

۰۹۱۹۳۷۰۰۰۵۱

۳ نظر

  1. تشکر از سایت بسیار خوب و مفیدتون
    با آرزوی سالی خوب

  2. ممنون.مطالب شما واقعا عالی و به روز هستند.خسته نباشید

  3. خیلی عالی بود. مرسی به خاطر مطالب مفیدی که میزارید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود