جدید ترین اخبار
دور زدن ممنوع

ادغام اتحادیه های آرایشگران مردانه و زنانه در شهریار اقدامی غیر قانونی و غیر اخلاقی است!!!

افروز نیوز- (اسماعیل داسدار)

اسماعیل داسدار

چندی پیش در یکصد و یازدهمین جلسه هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور مصوب شد تا به منظور ساماندهی اتحادیه های صنفی با فعالیت های مشابه و همگن، افزایش بهره وری، تقویت بنیه مالی و کارآمدی بیشتر آنها، مقرر گردید کمیسیون های نظارت به استناد بند (الف) ماده (۴۹) قانون نظام صنفی، چنانچه اتحادیه های صنفی از مشخصات و ویژگی های زیر برخوردار باشند:

الف) داشتن فعالیت های صنفی مشابه و همگن

ب) نداشتن بنیه مالی کافی برای ایفای وظایف قانونی

ج) نداشتن حداقل نصاب مقرر برای تشکیل اتحادیه (حتی در صورت داشتن مصوبه هیات با کمیسیون هیات عالی نظارت در سنوات قبل)

حداکثر ظرف مدت سه ماه نسبت به ادغام و چابک سازی آنان و پیش بینی تمهیدات لازم در امر نظارت اتحادیه های جدید بر اعضاء، اقدام و نتیجه را به دبیرخانه هیات عالی نظارت گزارش نمایند. در صورت بروز هرگونه ابهام در تصمیم گیری توسط کمیسیون های نظارت، دبیرخانه هیات عالی نظارت (با همکاری اتاق اصناف ایران) مرجع تشخیص و اظهارنظر خواهد بود. نظارت بر حسن اجرای این مصوبه توسط کمیسیون های نظارت، بر عهده دبیرخانه هیات عالی نظارت است.

اما پس از این مصوبه مشکلات فراوانی ایجاد شد و تعداد زیادی از اصناف به این مصوبه و نحوه اجرای آن اعتراض کردند و کار به جایی رسید که به گزارش گروه اقتصادخبرگزاری میزان، محمدرضا پورابراهیمی داورانی در تشریح نشست کمیسیون اقتصادی نهاد قانونگذاری، گفت: دراین نشست با حضور فاضلی رئیس اتاق اصناف کشور، روسای اتحادیه‌های اصناف و… موضوع مصوبه جدید هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنعتی کشور مورد بررسی قرار گرفت.

 نماینده مردم کرمان و راور درمجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برخی از روسای اتحادیه‌های صنفی اظهار می‌کنند مصوبه هیات عالی نظارت برسازمان های صنفی کشور درخصوص ادغام اتحادیه‌ها دارای اشکالاتی است و مطابق با قانون نظام صنفی نیست.

 وی ادامه داد: در قانون نظام صنفی نحوه تشکیل اتحادیه‌ها و تعداد حدنصاب لازم برای تشکیل اتحادیه دراستان ها و کشور مشخص شده که درحال حاضر منتقدان عنوان می‌کنند که حد نصاب‌ها رعایت نشده است.

 پورابراهیمی افزود: کمیسیون اقتصادی بعد از بررسی‌های کارشناسی مقرر شد کارگروهی به ریاست علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک در مجلس تشکیل شود تا بحث ادغام اتحادیه‌ها و چابک سازی را بررسی کنند و به مجلس گزارش ارائه دهند. در این کارگروه نمایندگان دولت و اتحادیه‌ها عضویت دارند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود: در مصوبه اخیر هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی موضوع چابک سازی و ادغام اتحادیه‌ها مطرح شده که با توجه به تصمیم امروز کمیسیون اقتصادی این موضوع متوقف می‌شود. البته اگر براساس بررسی‌های قانونی بحث ادغام تأیید شود، این موضوع پیگیری خواهد شد و نباید فراموش کرد ملاک تشخیص برای تصمیم گیری نهایی در این رابطه قانون نظام صنفی کشور است.

همینطور که از بطن این خبر مشخص است این مصوبه در حال تعلیق است و این ادغام ها تا به نتیجه رسیدن کمیسیون اقتصادی مجلس باید متوقف شود اما موضوعی این روزها پیش آمده که سوالاتی را در اذهان عمومی ایجاد نموده است. با خبر شدیم که در راستای اجرای ادغام اتحادیه های صنفی با فعالیت های مشابه و همگن، اداره بازرگانی شهرستان شهریار تصمیم بر ادغام اتحادیه صنف آرایشگاه های مردانه با زنانه دارد تصمیمی عجیب که اولین سوال که به ذهن متواتر میشود این است که مگر میشود؟!!

مگر میشود اتحادیه آرایشگران زنانه با مردانه ادغام شود؟!! این تصمیم بر اساس کدام شرع و عرف و قانون قابل توجیح است؟!! از آقایان مسوول میپرسیم آیا این اقدام باعث از بین رفتن حرمت ها نمیشود؟ آیا موضوعات آرایشگاه مردانه و زنانه همگن است؟ آیا بانوان آرایشگر باید برای اخذ جواز و سپس کارهای بعدی به آقایان مراجعه نمایند؟آیا صلاح است یک مرد به عنوان بازرس به آرایشگاه زنانه مراجعه نماید  شاید گفته شود خوب در اتحادیه کارشناسان زن به کار گرفته شود که این کار با روح مصوبه متفاوت است و مصوبه نظر بر کم کردن هزینه ها و چابک سازی دارد نه اضافه کردن چند کارشناس.

از آقایان مسوول سوال میکنیم آیا میشود تصور کرد که مشکلات و موضوعات و شکایات آرایشگاه زنانه که قابل نشر در یک نشریه کثیر الانتشار نیست در اتحادیه ای مطرح شود که اعضای آن را حتی یک آقا تشکیل دهد؟!!! آیا تضمینی برای اینکه آقایان عضو اتحادیه صنف آرایشگران زنانه از موضوعات مطروحه اطلاع پیدا نکنند وجود دارد؟! اگر از عرف و شرع و اخلاق هم بگذریم و فقط تخصصی و قانونی بررسی نماییم شاهد خواهیم بود که در این مصوبه سه شرط برای ادغام عنوان شده الف) داشتن فعالیت های صنفی مشابه و همگن ب) نداشتن بنیه مالی کافی برای ایفای وظایف قانونی ج) نداشتن حداقل نصاب مقرر برای تشکیل اتحادیه (حتی در صورت داشتن مصوبه هیات با کمیسیون هیات عالی نظارت در سنوات قبل) که هیچ یک از این شروط برای ادغام اتحادیه آرایشگران زنانه با مردانه ,جود ندارد یعنی این دو اتحادیه نه همگن است نه درآمد پایینی دارند و نه اعضای آنها از حدنصاب افتاده است. رحمت حیدری  نایب رییس اتاق اصناف شهرستان شهریار در مصاحبه با خبرنگار آسمان شهریار گفت:بنده با ادغام این دو اتحادیه مخالفم و مخالفت خود را بارها اعلام کرده ام و دیگر اعضای اتاق نیز مخالفت خود را اعلام نموده اند و از مسوولان درخواست دارم در تصمیم خود بازنگری نمایند.وی گفت سوالاتی که اذهان عمومی میپرسند و موضوعاتی که مطرح میشود کاملا درست است و ادغام این دو اتحادیه به هیچ وجه قابل توجیح نیست.

این طور که مشخص است فعالان عرصه صنوف و اتحادیه ها از وضع موجود راضی نیستند. مسئله مهم دیگر مسائل امنیتی و نظارتی است که در آینده می تواند مشکلات فراوانی را ایجاد نماید و ارگانهای نظارتی و امنیتی دچار دردسر های فراوان در آینده خواهند شد.

یکی از بهترین و ارزشمندترین صفات انسانی و الهی غیرت است. غیرت یعنی انسان نسبت به محترمات و حریم‌ها و چیزهایی که مورد علاقه‌اش هست حساس باشد؛ نسبت به ناموسش بی‌تفاوت نباشد و اگر غیر خواست به حریم او تعرض کند، احساس مسئولیت کند و واکنش نشان بدهد. وجود مقدس خداوند متعال هم ناموس دارد. چیزهای محبوب و مورد علاقه خداوند متعال ناموس الهی هستند که از آنها دفاع می‌کند. آنها محترمات الهی هستند، از جمله دین خدا، احکام الهی، قرآن، اولیا و انبیای الهی، حقوق مؤمنین و… همه اینها محترمات الهی هستند که پروردگار عالم از آنها دفاع می‌کند. درست است که امروز در دنیایی زندگی می‌کنیم که بی‌حیایی، بی‌عفتی و بی‌غیرتی ترویج می‌شود، ولی در کشور امام زمان(عج)، گاهی اوقات انسان صحنه‌ها یا اعمالی را می‌بیند که حاکی از کم شدن غیرت در بعضی از انسانهاست. همین جا از ائمه محترم جمعه و مسولان قضایی و دولتی درخواست مینماییم اجازه ندهند با اینگونه اقدامات غیر کارشناسی و بر خلاف عرف و شرع غیرت دینی و ملی مردم را به سخره بگیرند.

شایان ذکر است در شماره های آتی نشریه بطورکامل در مصاحبه با فعالان صنفی و کارشناسان به نحوه و نوع ادغام ها و تکلیف اعتبارنامه ها و نحوه انحلال صنوف در شهرستان شهریار خواهیم پرداخت.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود