جدید ترین اخبار
رسانه ها و امنیت

ارتباط رسانه ها و امنیت

افروز نیوز- (میلاد میرزایی پندار) برقراری توامان نظم و امنیت در هر جامعه ای مستلزم برخورداری آن جامعه از پتانسیل های توانمند و موثر است. هر چه داشته های بشری از رسیدن به اهداف عالیه نظم و امنیت افزونتر باشد، قطعا به همان میزان سیر دستیابی به مقوله امنیت سهل تر و روان تر خواهد بود.رسانه و امنیت

از اینرو واگذاری کلیه مسئولیت های ایجاد امنیت در جامعه صرفا به طیف و دستگاهی خاص، قطعا آنچنان که باید اثربخش نخواهد بود و رفته رفته انرژی و انگیزه متولیان را تحلیل خواهد برد. لذا همانگونه که پیشتر نیز آمد، رسیدن به یک امنیت ایده آل در گرو یک کار گروهی است و مسئولین ذیربط باید که این مقوله را در قالب یک سبد و مجموعه متحدالشکل و تیمی ببینند.

شایان ذکر است که هر یک از آحاد مردم وظیفه دارند تا در راستای پیشبرد اهداف امنیت در جامعه خویش را دخیل دانسته و در جهت نیل به آن، مشارکت و تلاشی وافر داشته باشند. اما تلفیق پتانسیل ها و ایجاد بستر مشارکت عمومی برای ایجاد و ارتقاء امنیت، قطعا بر عهده متولیان امر است تا بتوانند با شناسایی و مطالعه و همچنین استفاده بهینه از تمام داشته ها، زمینه را برای مشارکت عمومی در این حوزه آماده نموده تا در مقابل، هر یک از گزینه ها وظیفه خویش را به نحو احسن به انجام برسانند.

امنیت مقوله ای حساس و پر اهمیت بخصوص در جوامع امروزی است و شکی نیست که اهداف انسان فقط در سایه امنیت تحقق خواهد یافت. به عبارتی امنیت پایه اصلی پیشرفت و توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در جامعه محسوب می شود و در این میان رسانه ها از دو سو با موضوع امنیت در ارتباط هستند، از یک نگاه میزان فعالیت و روشنگری رسانه ها خود متاثر از میزان امنیت موجود در جامعه است و این بدان معناست که در جامعه امن، اندیشوران رسانه به آسانی تفکر و بینش خود را به مردم بازتابنده و به دور از بیم، نظر خود را بیان می کنند. از نگاه دیگر روشنگری رسانه ها خود به عنوان ابزار و یک کنترل اجتماعی می تواند در افزایش امنیت و استواری های آن مفید واقع گردد.

پرواضح است که در این راستا، رسانه های مکتوب و مجازی در قالب تصویری، صوتی و نوشتاری نقش بی بدیل و غیر قابل انکاری دارند و اگر اخبار و گزارشات حاصل از فعالیت های این حوزه آنگونه که باید در جامعه تزریق نگردد، قطعا با هدر رفت انرژ و انگیزه کلیه نیروها مواجه خواهیم بود و علاوه بر تحلیل داشته ها، نوعی تشویش اذهان عمومی را در سطح جامعه شاهد خواهیم بود. تشویشی که حتی ممکن است اثرات مخرب تری از خود بزهکاری  بهمراه داشته باشد.

پس رسانه های دیداری و نوشتاری، کارکردی امنیت ساز دارند و در ایجاد امنیت از نقشی موثر برخوردارند، اما آنگاه که در کارکردی منفی نقش وارونه بر عهده می گیرند، فضای اطلاعاتی جامعه، آلوده، مبهم و تاریک خواهد شد.

 بنابراین از آنجا که رسانه ها می توانند با انتقال اطلاعات و معلومات جدید و مبادله افکار و عقاید عمومی، در مسیر پیشرفت فرهنگ و تمدن بشری نقش بزرگی بر عهده بگیرند، شایسته است تا نقش رسانه ها در حوزه امنیت جدی تر و ویژه تر دیده شود و لازمه این موفقیت در گرو تعامل رسانه و متولیان امنیت خواهد بود.

از طرفی بر خلاف تصور برخی، رسانه ها در تقابل با امنیت عمومی و ملی نیستند، بلکه مکمل و مهم ترین عامل تقویت کننده امنیت عمومی و ملی به حساب می آیند و برای پیشگیری از هر گونه تهدید ملی و عمومی، بیش از هر چیز به تقویت رسانه ها نیازمندیم، زیرا امنیت ملی و عمومی بیش از هر چیز در گرو گسترش و بسط و توسعه اعتماد اجتماعی است و رسانه ها مهم ترین عامل ایجاد و توسعه اعتمادند. علی ایحال رسانه ها نقش فرهنگ پذیری، آموزش، اطلاع رسانی و ایجاد احساس امنیت به ویژه امنیت عمومی و ملی و مشارکت اجتماعی و … بر عهده دارند که تقویت آنها زمینه ساز توسعه امنیت ملی و عمومی خواهد بود.

خوشبختانه این تعامل دو سویه پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ملموس تر است و علاوه بر اعتماد متولیان امنیت به رسانه، فعالین عرصه خبر و قلم نیز خود را تافته ای جدا بافته از مسئولین ندانسته و دوشادوش این عزیزان در نیل به اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران که همانا برقراری ثبات اجتماعی، فکری و امنیتی است، از هیچ کوششی دریغ نمی ورزند و نتیجه این تلاش همگانی چیزی جز استمرار و ثبات امنیتی کشور عزیزمان نیست.

با نگاهی به وضعیت داخلی و بین المللی دیگر کشورهای جهان، بویژه بلاد خاور میانه و قیاس امنیت این کشورها با کشور خودمان، تفاوت فاحشی را احساس خواهیم کرد. شایان ذکر است علیرغم هجمه کلان جهانی برای بی ثبات نمودن ایران و تلاش شبانه روزی که معاندین این نظام الهی برای بر هم زدن آسایش و امنیت جامعه ایرانی بکار گرفته اند، هر یک از مردم ایران خود را در مقابله با این توطئه های ریز و درشت سهیم می دانند. به نوعی که سرانجام در پی هوشیاری و استقامت این مردم غیور، دست تسلیم ابر قدرت های پوشالی که سالها با اعمال انواع تحریم و تهدیدهای اقتصادی و نظامی سعی در خواباندن مچ ملت ایران داشتند، به عنوان تسلیم بالا رفت و اخیرا هم که دنیا شاهد احقاق حق صلح آمیز هسته ای ایران بودند و در این میان تمام رسانه های کشور همسو با دولتمردان و مسئولین نظام و تحت فرامین داهیانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تمام قد ایستاده و با رصد لحظه به لحظه توطئه های شوم دشمنان و قلم فرسایی هوشمندانه خویش، بستر پیروزی ملت ایران را آماده نمودند.

التبه این همکاری و تلاش همگون رسانه و متولیان امنیت در جمهوری اسلامی از تداوم خاصی برخوردار بوده و بارها و بارها نمود عینی داشته است. با نگاهی به تاریخ نظام مقدس جمهوری اسلامی، در خواهید یافت که در همان بحبوحه درگیری های سال ۱۳۵۷ این رسانه ها بودن که با مخابره به موقع اخبار و گزارش لحظه به لحظه مربوط به بیداری مردم، شور و حال خاصی در کشور رقم زده و با دعوت از دیگر اقشار جامعه به سطح خیابان ها، شرایط سقوط نظام ستمشاهی را هموارتر کردند.

همچنین در سال ۱۳۸۸ و در جریان آشوب فتنه گران نیز باز این رسانه ها بودند که با به تصویر کشیدن چهره واقعی آشوبگران و اخلاگران نظم اجتماعی، افکار عمومی را برای رویارویی و مقابله با فتنه گران فرا خواندند و از آن روزگاران هر چند تلخ، یادگاری شیرین همچون حماسه ۹ دی رقم خورد که قطعا نقش رسانه ها در خلق آن حماسه محسوس و قابل تقدیر است.

لذا ارتباط و نقش رسانه ها در ایجاد و ارتقاء امنیت بسیار مهم و حیاتی است و به شکرانه اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و همچنین سایه پر مهر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی) این تفاهم و تعامل روز به روز قوی تر و منسجم تر می گردد.

چرا که همگی خود را سرباز ولایت می دانیم و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نورزیده و تا پای جان برای صیانت از این نظام الهی و همچنین برقراری امنیت استوار خواهیم ماند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود