جدید ترین اخبار
مزتضی صارمی

اسب عصار یا داشتن بینش در انتخابات؟

افروز نیوز- (مرتضی صارمی) طرح این موضوع نه از سر شکم سیری است نه خیلی آرمانگرایانه است و نه دچار بیماری نارسیس هستم و نه قصد خودکشی دارم. بلکه نگرانی من از آفتی است که سالیان سال است به جان این دستاورد قانونی افتاده است. اینکه مانند اسب عصار دور خودمان بچرخیم نه عقلانی است و نه منطقی.

احساس مسؤلیت اجتماعی ناشی از درک معنی است یعنی رابطه دو طرفه است، حکومت بر دلهاست نه بر ابدان. فردی که مسؤلیت اجتماعی  پیدا می کند بر پایه دانش، بینش و کوشش حرکت می کند اگر این سه عنصر توأمان در فرد مسؤل وجود نداشته باشد ناقص است. چه بسا فردی دکتری مدیریت داشته باشد ولی قادر به اداره یک نانوایی نیست یا افرادی پیدا می شوند که به دلیل روابط خویشاوندی و باندی، رزومه های حجیمی دارند اما فاقد بینش و درک درستی از مسؤلیت اجتماعی بودند و کسانی دیگر یافت می شوند که ظاهرا زیاد کوشش می کنند ولی حاصلی جز اتلاف منابع و دور باطل ندارند.

این روزها افراد برای جلب نظر مردم رزومه ارایه می کنند. داشتن سابقه کاری یکی از ملاک های تشخیص است یا مدرک تحصیلی که  قانون به عنوان یکی از شرایط داوطلبین در نظر گرفته است.

متأسفانه به دلیل عدم وجود سازوکار راستی آزمایی نه تنها در فریب اذهان عمومی مؤثرند،  بلکه نظام اداری و آموزشی را نیز آلوده کرده است. یا داشتن سابقه ایثارگری هم تحت تأثیر این ناهنجاری قرار گرفته است  برخی افراد خود و یا بستگان درجه یک آنها در زمان جنگ تا خرم آباد و کرمانشاه و ارومیه نرفته اند اما سابقه ایثارگری دارند.

انتخابات یکی از اصول بنیادین قانون اساسی است اما بدون احزاب ناقص است. “انتخابات”  بدون حضور ونقش احزاب مانند زمین فوتبالی است که تعداد زیادی بازیکن بدون تیم وارد زمین بازی شده اند و همه ادعا می کنند بازیکن هستند و برگزار کنندگان چاره ای ندارند و باید بازی را برگزار کنند و ممکن است بازیکن یا بازیکنانی گل بزنند که سابقه مدیریتی، تحصیلی و ایثارگری آنها فاقد اصالت است و فردا بر صندلی قدرت تکیه می زند که با فریب کاری آنرا بدست آورده است و اتفاقا توزیع ثروت نیز به دست آنها انجام می شود.

این رویداد تلخ یکی از آسیب های انتخابات در کشور ایران است، که در گذشته به آن  مهر پلاستیکی می گفتند و روزی دیگر طرح حقوق مادام العمر در آن مطرح می شود و امروز  در مقابل اقدامات غیر قانونی شهرداریها  و صاحبان قدرت غیر پاسخگو چشم خود را می بندند.

 راهکار برون رفت از این وضعیت نابسامان ، داشتن بینش و تفکر مدیریتی، علمی و ایثارگری است. شاید بتوان گفت در این دوره از انتخابات شوراها در شهرستان شهریار این فرصت فراهم است تا انتخابات رقابتی برگزار شود. به طور قطع اگر در زمین بازی، دو تیم هم وزن وجود داشته باشد و داور هم ناداوری نکند، قطعا این بازی تماشاگر خواهد داشت.

یک نظر

  1. با درود بسیار

    بی نهایت عالی حداقل یک نفر پیدا شد که حرف دل مردم را بزند !!!!!!!!!

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود