جدید ترین اخبار
کارواش

بازار داغ “برده داری” در شهرستان شهریار!!!

چشم مسئولین نظارتی روشن/ بازار داغ “برده داری” در شهرستان شهریار!!!

افروز نیوز- (پرویز امینی) نمی دانم از آخرین باری که به کارواش رفته اید و علاوه بر پرداخت هزینه شست و شوی خودرو، انعام زوری هم از شما دریافت شده است، چقدر می گذرد. اما قطعا این اتفاق برای همه رخ داده است و به نوعی با این پدیده آشنا هستند. پدیده ای که در برخی جایگاه های عرضه سوخت هم مشاهده می شود و کارگران انعام زوری از مشتریان می خواهند.

پرویز امینی

اینکه برخی از افراد سودجو شیلنگ کارواش خود را به سفره های زیرزمینی وصل کرده اند و بی محابا آب را می مکند، مبحثی جداگانه است که در این مقال نمی گنجد و متعاقبا به آن خواهیم پرداخت.

اما اخیرا در کارواش های شهرستان شهریار برخورد ناپسندی از سوی کارگران با مشتریان صورت می گیرد که ضرورت پیگیری و رسیدگی از طرف مسئولین و متولیان حس می شود.

موضوع از این قرار است که شما جهت شستشو و نظافت خودروی خود به کارواش می روید و در همان ابتدا هزینه خدمات را به مدیر کارواش پرداخت می کنید. غافل از اینکه تمام هوش و حواس کارگر مذکور از همان لحظه شروع، به پایاین ماجرا است تا بتواند از شما انعام بگیرد. انعامی که گاهی مبلغ آن از هزینه پرداخت شده به مدیریت کارواش هم بیشتر است!

کارگر مذکور بلافاصله پس از اتمام کار و قبل از اینکه در خودروی خود را باز کنید، تقاضای انعلام از شما می کند. او بقدری با سماجت پیگیر انعام خود است که نهایتا شما تسلیم شده و به زعم اینکه ۱ یا ۲ هزار تومن کفایت می کند، مبلغی را تقدیم می کنید. در صورتیکه با اعتراض شدید کارگر مذکور روبرو می شوید که: “این مبلغ بسیار کم است و باید حداقل ۵ هزار تومان بدهید”

و اینجاست که شما واقعا معنی انعام را بیشتر از تصور ذهنی تان درک می کنید. انعامی که با زور از شما گرفته می شود. انعامی که اگر از دادن آن سر باز بزنید، کارگر بینوا تا چند صد متر دنبال خوردوی شما می دود تا هر جور شده انرا بگیرد و اگر هم موفق به گرفتن نشود، قطعا دشنام و نفرین فراوان نثارتان می کند!!!

از این کارگر بینوا ناراحت نباشید، چرا که او در حقیقت به دنبال حق الزحمه خویش است نه انعام…!!!

و این تلاش و سماجت کارگر کارواش به ما یادآوری می کند که مدیریت آن مجموعه در قبال زحمتی که می کشند، وجهی به ایشان پرداخت نمی کند و اتفاقا با آنها شرط کرده است که باید دستمزد خود را از صاحب خودرو بگیرند. بنابراین کارگر بینوا به شما التماس می کند تا انعامش را بدهید و اگر شما در دادن انعام مقاومت کیند، آن کارگر بدون آنکه ریالی دریافت کرده باشد، خودروی شما را تمیز کرده است.

آیا این برده داری نوین نیست؟

لازم به ذکر است؛ در ماه های اخیر به تناوب زمان و مکان، تحقیقات میدانی را در کارواش های منطقه آغاز کردم که نتیجه آن اینگونه شد:

  • از طرف کارفرما به این کارگران در قبال کار در آن مجموعه پولی پرداخت نمی شود!
  • کارفرما، کارگران کارواش را که از ساعات ابتدایی روز (۸ صبح) تا ۲۱ در آن مجموعه کار می کنند، تحت پوشش بیمه قرار نداده است!
  • هزینه ناهار این کارگران به عهده خودشان است و کارواش ناهاری برای آنها در نظر نمی گیرد!
  • این کارگران بواسطه آنکه حقوق ثابت ندارند، روزهای بارانی و برفی سال را که خودرویی شسته نمی شود، دست روی دست می گذارند و ریالی کاسب نمی شوند!

تذکر: آیا این فراتر از برده داری نیست؟ تا آنجا که در تاریخ خوانده ایم، اربابان در قبال برده، حداقل برای او وعده غذایی در نظر می گرفتند!!!

غفلت اتحادیه صنفی از برده داری در کارواش های شهرستان شهریار

بارها گفته ایم؛ برخی از اتحادیه های صنفی در حالیکه مسئول مستقیم نظارت بر چگونگی فعالیت مجموعه های صنفی تحت پوشش و برخورد قانونی با متخلفین هستند، متاسفانه تمام مسئولیت خویش را در همان تشکیل پرونده برای صنوف و نهایتا صدور پروانه کسب می دانند.

آیا اتحادیه ای که صنف کارواش ها را زیر مجموعه خود می داند، مقصر این رخداد وحشتناک نیست؟

آیا بازرسین اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان شهریار تاکنون گزارشی در این خصوص دریافت نکرده اند؟

آیا اینگونه گزارشات برده داری در کارواش و احتمالا دیگر مجموعه های منطقه به مجموعه فرمانداری به عنوان نماینده عالی دولت در شهرستان ارسال نشده است؟

آیا ائمه جمعه که دروس اخلاق کسب و کار را به صنوف آموزش می دهند، در جریان این رخداد نبوده اند؟

ضرورت ورود جدی مسئولین نظارتی به موضوع برده داری در کارواش ها و دیگر موارد مشابه احتمالی

حال انتظار می رود تا مسئولین شهرستان شهریار از فرمانداری به عنوان نماینده عالی دولت، دستگاه قضایی شهرستان به عنوان مدعی العموم، اداره صنعت معدن و تجارت و همچنین مجموعه اتاق اصناف شهرستان به عنوان متولیان مستقیم صنوف ورودی جدی به موضوع داشته و با این پدیده شوم و زننده مقابله نمایند تا از شیوع آن جلوگیری شود.

ارتباط تلگرامی با مدیر افروز نیوز: afroznews@

۰۹۱۲۳۱۱۶۷۰۰

۰۹۱۹۳۷۰۰۰۵۱

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود