جدید ترین اخبار
شهرک والفجر شهریار

بازار داغ ساخت و ساز غیرمجاز در شهرک والفجر شهریار!!!

افروز نیوز- (پرویز امینی) حفظ باغات و فضای سبز طبیعی موجود آنهم در حریم شهرها لازم الاجرا و یکی از وظایف لاینفک شهرداری ها است. یعنی شهرداری باید تام تلاش خود را به کار بگیرد تا علاوه بر ارتقای سرانه فضای سبز در حوزه خدماتی، شدیدا از تخریب باغات و فضای سبز موجود در حریم شهر و حوزه استحفاظی ممانعت بعمل آورده و متخلفین را به مراجع قضایی ذیصلاح معرفی نماید.

شهرستان شهریار که امروز به عنوان نگین غرب استان تهران و به نوعی فیلتر پایتخت از آن یاد می شود، تمام داراییش به وجود باغات سر سبز و درختان سر به فلک کشیده خوش است و بس!

لذا بر همه و بویژه مسئولین و متولیان امر، واجب شرعی و قانونی است تا از این سرمایه ملی غیرقابل بازگشت محافظت نموده و از تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی مذکور جلوگیری نمایند. این وظیفه بر دوش جهاد کشاورزی به عنوان متولی این حوزه است که انتظار می رود این نهاد با توجه به موارد بازدارنده ای که قانونا در اختیار دارد، از ساخت و ساز غیرقانونی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی جلوگیری نماید و بر شهرداری ها هم تکلیف است تا نه تنها توافق ضمنی با مالکین در خصوص تغییر کاربری اعم از دیوارکشی، احداث ساختمان و سوله در این اراضی نداشته باشند، بلکه در صورت مشاهده کوچکترین فعالیت ساخت و ساز از آن جلوگیری نموده و متخلفین را به مراجع ذیصلاح معرفی نمایند.

در میان شهرهای هفت گانه شهرستان شهریار، شهر شهریار به عنوان مرکز شهرستان، شهرک هایی را در دل خود دارد که بعضا در حوزه خدماتی قرار نداشته و قانونا هیچ گونه پروانه ای دال بر مجاز ساخت و ساز در آنها صادر نمی شود. اما متاسفانه گاها شاهد هستیم که مانند قارچ از این اراضی دیوارهای بلند، ویلا و سالن و سوله های صنعتی رشد می کند که این می تواند آفتی بزرگ محسوب شده و اغماض و کوتاهی شهرداری در این حوزه قابل چشم پوشی و گذشت نیست.

شهرک والفجر شهریار نیز یکی از همین شهرک هاست که در نقطه صفر شمالی حوزه منطقه ۲ شهرداری شهریار (امیریه) قرار دارد. یعنی مسئولیت تمام فعالیت های ساخت و ساز و هرگونه تغییر کاربری در این شهرک بر عهده شهرداری امیریه است تا با استفاده از نیروهای بازدارنده، از فعالیت های غیرقانونی ساخت و ساز ممانعت بعمل آورد. آیا اینگونه شده است؟ شهردای منطقه امیریه توانسته است دست زمین خواران و فرصت طلبان را از تخریب راضی شهرک والفجر کوتاه نماید؟

شواهد نشان می دهد که در طول دهه گذشته و بویژه دو سه سال اخیر آمار ساخت و ساز غیرمجاز و تغییر کاربری اراضی در شهرک والفجر رو به افزایش بوده است و جهاد کشاورزی شهرستان و بویژه شهرداری منطقه امیریه آنگونه که باید در کار خود جدیت به خرج نداده و از انجام به وظیفه خود غفلت کرده اند. دیوار کشی علنی و آشکار، احداث بناهای رفیع و وسیع، قطع متعدد اشجار، احداث سوله های صنعتی و… همه و همه بیانگر این است که در آینده ای نزدیک از شهرک باصفا و دلنشین والفجر فقط ماکت و یادگاری در اذهان خواهد ماند و در این بین هم جهاد کشاورزی باید پاسخگو باشد، هم بیشتر از آن شهرداری امیریه که واقعا غفلت کرده و اجازه داده است تا اراضی این شهرک زیبا تخریب و رو به نابودی رود.

شواهد و اسنادی موجود است که در ماه های اخیر و بر اثر غفلت عوامل شهرداری امیریه، ساخت و سازهای غیرمجاز زیادی در این شهرک صورت گرفته است و این درحالی است که خودروهای گشت شهرداری دائما در خیابان های این منطقه در رفت و آمد هستند. اما اینکه چرا صدای کمچه و تیشه را نمی شنوند و بلوک های ۴۰ سانتی پرتاب شده به دست اوستای بنا را نمی بینند، جای سوال دارد. البته اگر شهرداری امیریه پاسخگوی این غفلت و چشم پوشی آشکار باشد!

از طرفی آیا می توان پذیرفت که ساخت و سازهای غیرمجاز اخیر در شهرک والفجر بدون هماهنگی شهرداری امیریه صورت گرفته باشد؟ براستی امروز چه کسی پاسخگوی این غفلت عظما در شهرک والفجر است؟ اصلا آیا پس از نشر این مطلب که خواسته و مطالبه مردم است، مسئولین و دستگاهی در شهرستان پیگیر موضوع خواهد شد؟

علی ایحال این روزها اخبار ناگوار و ناخوشایندی از ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرک والفجر به گوش می رسد که امید است مراجع ذیصلاح بویژه دادستان پر تلاش  شهرستان شهریار به عنوان مدعی العموم و همچنین فرماندار ساعی این شهرستان در جایگاه نماینده عالی دولت در منطقه به موضوع تخریب باغات و اراضی کشاورزی شهرک والفجر نگاهی ویژه داشته و علت عدم توجه شهرداری منطقه امیریه در جلوگیری از تخریب این ارضی را در راستای حفظ باغات نگین غرب استان تهران مطالبه نمایند. و اینکه چگونه و بر چه مبنایی این ساخت و آشکار در اینچنین محیطی رخ داده است؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود