جدید ترین اخبار
رانت خواری

بانک ملی شعبه میوه و تره بار شهریار، ارباب رجوع را فدای حجره داران می کند/ بنویسیم بانک ملی، بخوانیم بانک حجره داران!

افروز نیوز- (پرویز امینی) به دفعات در مورد عدم اجرای صحیح طرح تکریم ارباب رجوع در برخی ادارات و دستگاه های شهرستان شهریار سخن رانده ایم و متاسفانه پاسخگو و فریادرسی نیست و احتمالا اینبار هم هیچ مسئولی پیگیر مطالبات شهروندان در این زمینه نخواهد بود. اما از آنجا که انتقال مشکلات مردم یکی از وظایف ذاتی رسانه هاست، بنابراین آنقدر فاش می گوییم تا سرانجام کسی از میان مسئولین شهرستان و حتی مدیران فرامنطقه ای به داد این مردم برسد و اجازه ندهد در ادارات و دوایر خدمات رسان مستقر در شهرستان بیش از این به شعور مردم توهین شود.

پرویز امینی

روز گذشته در ورودی یکی از ادارات شهرستان شهریار شاهد دادخواهی شهروندی با بهروز انصاری به عنوان فرد ارشد دفتر نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص عدم اجرای تکریم ارباب رجوع در اداره مخابرات اندیشه (فاز۱) بودم که چگونه کارمندان آن اداره شعور شهروندان را به تمسخر گرفته و مردم را سنگ قلاب می کنند و این در حالی است که در دیگر ادارات نیز وضعیت به همین منوال است.

آیا مسئولین شهرستان تا به حال به عنوان ارباب رجوع به اداره ثبت اسناد و املاک شهریار مراجعه کرده اند تا شاهد رفتار زشت پرسنل آن مجموعه با مردم باشند؟ آیا مسئولین شهرستان می دانند نوع رفتار پرسنل و مامورین قطع و وصل ادارات برق، گاز و آب با مردم چگونه است؟ برخورد طلبکارانه عوامل برخی شهرداری های شهرستان با ارباب رجوع را از نزدیک دیده اند؟

دومینوی توهین به ارباب رجوع به همان ادارات خلاصه نمی شود و عدم اجرای طرح تکریم ارباب رجوع در مراکز درمانی شهرستان فاجعه بارتر است و پرسنل این مراکز آنچنان با شهروندان ترشرویی و فحاشی می کنند که گویی بیمار نگون بخت، ارثیه پدری عوامل بیمارستان را بالا کشیده است!!!

…خلاصه اینکه در برخی از ادارات و دستگاه های این شهرستان تا پارتی نداشته باشی و نسبت سببی و نسبی بین شما و کارمند وجود نداشته باشد، محال است در کار تسریع صورت بگیرد و لذا عده ای از شهروندان قبل از ورود به هر اداره ای حتما دست خطی، پیغام درگوشی، پیامکی،سفارشی، تماس تلفنی و… از طرف پارتی خود را چاشنی کار می کنند تا به امور آنها رسیدگی شود و این یعنی فاجعه!!!

امروزه متاسفانه استفاده از رانت و پارتی پای خود را از ادارات و دستگاه های دولتی فراتر گذارده و حتی به بانک ها نیز سرایت کرده است. یعنی اینکه اگر بدون پاتی وارد بانک شوید، امکان ندارد طبق روال عادی به کارتان رسیدگی شود. اما اگر شانس به شما رو کرده باشد و در دسته انبوه سازان و سرمایه داران و کسبه مشهور قرار گرفته باشید، اصلا نیازی به ایستادن پشت باجه ندارید و مستقیما از کنار میز آقای رئیس عبور می کنید و در حالیکه رئیس شعبه و کارمندان به احترام تان خبردار ایستاده اند، روی صندلی مجاور صندوق دار بانک که از قبل برایتان تدارک دیده شده است لم داده و تا یک چای گرم و تازه دم نوش جان کنید، به کار شما رسیدگی شده است. یعنی کارمند بانک تا حدی به جنابتان احترام می گذارد که حتی اجازه نمی دهد شما زحمت پر کردن برگه های مربوطه بکشید. چرا که او خودش در کمترین زمان ممکن همه کارهای شما را انجام می دهد.

اما اگر پارتی نداشته باشید روزگارتان در همان بانک و اتفاقا به دست همان کارمند سیاه است. او با رفتار توهین آمیز آنچنان برخورد ناشایست و طلبکارانه ای با شما می کند که گاها قید ادامه کار بانکی را می زنید و حتی اجازه می دهید چک تان برگشت بخورد!!! چون چاره ای ندارید. چون زورتان به مامور مسلح جلوی شعبه که به یک اشاره رئیس بانک به بیرون از شعبه پرتاب تان می کند، نمی رسد!!!

انتظار مردم از مسئولین ارشد منطقه چیست؟

مردم از مسئولین منطقه انتظار خیلی زیادی ندارند و فقط می خواهند که آن مسئول محترم یکبار البته آنهم بدون تشریفات و در قالب ارباب رجوع به بانک ملی شعبه میوه و تره بار شهریار مراجعه کند و از نزدیک شاهد باشد که چگونه حجره داران، میرزا نویسان و پشت فاکتور نویسان و حتی کارگران و باربران میدان تره بار با شلوار کردی و دمپایی ابری در قسمت اداری بانک جولان می دهند!

مردم از مسئولین منطقه انتظار دارند تا ببینند که چگونه عوامل میدان تره بار شهریار حتی از در ورودی که ارباب رجوه تردد می کند هم داخل شعبه نمی آیند و برای خود ورودی مخصوص دارند!

مردم از مسئولین منطقه انتظار دارند تا ببینند که حجره داران و عوامل ایشان هرگز مانند سایرین در صف نمی نشینند و در اسرع وقت به امور بانکی آنها رسیدگی می شود!

مردم از مسئولین انتظار دارند که ببینند حتی پس از ساعت کاری هم به امور بانکی حجره داران رسیدگی می شود!

مردم از مسئولین انتظار دارند تا ببینند که چگونه در کمترین زمان ممکن وام های چند صد میلیونی در اختیار حجره داران قرار می گیرد و پرونده وام ازدواج جوانان در بایگانی شعبه خاک می خورد!

آری این بانک هر چند عنوان ملی و مردمی و دولتی را با خود یدک می کشد، اما عملا مثل یک بانک کاملا خصوصی آنهم انحصاری در خدمت شخص حجره داران عمل می کند و البته گاها در کنار فرمایشات ریز و درشت حجره داران، بخشی از کار شهروندان را آنهم با هزار و یک منت و بداخلاقی انجام می دهد و این نوع رفتار دوگانه یک دلیل بیشتر ندارد که عوامل بانک از رئیس گرفته تا کارمند آبدارچی به جای آنکه در خدمت همه مراجعین باشند، دست به سینه در خدمت عده ای از حجره داران میدان میوه و تره بار شهریار بایستند: “وقتی قبل از پایان ساعت کار بانک، کارگر حجره صندوق رئیس بانک و کارمندان را از جعبه های میوه پر می کند، وقتی حجره دار در طول سال و به بهانه های مختلف به پرسنل شعبه مبالغی در قالب عیدی و پول چای می دهد و… هر گز انتظار نداشته باشید که پرسنل آن شعبه طرح تکریم ارباب رجوع را درک و اجرا کنند”

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود