جدید ترین اخبار
پرویز امینی

باور کنید ممکن است آب خانه شما برای همیشه قطع شود!

آبافروز نیوز_پرویز امینی، مشکل کمبود آب امسال در کشورچند سالی است که همگانی شده و در برگیرنده همه نقاط کشور می باشد.

تغییر الگوی بارش و گرمای بی سابقه دما، که از پژمردگی و خشیکدگی درختان کاملا مشهود است  و تبخیر شدید آب موجود در سطح زمین این مشکل را تشدید نموده است. بنابراین بسیاری از چشمه ها و رودخانه ها کم آب شده و یا بکلی خشکیده اند. دست اندرکاران نظام آب رسانی ما تلاش می نمایند تا مشکل آب مردم در مناطق مسکونی به حداقل کاهش یابد.

اما متاسفانه آنچه مایه تعجب است عدم تغییر در الگوی رفتار ما نسبت به مصرف آب شرب و منابع حداقلی موجود است. ممکن است در طول روزهای شاهد رفتارهای تاسف باری در مصرف نامتعارف آب باشید که نشان از عدم تعهد ما در قبال جامعه دارد و اینکه ما تا ایجاد یک جامعه مسئولیت پذیر و متعهدی که هم براساس دستورات دینی و قرآنی اسراف نکند و هم بر طبق معیارهای جهانی مسئولیت پذیر باشد فاصله فراوانی داریم.

در طی روز که به اماکن عمومی و خیابانهای شهر سری بزنید، شاهد شستن دائمی سنگ گرانیت اهل قبور، آب پاشی کوچه و خیابان، شستن جلوی درب خانه ها، چندین بار شستشوی جلوی درب مغازه ها و حتی شستشوی نمای خانه با آب شربی خواهید بود که برای تامین آن مسئولین ذیربط هزاران دغدغه و دلهره دارند. اما انگار علیرغم تذکرات و توصیه های متولیان آب و فاضلاب و همچنین آمرین به معروف، هنوز عمق خطر و فاجعه کمبود آب را درک نکرده ایم.

به عنوان نمونه اگر در طی روز به خیابان های ولیعصر (عج) و انقلاب شهریار و دیگر معابر فرعی این شهر گذری داشته باشید، خواهید دید که چگونه از سوپر مارکتی گرفته تا قصاب و عوامل بانکهای دولتی و خصوصی، چگونه آب شرب را با شستن خودرو و سنگ فرش پیاده روها هدر داده و متاسفانه توصیه پذیر نیز نیستند. البته این عمل قبیح و غیر شرعی در دیگر نقاط شهرستان نیز به همین ترتیب است و مصداق عینی دارد. این افراد آنچنان در مصرف آب اسراف می کنند که گویی عده ای عزم خود را جزم کرده اند تا با مصرف بی رویه آب، نسل آینده را از تشنگی بمیرانند.

بنابراین جا دارد مسئولین از مدیران اجرایی و نظارتی گرفته تا خطبا و مبلغین دینی و تمام دستگاههای منطقه، بویژه مجموعه شهرداریها و شوراهای اسلامی شهر و روستا و همچنین صاحبان مشاغل خصوصی و دیگر آحاد جامعه این مشکل حیاتی را گوشزد نمایند و به دیگران یاد آور شوند که حتی دور ریختن یک لیوان آب در حالیکه درختی در کنار خانه ما در حال خشکیدن است، گناهی بس نابخشودنی خواهد بود.

 

در همین راستا پیشنهاد می گردد علاوه بر آموزش مردم که یک ضرورت حیاتی است، تشکیل گروه هایی برای گشت در سطح شهرها جهت برخورد با کسانیکه به وظیفه دینی و شهروندی خود در قبال رعایت الگوی مصرف توجه نمی کنند، ضروری باشد تا علاوه بر تذکر لسانی به مسرفین، جرایم نقدی شدیدی برای ایشان لحاظ گردد.

از طرفی وظیفه مدیران فضای سبز شهرداریها است تا نسبت به بهسازی سیستم آبرسانی و تامین آب مورد نیاز فضای سبز شهر تلاش مضاعف و عاجل داشته باشند چون گاها شاهد هدر رفت آب شرب فراوان ناشی از آبیاری فضای سبز بویژه چمن بلوارهای حاشیه شهر هستیم.

امید است در راستای رعایت درست الگوی مصرف آب، عزمی جدی تر را شاهد باشیم.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود