جدید ترین اخبار
لوط نبی

بقعه حضرت لوط نبی (ع) در روستای پیغمبر رباط کریم نیازمند مرمت فوری است

افروز نیوز- در تاریخ یازدهم دیماه ۱۳۹۳ گزارشی از عدم توجه مسئولان میراث فرهنگی به مرمت بقعه حضرت لوط نبی (ع) از طرف باشگاه خبرنگاران جوان تهیه و در آن پایگاه قرار گرفت که اصل گزارش بدین شرح بود:

“رئیس سازمان اوقاف با بیان اینکه، اگر مسئولیت مرمت مزار حضرت لوط (ع) با سازمان میراث فرهنگی است باید وارد عمل شوند، اظهار داشت: قرار شده است که در غالب تفاهم نامه به نتیجه برسیم.

به گزارش خبرنگار دولت باشگاه خبرنگاران؛ یکی از وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، نگهداری و آبادسازی بقعه امامزادگان و پیامبران داخل ایران است.

وضعیت تاسف انگیز و اسف‌بار مزار حضرت لوط نبی(ع) در شهرستان رباط کریم، واقع در استان تهران، سازمان اوقاف و امور خیریه را بر آن داشت، تا در سال ۱۳۸۲ اقدام به بازسازی و مرمت مقبره این پیامبر الهی نماید.

اما هم زمان سازمان میراث فرهنگی با اطلاع یافتن از این موضوع، وارد ماجرا می‌شود، و با تکیه بر تاریخی بودن این بنا، مانع از ادامه کار سازمان اوقاف می‌شود، و این بنا را در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شماره ۱۰۸۱۴ به ثبت می‌رساند.

اما پس از جلوگیری از مرمت، و ثبت بنا، مقبره حضرت لوط به شکل فعلی رها، و مورد بی مهری قرار می‌گیرد. بنا بر گفته علامه حسن زاده آملی در کتاب هزار و یک نشان قبر حضرت لوط نبی(ع) در این مکان واقع شده است.

رئیس سازمان اوقاف کشور در این رابطه به خبرنگار دولت باشگاه خبرنگاران گفت: اگر مسؤلیت با میراث فرهنگی است، باید کارهای لازم را انجام دهند، اما در حاضر قرار شده است در غالب یک تفاهم‌نامه به نتیجه برسیم.

گقتنی است نماینده رباط کریم، در مجلس شورای اسلامی آذر ماه سال گذشته با هشداری صریح اعلام کرد: متولیان اداره میراث فرهنگی و اوقاف در جریان باشند که بنای مرقد مطهر حضرت لوط پیغمبر (ص) در حال تخریب کلی قرار گرفته و اگر این اتفاق صورت پذیرد، در خانه ملت سکوت نخواهم کرد و مقصران این حرکت را رسوا می کنم.

“ابراهیم نکو” نماینده وقت مردم رباط کریم

نام حضرت لوط، به خاطر تشریح ماجرای قوم سرکش و شهوت رانش ۲۷ بار در قرآن ذکر گردیده است. حضرت لوط (ع) برادر زاده حضرت ابراهیم(ع) بوده که برای تبلیغ و هدایت مردم شهر “سدوم” وارد این شهرمی شود. اما پس از سالها دعوت و هشدار به مردم برای ترک عمل شنیع لواط از طرف خدا فرمان می‌گیرد که قوم خود را ترک کند، زیرا به این قوم عذاب نازل می‌شود.

بیان شهوت رانیهای شنیع (همجنس بازی) این قوم سرکش در قرآن نشان از اوج زشتی عمل آنان، و بیان تلاشهای حضرت لوط در قرآن برای ممانعت از این عمل شنیع، پیامی برای آیندگان است تا برای ممانعت از این عمل شنیع تمام تلاش خود را به کار بندند.

خداوند متعال در آیات متعدد قرآن کریم با تعابیر مختلف این رابطه نامشروع و خلاف فطرت آدمی را مورد نکوهش قرار داده است.

در “سوره اعراف آیه ۸۱” آمده است که لوط به آن‌ها می گوید: “بل انتم قوم مسرفون؛” بلکه شما گروهی اسراف کار (و متجاوز) ید.

در “سوره ی انبیا آیه ۷۴” می خوانیم:

“و نجیناه من القریته التی کانت تعمل الخبائث انهم کانوا قوم سوء فاسقین”  و او را از آبادی که همواره (مردمش کارهای) پلید انجام می دادند، نجات دادیم، [چرا] که آنان گروهی بد [کار و] نافرمانبردار بودند.

و در” شعراء، ۱۶۶″ می‌خوانیم که لوط به آن ها گفت: “بل انتم قوم عادون” بلکه شما گروهی تجاوزگرید!

و در “سوره نمل آیه ۵۵” آمده است: “بل انتم قوم تجهلون،”بلکه شما گروهی هستید که نادانی می کنید.

و در “سوره عنکبوت آیه ۲۹” از زبان لوط چنین آمده است: “اءنکم لتاتون الرجال و تقطعون السبیل”  آیا واقعاً شما به سراغ مردان می روید و راه (تداوم نسل انسان) را قطع می کنید.”

لوط نبی

2847755_665

مسئولین کشوری و منطقه ای ذیربط نسبت به مرمت این بقعه ارزشمند قصور نکنند

مزار حضرت لوط نبی (ع) در روستای پیغمبر، واقع در شهرستان رباط کریم تهران قرار دارد و دیرینگی بقعه پیغمبر لوط به دوره قاجاریان بر می گردد اما به شمارهٔ ثبت ۱۰۸۱۴ در تاریخ ۱۳۸۲/۱۱/۰۲ به ثبت آثار ملی ایران رسید.

این بنای تاریخی به شدت فرسوده شده و وضعیت مطلوبی ندارد و هر لحظه احتمال ریزش آن وجود دارد. اکنون که این پیامبر عظیم‌الشان در نزدیکی پایتخت جهان اسلام آرمیده، جا دارد سازمانهای مسئول کشوری با همکاری و پیگیری مسئولین منطقه بویژه فرمانداری و حجه الاسلام نوروزی نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی و همچنین افراد خیر و اهل وقف نسبت به بازسازی و آبادانی مزار این پیامبر مقرب درگاه خدا اقدامی مناسب انجام دهند.

در پایان جا دارد از جناب عباس عابد ساوجی که موضوع را با مدیریت این پایگاه درمیان گذارده و دلسوزانه پیگیر گردآوری مطالب مورد نیاز بودند، تقدیر نماییم.

عابد ساوجی

“عباس عابد ساوجی”

۸ نظر

 1. سلام و صبح بخیر
  از پی گیری و درج مطلب در افروز نیوز نهایت سپاس را دارم و امید وارم با خدمت به این پیامبر غریب اجر معنوی و مادی نصیب شما گردد. انشاالله🌹

 2. درود !

  سپاس از شما بزرگوار که وقت گران بهاء خود را برای اعتلای فرهنگ و هنر می گذارید
  سپاس ویژه از مدیریت سایت

 3. سلام
  امیدوارم مسولین اقدام کنند…

 4. عاطفه هاشمی نسب

  خیلی تشکر میکنم از توجه و علاقه شما به آثار باستانی انشاا… که مسولین توجه کنند

 5. با سلام تشکر از اصحاب رسانه بابت پرداختن به این موضوعات که میتواند باعث پیشرفت و جذب زائر و گردشگر برای منطقه باشد.
  امیدوارم با روحیه انقلابی و جهادی که در حجه الاسلام نوروزی نماینده محبوب رباط کریم داریم ایشان موضوع را پیگیری نموده و به نتیجه برسانند.
  حاج آقا نوروزی منتظریم

 6. سلام
  تو رو قرآن پیگیر باشین و این زیارتگاه رو سر و سامان بدین.
  خدا خیرتون بده

 7. یعنی این نبی خدا میهمان شهر ما بوده و اینجوری بهش کم لطفی می شده؟
  آقا رسیگی کنین. بخدا حیفه که قدر این آرامگاه ارزشمند رو نمیدونیم

 8. باعث سعادت و افتخار اهالی شهرستان رباط کریم و مخصوصا اهالی شهرک پیغمبرمیباشد که میزبان پیغمبر لوط نبی باشند وبه این سعادت الهی افتخار وشکر میکنیم مسئولین با حمایتهای خود اجر دنیوی وا خرت خود را با سراغ داشته نگه داشتن این بقعه متبرکه بیمه نمایند خدا خیر دنیا وا خرت نصیب همه نیکو کاران نماید من اله وتوفیق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود