جدید ترین اخبار
ترنس

” ترنس” ها را بیشتر بشناسیم/ اشتباه نکنیم، آنها آسیب اجتماعی نیستند!

افروز نیوز- آب؛ آتش را خاموش می کند. شعله های آتش، آب را بخار می کند و اما چگونه می شود که آب و آتش در کنارهم، بدون خاموشی و تقطیر پایدار بمانند؟ تا به حال واژه ی ترنس به گوشتان خورده است؟ چه؟! ترنس برق؟! ترنس موسیقی؟! دوجنسه؟! خیر.هیچ کدام.

ترنس، ترنسکشوال: ( transsexual) افرادی که دارای هویت جنسی متناقضی هستند. روان افراد حبس در جسم است. جسم و روان در تضاد هستند. به طور مثال، فردی اعضای جنسی مردانه دارد در حالی که شخصیت جنسی اش زنانه است یا بالعکس اعضای جنسی زنانه دارد اما شخصیت جنسی مردانه دارد.

مطمئنا چنین افرادی را دیده اید اما تشخیص این افراد برای شما به گونه ای غیرممکن است چون آگاهی نسبت به آن ندارید. هر چند اگر آگاهی نیز داشته باشید.تشخیص، تنها کار افراد ذی صلاح است اما خوب است که قضاوت نا به جا را نیز کنار بگذاریم و با دانستن برخی نکات تا حدودی آسیب های اجتماعی و روانی را کم کنیم.

در واقع مشکل جوامع، ترنس ها یا افراد دگرگون نیستند و ایشان هم درست مانند بقیه افراد حق زندگی دارند و نباید به دلیل ناآگاهی و عدم در دست داشتن اطلاعات صحیح، توسط افرادی، در گوشه ای منزوی و پنهان شوند.

متاسفانه بعضی از افراد ناآگاه به ایشان به چشم یک آسیب اجتماعی نگاه می کنند و معمولا به دلیل آن که توانایی کنترل تبعات اجتماعی و فرهنگی آن را ندارند، صریحاً با این دسته از انسان ها، مقابله کرده و در تلاشند تا با تنگ کردن راه پیشرفت برای آنان، به خیال خودشان جامعه را از این افراد پاک کنند این در حالیست که ترنس بودن یک انتخاب نیست و یک نوعی از جنسیت است. این نوع از آگاهی به مرور در جوامع جا خواهد افتاد و جامعه ی ما نیز در کنار سایر ملل باید این پیشرفت را در این عرصه داشته باشد. لذا ما بر آن شدیم گامی هرچند کوچک در جهت رسیدن به اهداف انسان دوستانه برداریم.

ترنسکشوال یک میل جنسی (مانند همجنس خواهی و یا دگر جنس خواهی و…)نیست. ترنسکشوال یک فرد عادی با اندام جنسی اشتباه است که می تواند با طی کردن مراحل پزشکی صحیح به اندام جنسی دلخواه خود برسد.

به مردان ترنسکشوال اصطلاحا “ام تو اف” گفته می شود یعنی مرد به زن (میل تو فیمیل) و به ترنسکشوالهای زن اصطلاحا “اف تو ام” گفته می شود زن به مرد ( فیمیل تو میل).

تضادِ جنسی و شخصیتی در رفتار، گفتار، ذهن و تمایلاتِ این افراد مشخص است. اغلب ترنس ها علاقه شدید برای طی کردن روند تغییر و پیوستن به جنس مخالف را دارند.

یک ترنس برای تطابق روح خود با جسم خود تلاش می کند پس نه تنها بی قید و شرط نیست بلکه به جامعه و اطرافیان خود احترام گذاشته و خواهان هماهنگی با جامعه می باشد تا در نقش اجتماعی واقعی خود به جامعه خدمت کند. در طی این مسیر حتی ممکن است با مصرف هورمون ها و جراحی های سنگین دچار نواقصی شود ولی با این حال دست از خواسته خود نمی کشد و خواستار جایگاه اجتماعی واقعی خود می باشد. بنا به گفته ی حق هیچ کس در برابر دیگری برتر نخواهد بود مگر در اعمال و خداوند مدام به انسان در اندیشیدن و آگاه بودن تذکر داده است.

در بسیاری از آیات قرآن، خداوند انسان‌ها را به علت تعقل نکردن مؤاخذه کرده و با عباراتی؛ مانند: «أَ فَلا تَعْقِلُون»، «أَ فَلا تَتَفَکَّرُون» و «أَ فَلا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآن»،[۹] آنها را دعوت به تفکر و تعقل در مباحث مختلف می‌کند.

افراد ترنسکشوال می توانند با انجام عمل تغییر جنسیت به هویت جنسی مورد کشش خود برسند. متاسفانه طی تحقیقات صورت گرفته از سمت و سوی مختلف، بسیاری از مردم چه در جایگاه اجتماعی معمول و چه در جایگاه اجتماعی بالا از چنین عملی بی اطلاع بوده و یا کاملا به طور اشتباه آن را دریافت نموده اند که بیشتر تصورات ذهنی خود افراد از شنیدن تنها جمله ی عمل تغییر جنسیت ایجاد می شود.

باید بدانیم که تغییر جنسیت گناه نیست و تنها دینی که فتوا به درستی این عمل داده اسلام شیعی می باشد و حضرت امام خمینی (ره) به عنوان رهبر دینی فتوا به درستی این کار (درصورت انجام ضوابط کامل و تشخیص پزشک) داده اند.

 جمهوری اسلامی ایران و حضرت امام خمینی و قریب به اتفاق مراجع تقلید شیعه از ترنسها حمایت می کند و آن را در صورت انجام درست و کامل تایید می کند.

آیه ی قران کریم: فأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا فِطْرَهَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ﴿۳۰ سوره الروم ﴾

پس روى خود را با گرایش تمام به حق به سوى این دین کن با همان سرشتى که خدا مردم را بر آن سرشته است آفرینش خداى تغییرپذیر نیست این است همان دین پایدار ولى بیشتر مردم نمى‏دانند.

در این آیه به وضوح هر انسان عاقل و آگاهی می بیند که منظور از تغییر افرینش تغییر سرشت است. پس کسی اگر هم بخواهد نمیتواند افرینش (سرشت) را تغییر دهد.

تغییر جنسیت همانقدر در خلقت خدا تغییر ایجاد می کند که تبدیل درخت به کاغذ ایجاد می کند.

این اتفاق دلایل علمی، پزشکی و روانی دارد و تغییرِ درست، یکی از راه های رسیدن به کمال و آسایش است.

طبیعت (سرشت) مشترک انسان به دلیل آن که تشکیل دهنده هویت و مایه هاى اولیه انسانیت اوست، از انسان جدایى ناپذیر و زوال نایافتنى است. پس این سرشت و طبیعت اصلی انسان جسم او نیست. بلکه انسانیت و جوهره‌ ی انسانی ست که تغییر ناپذیر است.

در طی مسیر تغییر جنسیت، پزشکان با تجربه و تست های روانشناسی دقیق کمک به تشخیص درست ترنس بودن یا نبودن یک فرد می کند و اگر شخصی به اشتباه تحت عمل جراحی قرار گیرد مشکل از نظام پزشکی بوده نه از تغییر جنسیت.

اگر پزشکی به اشتباه کلیه ی سالمی را بردارد اشتباه از تشخیص پزشکی ست نه فرد بیمار.

مراجعه به روانپزشکی تنها برای تشخیص این مطلب است که فرد به درستی اذعان ترنس بودن می کند یا نه. پس جنبه ی درمانی ندارد.

خیلی از پدر و مادرها با وجود تایید دینی و تایید علمی این مبحث، بازهم فرزندان خود را تحت فشار قرار می دهند و از پذیرفتن و حمایت آنها به عنوان یک ترنس خودداری می کنند و عمل تغییر جنسیت را نمی پذیرند.

اما هستند والدینی که آگاهانه به این موضوع نگاه کرده و طی روندی استاندارد و معقولانه فرزند خود را برای رسیدن به جنس حقیقی خود همراهی می کنند.

طبق قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ برای درخواست تغییر جنسیت فرد باید به دادگاه خانواده مراجعه کند.

حضرت آیت الله خمینی در سال ۱۳۴۳ در تحریرالوسیله به روا بودن اصل تغییر جنسیت فتوا داد. از میانه ی دهه ۶۰ فتوای آیت الله خمینی برای تغییرجنسیت “مریم خاتون ملک آرا” به طور مجاز اجرا شد.

همچنین حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) تغییر جنسیت برای افراد بیماری روحی و جسمی را مجاز اعلام کرده اند.

فقه شیعه در کنار پذیرفتن تغییر جنسیت ملاک هایی را هم درباره هویت تازه فرد و وظایف شرعی هر فرد تعیین کرد.

به طور مثال در قانون ارث؛ پسری که عمل تغییر جنسیت انجام داده و دختر شده است از ارث به اندازه یک دختر ارث می برد و هم چنین حدود محرمیت طبق جنس ملاک می گردد.

مخالفت های شدید در دین مسیحیت (آیاتی از کتاب مقدس مسیحیان در زیر آورده شده است):

در مزمور ۱۳۹، ما می آموزیم که خداوند جنس هر یک از ما را تعیین کرده است. “زیرا که تو بر دل من مالک هستی؛ مرا در رحم مادر نقش بستی. تو را حمد خواهم گفت زیرا که به طور مَهیب و عجیب ساخته شده ام. کارهای تو عجیب است و جان من این را نیکو می داند. استخوان هایم از تو پنهان نبود وقتی که در نهان ساخته می شدم و در اسفل زمین نقشبندی می گشتم. چشمان تو جنین مرا دیده است و در دفتر تو همه اعضای من نوشته شده، در روزهایی که ساخته می شد، وقتی که یکی از آنها وجود نداشت” (آیات ۱۳-۱۶). خلقت خدا برای هر فرد مسلما در تعیین جنسیت/هویت جنسی او است. در کار خارق العاده او جایی برای اشتباه نیست، هیچ کس با “جنس اشتباه به دنیا نمی آید.”

همانطور که می دانیم به دلیل تحریفاتی که در کتاب مقدس مسیحیان شده است، استناد های مذکور پذیرفته نیست.

در یهودیت ارتودوکس، رابطه جنسی و جنسیتی انسان ذاتی است و این ادعا بر اساس آیات موجود در کتاب پیدایش آدم و حوا، مردانگی و زنانگی است. عمل تغییر جنسیت به دلیل حذف حالت مردانگی و زنانگی ذاتی، ممنوع می باشد. (آیاتی از کتاب مقدس مسیحیان در زیر آورده شده است)

لو ۲۲ – ۲۴: هرچیزی که صدمه بزند، خورد یا پاره کند، ممنوع است.

همانطور که از گفته ی یاد شده پیداست، پس هرگونه جراحی نیز در این ورطه قرار می گیرد.

به ذکر است با توجه به موارد بالا، همانطور که می دانیم، اسلام دین کامل و روشنی بر دیگر ادیان است و مدام به اندیشیدن و دست یابی به علم و منطق تشویق می کند، تنها دین الهی است که عمل تغییر جنسیت را با نگاه سلیم و روشن علمی و پزشکی تایید نموده است.

ایران که کشوری شیعی و اسلامی است، با فتوای بزرگ امام راحل، حضرت آیت الله خمینی (ره) رتبه دوم عمل تغییر جنسیت را در دنیا دارا است. دولت جمهوری اسلامی ایران، حتی تا نیمی از هزینه های عمل را برای افرادی که نیازمند کمک مالی هستند، می پردازد و تغییر جنسیت در شناسنامه نیز ثبت می گردد.

ادامه دارد…

گردآوری: یاسمن شکری/ روانشناس

یک نظر

  1. سلام خسته نباشید
    میخواستم بدونم شهریار هم ترنس داره؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود