جدید ترین اخبار
شورای شهر

جلسات شورای شهر باید با حضور خبرنگاران برگزار شود/این حق شهروندان است که بدانند، ملاک شورای شهر در انتخاب شهردار چیست

افروز نیوز- (پرویز امینی) هنوز چند روزی بیشتر از آغاز فعالیت شوراهای اسلامی نمی گذرد که اخبار غیرمتعارف و زشتی از جلسات شبانه این نهاد مردمی به گوش می رسد.

پرویز امینی

اخبار مربوط به جلسات شبانه برخی شوراهای شهر با دلالان و کاسبان کرسی شهرداری، نقل محافل شده و افکار عمومی را حسابی به این مجموعه بدبین کرده است. این حضرات در نشست های شبانه خود که معمولا تا خروسخوان به طول می انجامد، بر سر سرنوشت چهارساله یک شهر معامله می کنند و از آنجا که شهر را ارثیه پدری خود می دانند، بنابراین تقسیم غنایم کرده و آینده شهر را به ثمن بخس معامله می کنند و این یعنی تراژدی شرم آور برای نهادی که خود را نوکر و خادم مردم می داند!!!

برخی از شوراها به جای آنکه بررسی رزومه و گزینش کاندیداها را با همکاران خود در همان صحن و جلسه شورای شهر به بحث و تبادل نظر بگذارند، ترجیح می دهند در سفره خانه ی “بووووووووق” و البته پای قلیان و چای نبات داغ با جناب شهردار احتمالی مذاکره و معامله کنند. در همین راستا اخباری به گوش می رسد که متاسفانه برای تصاحب صندلی شهرداری بعضا ارقام وسوسه انگیز و سنگین مالی هم از طرف متقاضیان به اعضای شورا پیشنهاد می شود و زد و بندهای آنچنانی صورت می گیرد تا شهردار آینده رای اعضای شورای شهر را با پول بخرد و در معیت همپالگی های خود یعنی همان دلالان و غارتگران بیت المال، شهر را به تاراج ببرند.

وقتی جلسات انتخاب شهردار زیر آلاچیق سفره خانه ها برگزار و معامله می شود، قطعا بوی پول کثیف فضای دلنشین آن سفره خانه را به لجن می کشد و باید فاتحه شایسته سالاری را خواند و خرما و حلوایش را هم بین عده ای از خواص توزیع کرد. آری اخبار دست به دست شدن پول های چند صد میلیونی برای چنگ زدن به صندلی شهرداری آنقدر ناخوشایند است که از تشریح آن شرمساریم!

در صورتی که یک عضو شورا در همان زمان تحلیف سوگند یاد کرده است تا مدافع حقوق شهروندان باشد و این مهم زمانی محقق می شود که این حضرات عملکردی شفاف و شیشه ای داشته باشند. چرا که مردم انتظار دارند نمایندگان آنها در پارلمان محلی از لابی های پنهانی و قهوه خانه ای پرهیز کنند و طبق موازین قانونی و شرعی گام بردارند و این یعنی اینکه جلسات اعضای شورای شهر با نامزدهای پست شهرداری باید در صحن شورا برگزار گردد، نه در…!

نقش خبرنگاران در شفاف سازی عملکرد شوراها

تنها راه تلطیف این فضای آلوده در شورا، ارائه گزارش شفاف مصوبات جلسات از سوی این مجموعه است. یعنی همانطور که در قانون نیز پیش بینی شده است، شرایطی فراهم آید تا اصحاب رسانه و خبرنگاران به عنوان نمایندگان افکار عمومی با حضور در جلسات شورای شهر، چکیده مصوبات آن جلسات را همراه با ارائه گزارشی از سوی سخنگوی این مجموعه مردم نهاد به اطلاع شهروندان برسانند.

لذا خواسته قانونی و حرفه ای خبرنگاران این است که رؤسای شوراهای غرب استان تهران بویژه شهرهای شهریار، باغستان، صباشهر، قدس و ملارد جهت پیشگیری از تخلفات و لابی های آنچنانی برخی افراد سودجو که در بدنه شوراها نفوذ کرده اند، حتما شرایط حضور خبرنگاران در جلسات را فراهم آورند. چرا که با حضور اصحاب رسانه در جلسات شورا، بعید به نظر می رسد شاهد زد و بند عده ای معلوم الحال در این مجموعه ها باشیم.

در پایان ذکر این نکته ضرورت دارد؛ برخی از فعالین حوزه خبری منطقه در نظر داریم در جلسات آتی این شوراها حضور داشته باشیم و گزارش های لازم از نحوه بررسی رزومه افراد و همچنین دیگر مصوبات جلسات را به اطلاع عموم برسانیم تا شاید بدینوسیله علاوه بر کاهش تخلفات احتمالی، گامی در راستای نهادینه کردن شایسته سالاری برداریم و چنانچه با مخالفت مجموعه شوراها برای حضور خبرنگاران در جلسات روبرو شویم، با توجه به رسالتی که بر عهده داریم قطعا کوتاه نخواهیم آمد و بسیار شفاف دلایل واقعی این مخالفت ها را منتشر خواهیم کرد تا افکار عمومی در جریان دست های پشت پرده و رانت خواری غارتگران بیت المال قرار گیرند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود