جدید ترین اخبار
9404-17t1464

جناب رئیس! نقش نظارتی اتحادیه شما در سلامت غذایی مردم کجاست؟

افروز نیوز _ (پرویز امینی) نظارت، نظارت، نظارت… عدم تحقق این عنوان پر طمطراق از طرف مسئولین در حوزه اجرایی، افکار عمومی را سخت دل آزرده می کند. در حالیکه پیگیری مجدانه مطالبات مردم و نظارت دقیق بر عملکرد زیر مجموعه متبوع، می تواند برای آحاد جامعه روحیه بخش باشد. اهتمام مسئولین در این حوزه، آنچنان می تواند در ارتقاء اعتماد مردم به آنها موثر واقع شود که علاوه بر رضایتمندی مردم، رضایت پروردگار را در بر داشته باشد.پرویز امینی

همانطور که می دانید، مجموعه اصناف از پر جمعیت ترین اقشار و تشکل های کشور هستند. از آنجا که این جامعه کثیر ارتباط مستقیم با لایه های مختلف مردم دارند، نقش و عملکردشان بیشتر نمود دارد و همانطور که عملکرد مثبت ایشان تشویق همگان را به همراه دارد، اگر خدای ناکرده نتوانند به وظیفه خود درست عمل کنند، گلایه مردم و گاها تشویش اذهان عمومی را در پی خواهد داشت.

شایان ذکر است، از آنجا که توزیع مواد غذایی و در راس آن اغذیه فروشان، تالارداران و اماکن طبخ غذا ارتباط مستقیم با سلامت جامعه دارد، شایسته است از طرف اتحادیه مذکور نظارت بیشتری بر روی فعالیت آنان صورت پذیرد. لذا اگر این اتحادیه نتواند آنگونه که باید به وظیفه نظارتی خود عمل کند، نه تنها سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد، بلکه عده ای سودجو با اجحاف در حق مردم، از آب گل آلود ماهی خود را خواهند گرفت!

چند سالی است که در سطح شهرستان شهریار زمزمه و گلایه هایی از سرویس غذایی برخی تالارداران و اغذیه فروشان به گوش می رسد که حاکی از عدم نظارت دقیق اتحادیه مذکور بر مجموعه تحت پوشش خود است که به نمونه هایی از آن اشاره خواهیم کرد.

اگر در معابر فاز یک اندیشه قدم زده باشید، اغذیه فروشانی را مشاهده می کنید که نوع خدمات ایشان با چارچوب، معیار و فاکتورهای متعارف این اتحادیه فاصله ای فاحش دارد. فست فود… مابین خیابان های نهم و دهم غربی واقع در بلوار شهید دنیامالی که هر دو فر (اجاق) مربوط به طبخ مرغ بریان را ساعت یازده شب بدون هیچ محافظ بهداشتی در پیاده رو رها می کند و فردای روز بعد، مرغ ها را آنچنان داخل آن می چیند که دل هر گرسنه ای را حسابی می برد. در حالیکه شهروند اندیشه نمی داند، آیا شب گذشته گربه های پشمالو و سگهای ولگرد که بنا به اظهارات مهندس محمد کلهر، عضو شورای اسلامی شهر شهریار در سطح شهر جولان می دهند، بلایی بر سر این اجاق آورده اند یا خیر؟

انتهای خیابان طالقانی شهریار اغذیه فروشی وجود دارد که تابلویی فلکسی با این عنوان بر پیشانی و شیشه های آن خودنمایی می کند “طرح مبارزه با غدای خانگی”!!!!!!!!

اما آنچه همه ما کم و بیش می دانیم، خوردن غذا در قالب فست فود باعث افزایش وزن، فشار خون بالا و بیماریهایی نظیر دیابت می شود. در همین حال تحقیقات جدید از مشکلات دیگری که غذاهای فست فود برای بدن ایجاد می نماید خبر می دهد و بهتر است همگی از عواقب آن شامل فشار خون بالا، افزایش وزن، دیابت، آسم، اگزما، تب یونجه، افسردگی، آلزایمر و پروستات آگاه باشند. لذا قریب به اکثر متخصصین تغذیه عقیده دارند که خانواده ها میبایست غذاهای فست فود را از برنامه هفتگی خود بیرون بریزند.

پس حذف فست فودها از برنامه غذایی خانواده و همچنین جایگزین کردن غذاهای خانگی، سفارش همه اهل فن و صاحبنظران است. اما در این بین نقش متولی یا همان اتحادیه که مسئولیت صدور پروانه کسب همین فست فودها را دارند، چیست؟ نوع نظارت این اتحادیه به نحوه فعالیت عرضه کنندگان مواد غذایی، بویژه فست فود چگونه است؟

لازم به ذکر است که این مورد در طول یکسال گذشته به دفعات به ریاست این اتحادیه گوشزد شده است تا موضوع را پیگیری و این شعار غلط را امحا کند اما…!!!

مرگ برای همسایه خوب است!

اگر چه ممکن است اغذیه فروشان شهرستان به موضوعات مختلفی اعتراض داشته و انتظاراتی هم از اتحادیه خود داشته باشند، اما سالهاست عمده اعتراض اغذیه فروشان به عدم اجرای عدالت در این صنف است. این مجموعه اعتقاد دارند که تمام بخشنامه های بازدارنده و محدودیت های قانونی می بایست برای همه اعضای تحت پوشش یکسان باشد و این نوع اعتراض بدان معناست که تبعیض در این مجموعه وجود دارد و ما فقط به نمونه ای از آن اشاره خواهیم کرد:

در ابتدا ذکر این نکته ضرورت دارد که در راستای تامین امنیت و پیشگیری از بزهکاری در هنگام شب، فعالیت صنوف از ساعتی خاص محدود و یا ممنوع می گردد که ما هم قطعا به آن تمکین نموده و به این نظر کارشناسی مسئولین انتظامی و امنیتی احترام قائل هستیم. بنابر این محدودیت، اغذیه فروشان می بایست در ساعت خاصی از شب به فعالیت خود پایان دهند. اما سالهاست مشاهده می شود که دو اغذیه فروشی دقیقا در ابتدا و انتهای خیابان ولیعصر (عج) شهریار، بصورت شبانه روزی به مشتریان خود سرویس می دهند که اتفاقا هر دو از اعضای هیئت رئیسه اتحادیه مذکور هستند!

لازم به ذکر است که در سطح شهرستان فقط این دو مرکز مجوز فعالیت شبانه روزی دارند و اغذیه فروشان سطح شهرستان  از ریاست اتحادیه مذکور اینگونه سوال دارند:” چرا فعالیت شبانه روزی اغذیه فروشان را صرفا و انحصاری به دو نفر اعضای خود اعطا کرده اید؟ آیا اگر عضو دیگری در نقطه دیگری از همین شهر و اتفاقا در همین خیابان، درخواست فعالیت شبانه روزی داشته باشد، به خواسته اش ترتیب اثر داده خواهد شد؟ چرا امتیاز فعالیت شبانه روزی اغذیه فروشان را بصورت چرخشی به دیگر اعضای تحت پوشش خود واگذار نمی کنید تا ذهنیت ایجاد نشود؟   

یک شهر و هزار نرخ!

عدم نظارت و برخورد با متخلفین حوزه تالارداران نیز یکی از بزرگترین معضلاتی است که متاسفانه تا به امروز برخورد آنچنانی با آن صورت نگرفته است. یکی از مهمترین نکته در این حوزه عدم رعایت تعرفه اتحادیه از طرف مدیران تالارهاست. یعنی اگر در این شهرستان ۵۰ تالار وجود داشته باشد، احتمالا هر ۵۰ مورد نرخ مخصوص خود را به مشتری ارائه می دهند نع تعرفه مصوب!

و این یعنی عدم نظارت دقیق اتحادیه در این حوزه را نشان می دهد و اگر نظارت و برخوردی قانونی رخ می داد، حتما از گوشه و کنار می شنیدیم که تالاری پلمپ شد و یا…

(این نشریه آمادگی دارد، بدون دریافت هزینه و صرفا جهت تنویر افکار عمومی، نرخ مصوب تالارها را به چاپ برساند تا شهروندان مغموم نشوند)

و اما مراکز فعال بدون مجوز!

در این خصوص صحبت زیادی نداریم و همینکه هر از گاهی سفره خانه ای در یکی از باغات این شهرستان مثل قارچ می روید، گواه این مدعاست و از طرفی اگر بصورت رندوم به تعدای از این مراکز و حتی اغذیه فروشان در محدوده شهر خودتان سری بزنید و جویا شوید که آیا مجوز فعالیت دارد یا خیر، همه چیز مشخص خواهد شد؟

در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که هر چند بر اساس قانون، فعالیت صنوف آنهم بدون پروانه کسب، ممنوع است. اما گاها ممکن است شما با فعالیت غیر قانونی صنفی روبرو شوید که فقط بی نظمی در اشتغال را به همراه دارد و ممکن است برای تک تک افراد جامعه ضرر جانبی نداشته باشد. ولی اغذیه فروشی! آنهم غیر قانونی و آنهم بدون اخذ استعلامات بهداشتی چه؟ آیا کسی پاسخگوی به خطر افتادن سلامت شهروندان هست؟

ما که توجیهی برای فعالیت غیر قانونی در زمینه عرضه غذا پیدا نکردیم، مسئولین نظارتی شهرستان چطور؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود