جدید ترین اخبار
photo_2017-07-09_12-47-22

حال ناخوش کشاورزان شهریار در سایه مدیریت آشفته جهاد کشاورزی!!!

افروز نیوز- (پرویز امینی) اینکه ادعا کنیم شهرستان شهریار به جهت آب و هوا و سرسبزی باغات زبانزد کشور باشد، امروز بیشتر شبیه به یک طنز است. طنز تلخی که می بایست برای آن های های گریست و مویه کرد. چرا که خیل عظیمی از کشاورزان منطقه دیگر آن دل و دماغ جنگیدن برای حفظ باغات سرسبز را ندارند و این در حالی است که رفته رفته همان باغات سرسبز، تبدیل به زمینی بایر و در نهایتا ساختمان و سوله و… می شوند.

پرویز امینی

خشکی روزافزون باغات شهریار می تواند از زوایای مختلفی قابل بررسی و آسیب شناسی باشد که مهمترین آن  در نگاه اول، معضل کم آبی است و سپس دیگر موارد. اما وقتی به بطن ماجرا ورود می کنیم، مهمترین عامل آب نیست، بلکه عواملی هستند که در کاهش انگیزه کشاورز در دل دادن به امر کشاورزی خودنمایی می کنند و مانند سوهان روح این قشر زحمتکش را می سایند. دلهره و تشویش کشاورز از سرما زدگی احتمالی که بعضا تا اواخر اردیبهشت یقه نحیف کشاورز را می گیرد، عدم تمکن مالی کشاورز در بیمه کردن محصولات، دست و پنجه نرم کردن با آفات نباتی و دغدغه های ناشی از چگونگی دسترسی آسان به سموم، وضعیت نابسامان و نامتعادل بازار در هنگام برداشت محصول، عدم برخورداری از تسهیلات بانکی مرتبط جهت تامین بخشی از مایحتاج مورد نیاز، فقدان امکانات مورد نیاز برای تامین امنیت حفظ محصولات که شبانه توسط سارقین و معتادین متجاهر به تاراج می روند و…

البته می توان به موارد فوق، نکات دیگری را نیز افزود. اما نکته قابل تامل، وجه مشترک بین تمام دغدغه های مذکور است که می تواند فقط یک سرمنشایی به نام مدیریت ناتوان و آشفته جهاد کشاورزی داشته باشد. مدیریتی که امروز نگاه تک بعدی به کشاورزی داشته و در این میان به جای رفع مشکل کشاورزان، صرفا نقش پلیس را ایفا می کند نه حامی و پشتیبان کشاورز!

سایه مدیریت تحکمی و تک بعدی جهاد کشاورزی آنچنان این قشر را سرخورده و بی انگیزه کرده است که کشاورز را چاره ای جز رها کردن و خشکاندن باغات نیست. بهتر بگوییم پلیس کشاورزی شهرستان شهریار، مدیریت اعطای تسهیلات و امکانات و ارتقای امنیت شغلی کشاورز را رها کرده و ذره بین خود را صرفا معطوف به مقابله با دیوار باغات و اراضی کشاورزی کرده است. اینکه اسمش جهاد نیست مدیر عزیز!!!

همانگونه که مستحضرید؛ دایره فعالیت جهاد کشاورزی در حوزه های مختلف است و این نهاد وظیفه دارد در همه ابعاد از ارائه تسهیلات بانکی و توزیع سموم گرفته تا تسهیل مجاری آبیاری نوین و رفع مشکلات بیمه کشاورزان از یکطرف و ارائه راهکاری جهت تامین امنیت محصولات و همچنین کاهش دغدغه های کشاورز در بازار را مدیریت کند نه اینکه تمام حوزه ها را رها کرده و تنها وظیفه خود را با تمام توان از خروسخوان تا شامگاه معطوف به مقابله با دیوار کشی به بهانه مقابله با تغییر کاربری نماید!

جناب فرامرزی؛ حضرتعالی به عنوان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهریار روحیه مدیریت مثبت و کاربردی در حمایت از کشاورزان را از دست داده و در این مسیر همواره گارد تهاجمی به خود می گیرید. نمونه بارز آن ارائه نظرات تحکمی و مبارزاتی شما در جلسات مختلف شهرستان است که وقتی پشت تریبون قرار می گیرید، مدام از زدن و مقابله کردن و زندان انداختن و تخریب و قلع و قمع و جریمه از حنجره تان فریاد می کنید. برادر عزیز مگر اینجا میدان جنگ است که دایم رجز می خوانید و این کشاورز بینوا را به عنوان دشمن فرضی خود آماج رگبار تهدیدهای خود می کنید؟

نه عزیز من؛ این کشاورز همینطوری هم استرس دارد و نیاز به تهدید شما نیست. از طرفی شما که رسیدگی به امر کشاورزی در تمام حوزه ها را کم رنگ کرده و صرفا در حوزه “امور اراضی” فعالیت می کنید و خود را قیم بی چون و چرای حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی می دانید، لطفا به جای تخریب دیوار آن کشاورزی که برای حفظ محصول خویش از دست سارقین متجاهر، باغ خود را محصور کرده است، لطفا به رستوران و باغ تالارهایی بزنید که مانند قارچ از میان باغات شهریار سر بیرون آورده اند هم سری بزنید و در صورت توان و امکان، ناخن خشن بیل لودر خود را به فنداسیون آنها فشار دهید! البته اگر می توانید!!!

جناب فرامرزی؛ تغییر کاربری اراضی کشاورزی مربوط به محصور شدن اراضی کشاورزی و باغات نمی شود، بلکه تغییر کاربری توسط افرادی صورت می گیرد که در اراضی کشاورزی اقدام به ساخت ۳ هزار واحد مسکونی در باغستان و دیگر نقاط این شهرستان می کنند و شما در مقابل این هجمع تخریب اراضی کشاورزی سکوت کرده اید و سکوت. آیا تا به حال نام مجتمع های مسکونی باران در باغستان به گوشتان نخورده است؟ لطفا و خواهشا لودر و ادوات تخریبی خود را به آنجاها هم ببرید!!!!!!

اصلا تا به حال به بلوار شهید مسعود درخشان واقع در ضلع شمالی میدان حافظ رفته اید تا از نزدیک شاهد تغییر کاربری آشکار اراضی کشاورزی باشید؟

آیا تا به حال گذرتان به بلوار طویل شهیدان مداحی در ضلع غربی میدان بسیج نیفتاده و برق تابلوهای زرین رستوران های سر به فلک کشیده در میان همان باغاتی که جنابتان دغدغه حفظ و صیانت آنرا دارید را ندیده اید؟

اصلا آیا تا به حال به خیابان درختی واقع در ضلع جنوبی ساختمانی که در آن کشاورزی شهرستان را از پشت میزتان مدیریت می کنید، تشریف برده و باغ تالارها و رستوران های متعدد آنرا دیده اید؟

آیا تابلوی شرکت عظیم و برند بین المللی “کاله” در باغستان را ندیدید که هکتارها از اراضی کشاورزی را زیر فنداسون سوله های خود له کرده است را ندیدید؟

بله حتما به آدرس های فوق و صدها نشانی دیگر که ذکر آنها در این ورق نمی گنجد، تشریف برده و از نزدیک شاهد تغییر کاربری حرفه ای برخی متولین و سئودجویان بوده اید. اما این که چرا هیچ انگیزه و شجاعتی برای تقابل با انها نمی کنید، تنها مورد سوال اصحاب رسانه در نوع برخورد گزینشی با پیشگیری از تغییر کارقبری اراضی کشاورزی است!

حرف آخر؛

برخورد و تخریب گزینشی عوامل شما که به بهانه مقابله با تغییر کاربری صورت می گیرد، دل کشاورزان را آزرده و حسابی دلسردشان کرده است. این عزیزان از اینکه در یک معبر که دیوارکشی با شرایطی مشابه صورت گرفته است و شما گزینشی تخریب می کنید، گلایه مند هستند و انتظار برخورد عادلانه و منصفانه آن دستگاه به عنوان متولی کشاورزان در مقوله برخورد با تغییر کاربری اراضی کشاورزی را دارند و بس.

پس جناب رئیس؛ لطفا خط کشی برای مقابله با تغییر کاربری در نظر بگیرید که صاف باشد نه مواج!!!!!

ارتباط تلگرامی با مدیر افروز نیوز :  afroznews@

۰۹۱۲۳۱۱۶۷۰۰

۰۹۱۹۳۷۰۰۰۵۱

۲ نظر

  1. آقا دمتون گرم
    بالاخره یکی تو این شهرستان درد کشاورز بدبخت رو گفت. من یه بار واسه محصور کردن باغم پیش همین آقای فرامرزی رفتم و دیدم که با یه من عسل هم نمیشه این رئیس رو خورد و خلاصه نزدیک بود بهش بدهکارم بشم.
    خدا اجرتون بده که این مشکلات رو میگین

  2. آقای فرامرزی میای به جای من کشاورزی کنی تا بدبختی های ما کشاورزا رو ببینی که چجوری از هر گوشه باغ معتاد میاد داخل و میوه هایی که واسش جون کندم میدزده.
    خدا ازت نگذره که فقط بلدی دیوار خراب کنی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود