جدید ترین اخبار
توجه

حرمت نماینده با متولی آن است

افروز نیوز- (سیدهادی عظیمی)

إِنْ أُرِیدُ إِلَّا الْإِصْلَاحَ مَا اسْتَطَعْتُ ۚ وَمَا تَوْفِیقِی إِلَّا بِاللَّـهِ ۚ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَإِلَیْهِ أُنِیبُ(هود/۸۸)

“و من تا آنجا که می توانم جز اصلاح چیزی نمی خواهم و توفیق من هم به جز یاری خداوند نیست. تنها بر او توکل می کنم و تنها به سوی او بازمیگردم”

در روزهای اخیر انتشار یک  فایل ویدئویی از مهندس محمودی در فضای مجازی با واکنش های متفاوتی روبرو شد. رفتارهای اخیر آقای محمودی از جمله آنچه در ویدئوی فوق بروز کرده است و بعد توضیحاتی که ایشان در این مورد داده اند و مصاحبه وی با نشریه “شهریار نگار” و سخنرانی در مراسم تودیع و معارفه فرماندار شهرستان شهریار، نشان از رویکردی دارد که مهندس محمودی در این حوزه انتخابیه پیگیری می کند و تصمیم دارد از این به بعد به صورت شفاف تر و صریح تر خود را نشان دهد. هدف این نوشته بررسی این رویکرد و نسبت آن با شرایط موجود منطقه مشق است.

هادی عظیمی

 امید دارم که جناب نماینده و دوستان وی این متن را به نشانه دشمنی و غرض ورزی ندانند و شخص ایشان به این نکته مهم دقت کنند که همگان می توانند به مجیز گویی و تعریف بپردازند ولی افراد کمی هستند که شفاف و صریح و صادقانه انتقاد می کنند:

آیینه گر نقش تو بنمود راست

خود شکن آیینه شکستن خطاست

نماینده محترم حوزه انتخابیه شهریار، قدس و ملارد در ویدئویی که شرح آن در بالا رفت، خواهان احترام به جایگاه نمایندگی می شود و این نقطه اشتراک بخش وسیعی از نیروهای سیاسی و اجتماعی و مردم است. بی تردید جایگاه نمایندگی مجلس دارای احترام و حرمت است و به هر فردی که در این کرسی می نشیند، باید احترام گذاشت. ولی این احترام هم نافی نقد وی نیست و احترام و نقد دو روری یک سکه اند.

مهندس محمودی و وظایف  قانونی

مهندس محمودی در مصاحبه خود با نشریه “شهریار نگار” تاکید کرده اند که ((شایعاتی که در مورد دخالت اینجانب در عزل و نصب مقامات اجرایی مطرح می شود کذب محض بوده و من دخالتی در این مورد ندارم)) بیان نکات فوق به یک شوخی شبیه است. همه می دانند که نه فقط ایشان که عمده نمایندگان مجلس بیشتر وقت خود را صرف رایزنی برای نصب و عزل مقامات حوزه انتخابیه خود می کنند. این آسیبی است که  مجلس شورای  اسلامی را فرا گرفته است و نمایندگان محترم را از پرداختن به وظایف قانونی شان که در قانون اساسی ذکر شده است، باز می دارد .

 بنده در یاداشت های مختلف  که در نشریات محلی منتشر نموده ام، بر اجرای قانون اساسی و وظیفه مهم نمایندگان مجلس دراین مورد تاکید کرده ام. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران میثاق ملی ما و بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی و خون بهای شهیدانی است که در انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی در راه سربلندی اسلام و ایران جان خود را در طبق اخلاص نهادند. ارتقای کیفیت جایگاه های انتخابی  همچون مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا ضمن تقویت جایگاه مردم در اداره امور کشور به اجرای کامل و بی تنازل قانون اساسی کمک می کند .

اقای مهندس محمودی در زمینه دو جایگاه مهم  قانونگذاری و نظارتی در مجلس  چه نقشی ایفا نموده اند؟ بنده تاکنون ندیده ام که در این زمینه گزارشی اراائه دهند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی براساس اصل ۶۷ قانون اساسی در برابر قرآن مجید سوگندی یاد می کنند و وظایفی را به عهده می گیرند که  باید در طول دوران نمایندگی به آن پاینبد باشند. دخالت در نصب و عزل مقامات حوزه انتخابیه  دامی است که بیشتر اطرافیان یک نماینده در برابرش قرار می دهند و نمایندگان با این فکر که این کار می تواند به انتخاب مجددشان کمک کند تن به این  کار می دهند. اگرنمایندگان مجلس به وظایف اصلی و قانونی خود بپردازند و از دخالت مستقیم در عزل و نصب مدیران محلی پرهیز کنند و بکوشند با نظارت بر عملکرد وزارتخانه ها و ادارات و سازمان ها راه را برای  انتخاب مدیران شایسته از راه های اداری باز کنند و حتی مدیر شایسته و توانمند مخالف را بر مدیر ضعیف موافق ترجیح دهند، زمینه برای رشد بیشتر منطقه فراهم می شود. شاید مهم ترین گزارش یک نماینده باید گزارش چگونگی عملکرد وی در زمینه فعاایت های قانونی وی باشد.

مهندس محمودی و اصلاح طلبی

آقای محمودی با لیست امید به مجلس راه یافت و ردای نمایندگی را بر تن کرد. تاکنون از آقای محمودی  سخنان تند و خلاف عقلانیت و منافع ملی  در مجلس  دیده نشده است. انتخابات مجلس دهم در راستای شکل گیری دو جریان عمده برجامیون و نابرجامیون برگزار شد و برجامیون که از اصلا ح طلبان و اصولگرایان میانه رو تشکیل میشد، تلاش کردند تا مجلس را از اختیار تندروها خارج کنند. از این منظر  مجلس دهم مجلس عقلانی تر است که در آن شاهد تندروی کمتری هستیم. ولی اقای محمودی هیچ نوع حرکت اصلاح طلبانه نداشته و هیچ یک از نامه های مهم فراکسیون امید در حمایت از سران اصلاحات را امضا نکرده است. در سطح محلی هم رفتار اصلاح طلبانه ای از آقای محمودی ندیده ایم  .

آقای محمودی خود را “اصلاح طلب عملگرا” می داند ولی ما تاکنون تعریفی از اصلاح طلب عملگرا ندیده ایم و تفاوت ایشان را با سایر اصلاح طلبان نمی دانیم. به نظر می رسد ایشان تعریفی از اصلاح طلبی دارند که با سایر افراد متفاوت است و درچارچوب تعریف خود پیش می رود. اگر ایشان به صراحت این تعریف را بیان کند، گام مهمی برای شفافیت جریان های سیاسی در سطح منطقه برداشته است.

مهندس محمودی و حوزه مشق

اقای محمودی مانند هر نماینده دیگری می کوشد بودجه های بیشتری برای حوزه انتخابیه خود جذب کنند و اگر هر فرد دیگری هم به جای وی در مجلس بود، می توانست کمی بیشتر یا کمتر از این بودجه برای  حوزه انتخابیه خود جذب نماید. اما وظیفه یک نماینده در سطح حوزه انتخابیه اش می تواند بیش از مباحثی مانند بودجه و امکانات دولتی باشد. اگر نماینده مجلس بتواند همه امکانات و نیروهای منطقه را در جهت رشد و توسعه حوزه انتخابیه اش هماهنگ سازد، مهم ترین گام را در جهت بهره گیری از ظرفیت های موجود  برداشته است.

 مهم ترین نقدی که در این زمینه به مهندس محمودی وارد است این است که وی همچنان در مرحله دوم انتخابات مجلس باقی مانده است و هنوز مانند یک نامزد انتخاباتی رفتار می کند. وی به هیچ وجه حاضر نیست بپذیرد که سیاست عرصه مخالفت و موافقت است. هر نامزدی موافقان و مخالفانی دارد. ولی جایگاه نمایندگی بالاتر از اینست که وارد جدل با مخالفان شود. نماینده مجلس شورای اسلامی نماینده همه مردم ایران است و نماینده مخالفانش نیز محسوب می شود.

 فقدان تفکر راهبردی و برخی وابستگی ها به محافل و اشخاص خاص موجب شده است مهندس محمودی توان  مانور خود را کاهش  دهد و  نتواند به عنوان یک نماینده پیشرو زمینه تحولات مثبت را در منطقه فراهم کند. از سوی دیگر آقای محمودی به تدریج به نیمه دوره نمایندگی اش می رسد و می کوشد تا با فرافکنی هر مشکلی را به جای دیگری ارجاع دهد. مثلا به جای اینکه به  پیگری های خود برای حل مشکل کمربندی چیتگر بپردازد، به راحتی این مشکل را به فرماندار ارجاع می دهد و توپ را به زمین دیگران می اندازد. این راهکار در کوتاه مدت تا حدی موثر است ولی در درازمدت آثار زیانباری بیش از همه گریبان نماینده محترم را خواهد گرفت.

نتیجه                

آنچه گفته شد به قصد بیان نکات مهمی بود که این روزها در حوزه انتخابیه  شهریار قدس و ملارد  می گذرد و نماینده محترم از نقش بی دیلی در این تحولات برخور دار است و می تواند موجب تغییرات اساسی و مثبت در منطقه گردد. ولی مشروط بر این که از جایگاه خود برای تحول آفرینی مثبت با خبر باشد،  تلاش کند از ابهام در مواضع دوری کند و با صراحت مواضع خود را بیان نماید، از دخالت  مستقیم در عزل و نصب ها بپرهیزد و بیشتر تلاشش را صرف نظارت بر اجرای صحیح قوانین نماید، تفکر راهبردی داشته باشد و به اندازه وظایف، اختیارت و وعده هایش مسئولیت بپذیرد. حرمت نماینده با متولی نمایندگی است و با فریاد زدن به دست نمی آید.

من آنچه شرط بلاغ است با تو می گویم، تو خواه پند پذیر خواه ملال

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود