جدید ترین اخبار
نه

خشت اول!

افروز نیوز- (محسن سلگی) اول شهریور امسال، به دلیل آغاز دوره جدید شوراها روز متفاوتی بود؛ همان‌طور که نتایج آرای مردم در انتخابات خانه‌تکانی چشم‌گیری را در شوراها رقم زده بود، انتظار می‌رفت در حوزه مدیریت شهری نیز شاهد تحولات چشم‌گیر باشیم، اما اینگونه که نشد هیچ، در شهر گلستان شورای شهر یک قدم به عقب بازگشت.

محسن سلگی

اول شهریور ماه امسال برای مردم شهر گلستان دیگر یک روز جذاب و امیدبخش نبود، چراکه اقدام شورای شهر در انتخاب شهردار نویدبخش روزهای پرحاشیه بود. شورای شهر در اولین گام از دوره جدید خود کسی را به عنوان سرپرست و شهردار برگزید که پیش‌تر نتوانسته بود به صندلی شهردار گلستان تکیه بزند.

در اواسط دوره قبل هم علیرضا عرب به عنوان شهردار انتخاب شد، اما کش‌وقوس‌های ناشی از این مسئله تنها یک ثمره داشت و آن هم رکود همۀ امور شهر و در نتیجه آسیب دیدن شهر و شهروندان از این تصمیم اشتباه بود. حالا این‌که چرا اعضای شورای شهر با علم به آن تجربه دوباره دست به این انتخاب زده‌اند، قطعاً جای سؤال دارد.

عرب و سوابقی که درخشان نیست

کمتر از یک دهه قبل علیرضا عرب کارمند شهرداری شهرقدس بود، اما بنا به دلایلی او اکنون دیگر کارمند آن شهرداری نیست. ما با این‌که علت این اتفاق چه بود کاری نداریم، اما با این‌که چرا و چگونه او توانست به شهرداری شهر گلستان راه پیدا کند و مسئولیت واحد شهرسازی را برعهده بگیرد، حتماً کار داریم. او محصول دوستی با یکی از شهرداران شهر گلستان است که همچنان به خاطر حاشیه‌هایش در شهر گلستان به‌خصوص از دست رفتن پارک شورا، چهره‌ای نامقبول تلقی می‌شود.

عرب که تازه از خاطره وضعیتش در شهرقدس خلاص شده بود، دوست داشت خودی نشان بدهد و قدرت چانه‌زنی و لابی‌گری‌اش را به رخ بکشد. همین کار را کرد و توانست با فضاسازی مناسب و لابی‌هایی که در آنها کاملاً حرفه‌ای به نظر می‌رسد، اعضای شورای چهارم را راضی کند تا نام او را به عنوان سرپرست و شهردار صورتجلسه کرده و به استانداری ارسال کنند. دقیقاً همین کاری که در یکم شهریور ماه امسال انجام دادند.

در آن زمان یعنی دو سال پیش، عرب با تمام تاکتیک‌هایی که بلد بود نتوانست از فیلترهای استانداری عبور کند و بعد از ماه‌ها معطلی که برای شهر و شهروندان ایجاد کرد در نهایت مجبور شد تا کنار بکشد که فضا برای انتخاب شهردار جدید فراهم شود.

او اما آرزوی شهردار شدن را رها نکرد  چرا که یکبار هم وی به سراغ شورای پرند رفت و در آنجا هم ناکام ماند.

عرب در تمام این مدت به عنوان مأمور به شهرداری رباط‌کریم رفت، اما هرگز هیچ مسئولیتی به او واگذار نشد، چراکه معمولاً مسئولیت‌ها را به کسانی می‌دهند که تخصص قابل دفاعی داشته باشند و حضور آنها گره‌ای از کار مردم و شهر باز کند.

او حالا باز هم به شهرداری گلستان بازگشته و این بار اعضای شورای پنجم شهر گلستان او را به عنوان شهردار و سرپرست شهرداری برگزیده‌اند.

چه کسانی سنگ عرب را به سینه می‌زنند؟

برخی از کسانی که امروز به مدافع این فرد تبدیل شده‌اند و برای دفاع از او در فضای مجازی و حقیقی سنگ به سینه می‌زنند و مدیحه‌سرایی می‌کنند، عموماً افرادی هستند که در تمام سال‌های گذشته یا به خاطر برخی مسائل از مجموعه شهرداری اخراج شده‌اند و یا به خاطر حاشیه‌هایی که داشته‌اند امکان پیشرفت برایشان فراهم نشده است.

در خصوص اعضای شورای شهر هم باید با تأسف به این نکته اشاره کرد که برخی از کسانی که به این فرد به عنوان سرپرست و شهردار رأی داده‌اند همان کسانی هستند که در دوره چهارم این شورا به او رای اعتماد نداده بودند. در این میان به جز علی‌سلیمی، عضو جدید شورای شهر که از همان ابتدا روی حرف خود ایستاد، سایر کسانی که دیروز منتقد عرب بودند و انتخاب او را خط قرمز می‌دانستند، حالا یا سکوت کرده‌اند و یا مدافع او شده‌اند. توانایی‌های منحصر به فرد او در راضی کردن اعضای شورای شهر و تصمیم برخی اعضای فعلی شورای شهرگلستان و همچنین مدافع پرحاشیه و مسئله‌دار این شخص در فضای مجازی، سوالهای پیش می آید که چه چیزی باعث رأی آوردن عرب شده است. این‌که یک نفر به هر قیمتی بخواهد شهردار بشود این نگرانی را به وجود می‌آورد که او برای بعد از شهردار شدن مگر چه برنامه‌ای دارد که سایر افراد ندارند؟

تکرار یک اشتباه!

دو سال پیش وقتی عرب به عنوان شهردار و سرپرست تعیین شد، دلسوزان نسبت به این انتخاب غلط واکنش نشان دادند، اما اعضای شورا که سرمست از انتخاب خود بودند وقعی نگذاشتند و در نهایت شهرگلستان شش ماه روی هوا بود و نه از خدمات مطلوب خبری بود و نه حرفی از پروژه‌ای به میان آمد. در نهایت علاوه بر مخالفتی که با انتخاب او به عنوان سرپرست شده بود، با شهردار شدن او نیز مخالفت صورت گرفت و در نهایت نتوانست به صندلی شهردار گلستان تکیه بزند.

مجموعه استانداری تهران هنوز تغییر نکرده و مواردی که با استناد به آن عرب نتوانست به اتاق شهردار گلستان راه یابد هم ظاهراً تغییری نکرده است، اما این‌که چنین شخصی دوباره توسط شورایی که مدعی تحول است انتخاب می‌شود در حالی که برخی از آنها عضو شورای پیشین نیز بوده‌اند و از سوابق و قدرت لابی و منافع ناشی از لابی‌ها آشنایی داشته‌اند، بیانگر این واقعیت است که اعضای شورا به ویژه باسابقه‌های شورا قطعاً تغییر کرده‌اند.

بنظر می رسد انتخاب عرب دوسال پیش هم اشتباه بود و حالا هم اشتباه است. حتی اگر ده‌ها نشریه و کانال با دریافت پول‌های هنگفت یا هرچیز دیگری بخواهند بدون منطق برای او تبلیغ کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود