جدید ترین اخبار
اسدآباد شهریار

دادخواهی شهروندان شهرک اسد آباد شهریار: بازگشت اسدآباد به روستا، اصلا به صلاح مردم این شهرک نیست!

افروز نیوز- (پرویز امینی) چهار سال پیش و درست در آستانه انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، تعدادی از روستاهای شهرستان شهریار ظاهرا بدون در نظر گرفتن موازین قانونی به شهر الحاق شده و انتخابات در آنها شهری برگزار شد.

پرویز امینی

از آن پس، روستاهای اسدآباد، محمد آباد، دینارآباد، اصیل آباد، فرارت، یوسف آباد صیرفی، و باباسلمان با الحاق به حوزه خدماتی شهرهای همجوار، نام شهر را با خود به یدک کشیدند و شهرداری های شهریار، وحیدیه، فردوسیه و باغستان موظف به ارائه خدمات و امکانات شهری به این مناطق شدند. برگزاری انتخابات شهری در مناطق مذکور به عنوان اولین تجربه، موفقیت آمیز بود و با استقبال شهروندان روبرو بود. در این مسیر رفته رفته شهروندان خود را با موازین و قوانین شهری همسو کردند تا تمام ساخت و سازها بر اساس مبلمان متمرکز شهری صورت بگیرد و امروز شاهد هستیم که بسیاری از نواقص آن نیز برطرف شده و بستر آماده خدمات رسانی بهتر شهرداری به آنها است.

شایان ذکر است، تقریبا از ۲ سال پیش زمزمه هایی در شهرستان منبی بر عودت این مناطق به همان روستا بر سر زبان ها افتاد که با تناقض و کش و قوس های فراوانی همراه بوده است. به نوعی که اندکی از صاحبنظران اعتقاد بر بازگشت این مناطق به روستا داشتند و جمع کثیر دیگری، ادامه حیات آنها را در حوزه خدماتی شهر مثمر ثمرتر می دیدند. اما در این مدت مسئولین و متولیان امر بارها تلویحا متذکر شده اند که در قانون به صراحت از بازگشت این مناطق به روستا صحبت شده است اما بگونه ای که نظر و صلاح خود مردم در این تصمصم گیری لحاظ گردد.

از ماه ها قبل و هر چه به ماههای پایانی سال نزدیک شدیم و در آستانه انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی قرار گرفتیم، تب این بحث بالا گرفت و مسئولین خود را به چاره اندیشی نهایی و قانونی متمرکز کردند.

لازم به ذکر است، در طول ۴ سال گذشته محمد آباد، دینارآباد و بابا سلمان با قرار گرفتن در طرح تفصیلی شهر، عملا و قانونا در شهرهای شهریار و باغستان ماندنی شدند، اما با توجه به اینکه در آستانه انتخابات شوراهای شهر روستا قرار داریم و عن قریب زنگ ثبت نام داوطلبان نواخته خواهد شد، هنوز تکلیف حضور یا عدم حضور اسدآباد، یوسف آباد صیرفی، اصیل آباد و فرارت در حوزه شهر مشخص نیست…! و گویا مقرر شده است که تعیین تکلیف این موضوع در استان صورت پذیرد.

در همین راستا چندی پیش نظر دکتر ناجی فرماندار شهرستان شهریار را جویا شدیم که این مسئول ضمن تاکید بر صلاح و صرفه شهروندان، بار دیگر متذکر شد که این موضوع در استان قابل پیگیری و اعلام نتیجه خواهد بود. همچنین موضوع در نشست خبری مهندس محمودی نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی مطرح گردید و این مسئول نیز صراحتا متذکر شد قطعا نظر شهروندان در این تصمیم گیری لحاظ خواهد شد.

اما اینکه شهرداری ها تا چه میزان توانسته اند فعالیت های عمرانی را در این مناطق تعریف و اجرا نمایند، بستگی به رضایتمندی خود شهروندان این مناطق دارد.

علی ایحال، با توجه به اینکه همه مسئولین منطقه تاکید بر اهمیت و نقش نظر مردم در این تصمیم گیری دارند، هفته گذشته به دعوت جمعی از معتمدین شهرک اسدآباد، در میان شهروندان حضور یافتیم و نظر ایشان را در خصوص این تصمیم مهم جویا شدیم. در این گفتگوی دو ساعته دریافتیم که شهروندان یکصدا فقط یک درخواست از مسئولین شهرستان و کشوری دارند: “تحت هیچ شرایطی حاضر با بازگشت شهرک اسدآباد به روستا نیستیم و فقط ماندن در حوزه خدماتی شهر را می پذیریم.”

شهروندان اسدآباد دلایل خود را اینگونه بیان داشتند که مگر می شود پس از چهار سال حضور موفقیت آمیز اسدآباد در حوزه خدماتی شهر شهریار و خو گرفتن شهروندان با موازین و قوانین شهری، مجددا به روستا تبدیل شویم؟ شهرداری در طول ۴ سال گذشته برای ساخت و ساز در شهرک اسدآباد پروانه ساختمانی منطبق با اصول شهرسازی صادر کرده و ممکن است در حال حاضر بسیاری از این پرونده ها هنوز پایانکار نیز نگرفته باشند، در صورت بازگشت اسدآباد به روستا، تکلیف این شهروندان چیست؟ چگونه می شود که جهات اربعه اسدآباد از شاهد شهر و صباشهر گرفته تا فردوسیه و شهریار را شهر فرا گرفته باشد و تنها اسدآباد روستا بماند؟ مگر می شود در کنار یک جاده اصلی که به عنوان شاهراه ارتباطی استان البرز و دیگر شهرستان ها به جنوب شهریار مطرح است، تابلوی یک روستا این معبر را مخدوش کند و روح و روان مردم این شهرک را آزار دهد؟ نمایندگان ما در پارلمان شهری هر آنچه در چنته داشتند برای ارتقای سرانه های شهرک اسدآباد استفاده کردند تا باعث رونق و رشد سیمای اسدآباد گردند، حال چگونه ممکن است ما راضی به چشم پوشی از این موهبت باشیم؟ شهرداری نیز علیرغم رکود اقتصادی در کشور، تمام تلاش خود را در طول ۴ سال اخیر به کار گرفت تا امور زیرساختی در این شهر پایه گذاری شود، که ما از همه این عزیزان در شورای شهر و شهرداری سپاسگزاریم، حال چگونه ممکن است در این واپسگرایی، برنامه ها و پروژه های در حال احداث شهرداری پیگیری و به نتیجه برسد؟ اصلا مگر امکان دارد که یک شهرک ۱۲ هزار نفری را مجددا به روستا برگرداند؟ حال که شهروندان اسدآباد در طول ۴ سال گذشته از نعمات شهری برخوردار بوده اند، آیا می شود این خواسته ها را تقلیل داد؟

اسدآیاد شهریار

اسدآباد شهریار

شهروندان اسدآباد متذکر شدند که با تهیه و ارسال طومار مردمی به مسئولین، خواستار ادامه حیات شهرک اسدآباد در حوزه خدماتی شهرداری شهریار شده اند و به نوعی از متولیان بویژه مسئولین ارشد شهرستان و در راس آن دکتر ناجی به عنوان فرماندار بومی و نماینده عالی دولت در منطقه، مهندس محمودی نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی و همچنین حجت الاسلام سالمی امام جمعه شهریار استمداد طلبیده اند تا پروژه بازگشت اسدآباد به روستا متوقف گردد. شهروندان اسدآباد از پیگیری و دلسوزی مسئولین منطقه رضایت داشته و بسیار هم امیدوار هستند تا اسدآباد در حوزه شهر شهریار بماند.

آیا به خواسته شهروندان شهرک اسدآباد مبنی بر ماندن در حوزه خدماتی شهر شهریار جامه عمل پوشانده خواهد شد؟

یک نظر

  1. باسلام و خسته نباشیدمسئولین محترم استحضار داشته باشید.اگر اینجا روستا باشد تخلفات و فساد و زیادخواهدشد. چون مردم احساس خواهند کرد به اونها بی توجه هستن. بنده افراد جانباز نظامی میشناسم در اسدآباد سکونت دارند انسانهای با شخصیت. لذا با روستا شدن هم ارزش شهریار از جهت مدیریتی و مشگلاتی بالا خواهد گرفت. این نظر شخصی حقیر است. برای فرماندارمحترم عیب نیست درنزدیکی شهریار و کهنز اسدآباد است . یه عابربانک نیست . وقتی ما به شهروندان احترام و امکانات شهری مهیا کنیم .جواب و خروجی خوبی خواهیم داشت .

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود