جدید ترین اخبار
آوا

دنیای رنگی کودک من

افروز نیوز- (مهسا پهلوانپور) به کودکان خردسال فرصت بدهیم و آنها را برای بیان اندیشه آزادانه‌ شان و بیان احساسات شان تشویق کنیم. همه انسانها نیازمند بیان احساسات خود هستند و این حس در کودک بیشتر است وقتی به آنها اجازه این کار را بدهیم، راه‌های بیشتری برای ابراز احساسات خود خواهند یافت و در این صورت ما، آنها را به سوی استعدادی شگفت و به سوی نشاط و سلامتی بیشتری راهنمایی کرده ایم.

مهسا پهلوانپور

یکی از راه‌های تشویقی و فرصت دادن اجازه نقاشی های آزادانه کودک است. بدون این که راه کار و آموزشی بدهیم فقط محیط و وسایل لازم را برایش مهیا کنیم و اجازه بدهیم هر آنگونه که در دنیای خود می بیند و حس می کند نقاشی کند. یادمان نرود، استفاده از جملات: اینجا را اشتباه کشیدی یا این که رنگش این نیست! و امثالهم بپرهیزیم.

دنیایِ رنگی کودکان پر از شگفتی هایی است که ما از آن غافلیم. چارچوب بندی کردن ذهن کودک به مثابه قیچی کردن پر پرواز پرندگان است و مانع رشد و بالندگی ذهنی، خلاقیت، بیان احساسات و عواطف کودک می شود.

photo_2017-09-08_15-04-36

اجازه بدهید فرزندتان با آرامش در دنیای رنگها قلت بخورد، بزرگ شود و تفکراتش را به راحتی به زبان هیروگلیفی خود بیان کند (هیروگلیف یکی از خط های تصویری کهن می باشد که بازمانده های آن در اهرام ثلاثه مصر قابل مشاهده است)

اگر کودک زیر ۳ سال دارید، می توانید با چسباندن کاغذهای رولی به یک دیوار منزل بوم ساده ای برای کودک درست کنید و هر چند روز یک بار در صورت تمایل کودک کاغذ را عوض کنید اما به یاد داشته باشید همیشه از یک دیوار استفاده کنید.

نکته قابل توجه اینجاست که ذهن کودکان پایان بندی ندارد و از کشیدن خط ها روی هم منظوری بجز ادامه نقاشی ندارند و در ذهن آنها چیزی پاک یا عوض نمی شود. پس لطفا به کودک نگویید: باز که خط خطی کردی! یا بدون اطلاع او کاغذ را عوض نکنید.

روش دوم: مقداری پارچه ارزان قیمت به ابعاد ۱/۵متر در ۱ متر تهیه کنید. اگر دیواری با روکش سرامیک دارید پارچه را با استفاده از چسب شیشه ای پهن به دیوار بچسبانید در غیر این صورت زیر پارچه به همان متراژ سفره یکبار مصرف بچسبانید تا عایق خوبی برای دیوار درست کرده باشید. با مقداری روزنامه باطله کف منزل را بپوشانید و با استفاده از رنگهای پلاستیکی ارزان قیمت و یک لباس کار به کودک تان اجازه دهید با دست خود رنگهای تهیه شده در کاسه های کوچک ریخته شده را لمس کند و هرطور که می تواند آن پارچه را رنگی و نقاشی کند. یادتان نرود شما فقط یک نظاره گر هستید! (این روش برای کودکان زیر ۷ سال مفید می باشد.)

123

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود