بیمارستان امام سجاد شهریار

ریاست بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار: اگر زمین بالادستی بیمارستان به ما واگذار شود، بلافاصله مرکز سرطان را احداث خواهیم کرد

افروز نیوز- (پرویز امینی) شهرستان شهریار به عنوان مرکز شهرستان های غرب استان تهران از موقعیت جغرافیایی و اجتماعی متفاوتی برخوردار است. این شهرستان ۷۵۰ هزار نفری در حوزه هایی حتی بار دیگر شهرستان های همجوار خود را نیز بر دوش می کشد و همین امر مسئولیت مدیران ادواری دهه های اخیر آنرا دو چندان کرده است.

یکی از حوزه هایی که در ادوار گذشته به عنوان پاشنه آشیل مدیران شهرستان از آن نام برده می شود، به حوزه بهداشت و درمان بر می گردد که با توجه به کمبود کمی و کیفی امکانات موجود، همواره مورد نقد رسانه ها و گلایه مندی شهروندان بوده است. هر چند مسئولین وقت نیز تلاش خود را در این زمینه داشته اند اما آنگونه که باید رضایتمندی شهروندان این شهرستان و سرریز مراجعین شهرستان های همجوار بویژه قدس و ملارد و حتی رباط کریم و بهارستان حاصل نشده است.

لازم به ذکر است؛ بیمارستان تامین اجتماعی شهریار علیرغم برخورداری از زمینی مناسب، متاسفانه در همان ساختمان و امکانات ابتدایی متوقف شده و نتوانسته است رضایت مراجعین را تامین نماید. از طرفی بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار که در مرکز شهر شهریار واقع شده است، علیرغم اینکه از امکانات و تجهیزات مناسبی هم برخوردار نبوده، اما به عنوان قابل دسترس ترین مرکز درمانی شهرستان، در طول ۲۴ ساعت شبانه روز پذیرای خیل عظیمی از بیمارانی بود که به امید درمان به آن مراجعه می کردند و این در حالی بود که این مرکز هرگز پاسخگوی مناسبی برای مراجعین نبود.

فقر تجهیزات مدرن پزشکی و فقدان فضای مناسب، در کنار عدم برخورداری این مرکز از کادری متخصص و کارآزموده، مشکلات را بیشتر کرده بود تا اینکه مدیری جوان و مجرب به ریاست بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار منصوب شد و تمام همت خویش را به کار گرفت تا در سایه تلاش بی وقفه و تعامل با دیگر مدیران شهرستان به اوضاع نابسامان این مرکز سر و سامانم دهد.

دکتر علیرضا مرعشی نجفی (متخصص طب اورژانس) به عنوان ریاست بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار از همان بدو فعالیت، رویکرد ارتقای سطح کیفی این بیمارستان را در دستور کار قرار داد و در ادامه علاوه بر تجهیز امکانات مدرن و پیشرفته پزشکی، در صدد افزایش فضای این مرکز نیز بر آمد. تا جایی که امروز در ابتدای خیابان طالقانی شهریار شاهد ساخت و سازی هستیم که می رود سرانه درمانی این شهرستان را افزایش داده و کمی از دغدغه شهروندان بکاهد. ساخت و سازی که با اتمام آن، گوشه ای از سلامت شهروندان شهریاری تضمین خواهد شد و بسیاری از دغدغه ها و مشکلات موجود فعلی در رابطه با بهداشت و سلامت جای خود را به آسودگی خاطر خواهد داد.

همانگونه که در بالا آمد، جمعیت روزافزون شهرستان شهریار و همچنین مراجعین شهرستان های همجوار به این مرکز، نیاز به افزایش سرانه های درمانی و بهداشتی به عنوان اصلی ترین شاخص و اولویت در منطقه احساس می شد. در کنار بیمارستان تامین اجتماعی که ادامه احداث و تجهیز آن ابتر مانده است، بیمارستان خصوصی فوق تخصصی نور شهریار با تعرفه های گزاف پزشکی و همچنین بیمارستان امام خمینی (ره) شهریار که البته پس از دو دهه توقف، به همت مسئولین و برخی معتمدین شهرستان شهریار در سه سال اخیر پیشرفت فیزیکی قابل ملاحظه ای داشته است و بنا بر گزارشات دریافتی در پایان سال ۹۷ آماده تجهیز می گردد، همگی سیاست هایی است که توسط مسئولین ذیربط و اجرایی در منطقه انجام شده است.

اما همانطور که ذکر شد؛ به جهت عدم همخوانی رشد جمعیت و امکانات موجود، همیشه کاستی ها در مقوله بهداشت و سلامت باعث آزار و گرفتاری های بسیاری برای نیازمندان به بخش درمان بوده است. تا جایی که شهروندان به دلیل عدم حضور پزشک متخصص در مراکز درمانی شهرستان، ناگزیر جهت ادامه درمان برخی بیماری های ساده خود به مرکز پایتخت مراجعه نموده و علاوه بر تحمل درد ناشی از طولانی بودن مسیر، هزینه های بیشتری را نیز متحمل شوند.

اما اکنون حضور و تلاش قابل تحسین مدیری دلسوز، قدرتمند و اجرایی در راس بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار، افق روشنی از آینده حوزه درمان شهرستان شهریار را ترسیم می کند و همت والای او و دیگر همکارانش گواه خبرهای خوبی در حوزه بهداشت و درمان به شمار می آید و ساخت و ساز ساختمان و بنای جدید الحاقی در محوطه قدیمی بیمارستان، قطعا صحه ای به این گواه است.

بیمارستان امام سجاد شهریار

ما نیز بنابر رسالت رسانه ای خود در صدد بر آمدیم تا در راستای تنویر افکار عمومی از ارائه خدمات پزشکی جدید در مجموعه بیمارستان امام سجاد (ع) گام برداشته و به اتفاق یکی از همکاران رسانه ای مصاحبه ای داشتیم با دکتر علیرضا مرعشی نجفی (متخصص طب اورژانس) ریاست جوان اما با تجربه این بیمارستان که از اولین روزهای حضور او شاهد ایجاد تحولات و خدمات درمانی بسیار در مجموعه بوده ایم.

دکتر مرعشی در ابتدای این گفتگو اظهار داشت: بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار در سال های گذشته جزو بیمارستان های زیان ده به حساب می آمد. بنابراین پزشکان متخصص و پرستاران علاقه ای به همکاری نشان نمی دادند و از آنجا که بیمارستان دارای بخش های تخصصی محدودی بود و این امکانات به هیچ عنوان پاسخگوی نیازهای مراجعان نبود، بنابراین برای رفع مشکلات، بلافاصله کارگروه های متعدد در زمینه های مختلف تشکیل دادیم و در جلسات داخلی به بررسی موانع و معضلات پرداختیم تا پس از شناسایی نقاط ضعف و مشکلات، در صدد رفع آنها برآییم.

ریاست بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار افزود: پرداختن به موضوع کارانه بسیار اهمیت داشت و در کنار آن، کمبود امکانات و تجهیزات و همچنین بدهی های انباشته شده از سالیان گذشته از جمله چالش هایی محسوب می شدند که شرایط کار را نامناسب و سخت کرده بودند. بنابراین ابتدا جهت رفع مشکلات مالی بیمارستان (بدهی ها) ورودی جدی داشتیم و با اجرای مدیریت صحیح و کاربردی، تمام بدهی های گذشته را اولویت بندی و پرداخت نمودیم.

موضوع دوم، سامان بخشیدن به کارانه ها بود که توانستیم این مشکل را نیز حل کنیم، تا آنجا که در شهریور ۹۶ بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار توانست رتبه اول کارانه در سطح کشور را کسب نماید. گام بعدی ما ورودی جدی جهت جذب و همکاری با پزشکان متخصص و همچنین راه اندازی و تجهیز بخش های مختلف تخصصی بود که در این زمینه هم قدم های بسیار خوبی برداشته شد و امروز شما شاهد حضور دلسوزانه و فعالیت جراح و متخصص مغز و اعصاب، جراحی پلاستیک و رنیو پلاستی، متخصص قلب، ارتوپدی و بسیاری خدمات دیگر در این بیمارستان هستید.

دکتر مرعشی در ادامه خاطرنشان کرد: امروز بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار یکی از بیمارستان های بسیار خوب استان تهران محسوب می شود و جراحی های بسیار حساس و مهمی مثل جراحی میکروسکوپی مغز، جراحی های شکستگی فک و صورت، تعویض مفصل، زایمان بدون درد، تومور مغزی و بسیاری جراحی ها که قبلا بیماران به سایر بیمارستان ها ارجاع داده می شدند، امروز در اینجا قابل انجام است.

رِئیس بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار افزود: بهترین دستگاه های سونوگرافی و رادیوگرافی در حال حاضر در این بیمارستان در خدمت بیماران هستند. همچنین بخش جراحی چشم با هزینه ای نزدیک به ۱ میلیارد تومان تجهیز و راه اندازی شده است. بطوریکه در تمام ساعات شبانه روز قادر به انجام اعمال جراحی چشم هستیم.

در بخش رسیدگی به وضعیت کمی و کیفی بخش اورژانس نیز فعالیت هایی صورت گرفته است. اورژانس بیمارستان در گذشته حتی فاقد “مانیتورینگ” بود اما امروز در در این بخش ۲۰ تخت کامل وجود دارد و بسیاری از خدمات دیگر که شرح آنها در این مجال نمی گنجد.

این مسئول در ادامه گفت: لازم به ذکر است؛ طی این مدت توانستیم با حمایت های بی دریغ دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر محترم بهداشت و درمان و همچنین جناب دکتر ناصری پور ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی، بودجه ای در حدود ۱۰ میلیارد تومان جهت تجهیز و ارتنقای امکانات جذب نماییم که جا دارد از این بزرگواران تقدیر و تشکر نمایم.

دکتر مرعشی در خصوص شرایط فیزیکی و معضل زباله های بیمارستانی تشریح کرد: برخی امکانات مهم بیمارستان، بسیار قدیمی و ناکارآمد بودند. مشکل امحای زباله ها نیز اهمیت بسیاری داشت که با خرید دو دستگاه امحای زباله که جزو بهترین دستگاه های استان تهران هستند، زباله ها را “اتوکلاو” می کند و کاملا بی خطر می شوند. لازم به ذکر است که مدیران اداره محیط زیست در بیمارستان حضور یافته و ضمن بررسی روند امحای زباله ها، آنرا مورد تایید قرار دادند.

ذکر این نکته نیز ضرورت دارد؛ سیستم فاضلاب بیمارستان که از اهمیت بسیاری برخوردار است هم صنعتی نبود. بنابراین قرارداد خرید بهترین دستگاه را منعقد و پیش پرداخت آن هم پرداخت شده است و در حال حاضر وسایل مورد نیاز آماده شده و تا آخر اسفند ماه تکمیل می گردد.

ریاست بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار افزود: همچنین اقدامی هم در خصوص استریل پیشرفته لوازم اتاق عمل داشتیم. بدین ترتیب از آنجا که پس از هر عمل جراحی نیاز است تا برخی لوازم استریل شوند. در این خصوص با خرید “اتوکلاو” این مشکل را حل کردیم و در حال حاضر وسایل بلافاصله پس از جراحی در “اتوکلاو” قرار می گیرند و از طریق آسانسور از اتاق عمل و بالعکس انتقال می یابند.

دکتر مرعشی افزود: در بخش نوزادان، اطفال و NICU دستگاه های فوق مدرن و جدید و حتی رگ یاب اطفال خریداری کردیم که حتی در بسیاری از مراکز تهران هم نیست. بخش های ICU و “نوروسرجری” راه اندازی شده است و پزشک بیهوشی مقیم (۲نفر) یکی برای اتاق عمل و یکی در بخش ها برای مشاوره به صورت ۲۴ ساعت حضور دارند و بطور کلی تجهیزات بسیار مدرن و اتاق های عمل فعال شده اند، اما در کنار این روند خوب، متاسفانه اتفاق بدی رخ داد. یعنی مراجعان از ۶۰۰ نفر به ۲۲۰۰ نفغر افزایش یافتند. امروز مراجعان بیمارستان به غیر از شهرستان شهریار از شهرستان های اطراف از جمله بهارستان، رباط کریم، قدس و ملارد نیز هستند که باید به همگی خدمات داده شود و بیمارستان فعلی گنجایش این حجم بیمار را ندارد.

وی افزود: از دیگر اقدامات صورت گرفته؛ ساخت و تجهیز سردخانه آشپزخانه با کیفیت جدید، راه اندازی سیستم نوبت دهی تلفنی گویا، به روزرسانی و تعمیر و نوسازی سیستم برق و تلفن بیمارستان و نصب تابلو برق های مدرن، تجهیز بخش داخلی، نوسازی و بهسازی اتاق های پرسنل و پاویون پزشکان، راه اندازی سیستم تهویه هوا (گرمایشی و سرمایشی)، نصب درهای اتوماتیک، تجهیز داروخانه (تجهیزات بکار رفته در اعمال جراحی) بوده است که طی این مدت انجام شده و شاهد هستیم.

ریاست بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار در خصوص احداث بنا در بخشی از محوطه این مرکز گفت: وقتی ما اقدام به تجهیز بیمارستان و جذب متخصصین کردیم، شرایطی پیش آمد تا پذیرش بیشتری داشته باشیم و خدمات مناسب تر و بهتری به مراجعین ارائه دهیم. بنابراین نیاز بود تا فضای بیشتری برای ارائه خدمات بیشتر و بهتر فراهم آید. در همین راستا از اسفند گذشته احداث ساختمان جدید را شروع کردیم و پیشرفت قابل ملاحظه ای هم داشته ایم. در ابتدا قرار داشتیم ۱۰۰۰ متر مربع بنا را احداث کنیم اما در حال حاضر ۹۸۰۰ متر مربع بنا در دست احداث است. یعنی در ادامه به ۵ هزار متر مربع افزایش دادیم و اکنون ۹۸۰۰ متر مربع در دست احداث است. لازم به ذکر است؛ با احداث ساختمان جدید در ۷ طبقه شامل ۹ اتاق عمل، اورژانس بسیار پیشرفته، CCU خواهیم داشت و همچنین آزمایشگاه خیلی مجهز دایر می شود و با راه اندازی بخش های تخصصی، بسیاری از مشکلات حل خواهند شد. ذکر این نکته هم ضرورت دارد که از بهترین و مقاوم ترین مصالح برای احداث این پروژه استفاده می گردد.

ریاست بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار در خصوص نیاز به همکاری دیگر دستگاه های شهرستان بویژه شورای شهر و شهرداری شهریار خاطرنشان کرد: چندی پیش جهت ساخت مرکز سرطان از شورای شهر شهریار درخواست کردیم تا زمین پشت بیمارستان را تملک و برای توسعه در اختیار ما قرار دهند که شورای محترم درخواست ما را تایید کرد و فرمانداری نیز موافقت نمود، اما متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده و زمین مذکور در اختیار ما قرار نگرفته است. در حالی که قادر هستیم بلافاصله پس از تحولی زمین، اقدام به احداث مرکز سرطان کنیم تا بخش عمده ای از نیاز شهرستان مرتفع گردد.

بنابراین از همه مسئولین و متولیان این حوزه درخواست داریم نسبت به تملک زمین مذکور و واگذاری آن به بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار اهتمام جدی داشته باشند تا نگذاریم این فرصت از دست برود.

مسئولیت پذیری مدیران امری اجتناب ناپذیر است

دکتر مرعشی در بخش دیگری از این گفتگو و در پاسخ به سوالی مبنی بر انگیزه این همه تلاش شبانه روزی در ارتقای سطح کمی و کیفی بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار گفت: من یک پزشک هستم و شخصیت سیاسی نیستم اما این را می دانم که دغدغه نظام، حل مشکلات مردم است. بنابراین همه مسئولین در هر سمت و پستی باید دغدغه اصلی ایشان رفع چالش های جامعه باشد. من مردم شهریار را خیلی دوست دارم و شاید یکی از دلایلی که نمی توانم زیاد در دفتر کار خود بشینم، همین علاقه به مردم باشد. چرا که دوست دارم کار کنم. چون من به عنوان مسئول موظف هستم مدام در فعالیت باشم حتی اگر آن فعالیت تکان دادن ویلچر یک بیمار در حیاط بیمارستان باشد.

امروز مردم از مسئولین انتظار خدمت و تلاش دارند و ما هم به عنوان مسئول موظفیم تا به آنها خدمت کنیم. کاهلی و سستی مسئولین مخصوصا در بخش های مهم مثل درمان و بهداست باعث می شود مردم نسبت به نظام بدبین شوند و این خوب نیست و من متعهد می شوم در صورتی که زمین در اختیار ما قرار دهند، سریع ساخت و ساز ادامه بیمارستان را انجام دهم.

دکتر مرعشی در رابطه با اینکه آیا گسترش بیمارستان امام سجاد (ع) نوعی موازی کاری با ساخت بیمارستان امام خمینی (ره) شهریار است یا خیر، تصریح کرد: گسترش و تجهیز بیمارستان امام سجاد (ع) شهریار هرگز در تقابل با احداث بیمارستان امام خمینی (ره) نیست و در حال حاضر نیاز منطقه است که بیمارستان امام سجاد (ع) تقویت شود و حتی پس از تکمیل بیمارستان امام خمینی (ره) بتواند به مردم خدمات دهی کند. امروز با وجود خدمات دهی به بیش از دو میلیون نفر جمعیت شهرستان های غرب استان تهران، لزوم تسریع در ساخت این بیمارستان بیش از پیش ملموس است. ما در بخش ها با وجود افزایش تخت و تجهیزات، باز هم نیاز به تعداد بیشتر داریم. در بخش دیالیز ۱۳ تخت فعال در ۴ شیفت به بیماران خدمات می دهیم و با اتمام ساختمان جدید ۷ تخت دیگر اضافه خواهد شد اما نسبت به جمعیت ناکافی است.

دکتر مرعشی در خاتمه این گفتگو، به امکاناتی که جهت رفاه کارکنان در نظر گرفته شده است از جمله مهد کودک، پارکینگ برای کارکنان اشاره نمود و گفت: کارکنان نباید دغدغه هایی از قبیل مشکلات معیشتی، نگهداری فرزندان و غیره داشته باشند تا بتوانند به بهترین نحو به ارباب رجوع خدمات ارائه نمایند. ما برای پیشرفت در موضوع تکریم ارباب رجوع سیاست هایی را اعمال داشته ایم و نظارت را بیشتر کرده ایم و امیدواریم با آموزش های لازم این موضوع بهتر شود.

مسئله پارکینگ بسیار مهم است چه برای پرسنل و چه مراجعان. بنابراین از مسئولین ذیربط می خواهیم که ما را در فراهم آوردن و حل مشکل پارکینگ حمایت و یاری نمایند.

در این مجال آخر از دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر محترم بهداشت که انصافا خیلی ما را کمک کردند، جناب دکتر ناصری پور ریاست دانشگاه علوم پزشکی، جناب دکتر مبارکی معاونت توسعه دانشگاه علوم پزشکی، جناب دکتر توکلی معاونت درمان که مانند ۴ چرخ یک خودرو موجب تسریع فعالیت ها می شوند، مهندس محمودی نماینده محترم شهرستان های شهریار قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی، جناب مهدور ریاست و دیگر اعضای محترم شورای شهر و سایر دوستانی که سعی در پیشبرد اهداف خدمات دهی به جامعه باشند و همواره مجموعه ما را یاری می نمایند، تشکر ویژه دارم.

۲ نظر

  1. از بابت اینکه مقالات آموزشی خیلی خوب و با کیفیت تولید می کنید از شما سپاسگزاریم.
    برایتان موفقیت روز افزون از پروردگار یکتا آرزومندم

  2. ممنون از سایت خوبتون که مطالبی در جهت افزایش آگاهی افراد قرار میدید.موفق باشید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود