جدید ترین اخبار
شهرداری شهریار

شهرداری شهریار به تنهایی قادر به رفع سد معبر نخواهد بود/ دیگر دستگاه های مسئول، نقش خود را در رفع سد معبر فراموش کرده اند

مسئولیت مستقیم رفع سد معابر با کدام دستگاه است؟/ چرا باید این مسئولیت فقط بر گرده شهرداری باشد؟/ چرا باید فردی ۴ متر مغازه بخرد و ۴۰ متر از پیاده رو و خیابان را هم اشغال کند؟ !!!

افروز نیوز- (پرویز امینی) امروز اکثر معابر شهر شهریار بویژه پیاده روها که اساسا باید محل رفت و آمد عابرین پیاده باشد، کمتر عابری توان عبور از آنها را دارد. چرا که برخی از مغازه داران و کسبه این شهر علاوه بر مالکیت مغازه خود، گویی سرقفلی پیاده روها را هم در اختیار گرفته اند و بخش عمده ای از اجناس خود که باید قانونا در داخل مغازه باشد، به پیاده رو انتقال داده اند و آنرا بخشی از ملک تحت تملک خود می دانند.

پرویز امینی

از منظر این افراد متوقع، عابر پیاده از ابتدا هم در هیچ زمینه ای حقی نداشته است که بتوان حقی برای آن در استفاده از پیاده رو قائل شد. از اینرو همواره در اکثر معابر اصلی و حتی معابر فرعی این شهر، شاهد عرض اندام بی چون و چرای برخی کسبه مغرور شهریار هستیم که پیاده روها را در مالکیت بلامنازع خود دانسته و از آن به عنوان ویترین مغازه استفاده می کنند و هر عابری هم که زبانم لال، لب به اعتراض بگشاید، آنچنان کتک دسته جمعی از کسبه آن راسته نوش جان می کند تا شیر فهم شود که پیاده رو سندی ششدانگ و منگوله دار در مالکیت جناب مغازه دار دارد!!!

بی تفاوتی مسئولین در مقابله با سد معبر

مسئولین محترم؛ اگر موارد فوق را در حد یک طنز و مزاح می دانید، لطفا به همراه خانواده سری به کوچه شهید صداقت پیشه (کوچه داروخانه شبانه روزی) واقع در خیابان ولیعصر(عج) شهریار بزنید تا برایتان مسجل شود که آیا جنابتان توان عبور از پیاده رویی که مملو از فرش، موکت، پشتی، پتو، لحاف و تشک، مبل، تخت و کمد و سیسمونی بچه، چوب پرده و پیژامه های آویزان، موتور سیکلت و دوچرخه، صندلی و میز غذاخوری، منقل های دستی و برقی، دیگ و قابلمه در سایزهای مختلف، چینی آلات و سرویس های آرکوپال، استکان و نعلبکی، نمکدان و انواع کتری و قوری و…را آنهم به همراه خانواده دارید؟؟؟؟؟؟

شایان ذکر است؛ مغازه داران این کوچه کم عرض، خود را تنها مالک پیاده روهای آن نمی دانند، بلکه دیگر نقاط این کوچه را هم در مالکیت خویش می بینند. این افراد با وسایلی همچون تابلوی تبلیغاتی، صندلی و مبل شکسته، جعبه نوشابه و سطل آشغال و غیره از همان ساعات ابتدایی روز برای پارک خودروی خود جا رزرو می کنند و خدا نکند که راننده غریبه ای بخواهد با جابجا کردن این اجناس نفیس، اقدام به پارک چند دقیقه ای خودروی خود کند تا از داروخانه برای دختربچه بیمار خود دارو تهیه نماید و در این هنگام علاوه بر تحمل ناسزا و الفاظ رکیک جناب مغازه دار، لازم است که کتک جانانه ای هم در مقابل چشمان همان دختر بیمارش نوش جان کند تا دیگر به دنبال حقوق خنده دار شهروندی در این شهر بی قانون به عنوان مرکز شهرستان نباشد. حقوقی که در پیاده روهای این شهر بیشتر به یک جوک شبیه است و فقط مال فیلم ها و کتب مربوط به قوانین مدون و قطور دستگاه های متولی است و بس. کتاب هایی که امروز در این دستگاه ها به عنوان پایه مانیتور استفاده می شود تا حضرات مسلط به صفحه کامپیوتر باشند و خدای ناکرده آرتروز گردن نگیرند!!! (لطفا همین امروز مدیران حراست به دوایر مجموعه خود سری بزند و کتاب قانون را زیر مانیتورها ببیند)

دستفروش

رفع سد معبر فقط قلع و قمع کردن دستفروشان نیست!

یکی دیگر از معضلاتی که در این حوزه رفع سد معبر وجود دارد، مقابله و توهین و بعضا ضرب و شتم عوامل این واحد با دستفروشان است و اصلا هم با سدی که از طرف مغازه داران بوجود آمده است، کاری ندارند. از منظر عوامل رفع سد معبر، متخلف این حوزه صرفا کسی است که به عنوان دستفروش بخشی از پیاده رو را اشغال کرده باشد، نه جناب مغازه دار. بنابراین مغازه دار حق هر کاری در معابر عمومی را دارد و این مماشات با مغازه دارن یعنی تمسخر قانون مدون شهرداری و خدشه دار کردن حقوق شهروندی.

لزوم همکاری دیگر دستگاه های مسئول با شهرداری در رفع سد معبر

راستی تا به حال مسئولین شهر و شهرستان به همراه خانواده از پیاده روهای بلوار رسول اکرم (ص) یعنی دقیقا همان محله مرغ فروشان عبور کرده اند تا نهایت توهین به شعور شهروندان و لت و پار شدن حقوق شهروندی توسط کسبه این نقطه از شهر باشند که چگونه سر تا پای شهروندان را غرق در خون آبه و فضولات ناشی از شکمبه گاو و گوسفند می کنند؟

مثال های فوق فقط مختص به همین معابر نیست و شما می توانید برای تکمیل شدن تحقیقات خود سری هم به کوچه شهید موسی لو، کوچه بانک کشاورزی، شهید ثمری، شهید بهشتی، رودکی، انقلاب، حاشیه میدان امام خمینی(ره) و… بزنید تا ببینید برخی از این کسبه پر مدعا، چگونه حقوق عابرین پیاده و حتی رانندگان را نادیده می گیرند. پر بیراه نیست که بگوییم: عبارت حقوق عابرین پیاده به عینه از طرف برخی مغازه داران همیشه طلبکار شهریار، مچاله و له شده است!!!

آیا روسای اتحادیه ها، مسئولین انتظامی، مسئولین اداره صنعت معدن تجارت، مسئولین شبکه بهداشت، اعضای شورای شهر و مسئولین رفع سد معبر شهرداری و دیگر دستگاه های متولی این حوزه تا به حال از پیاده روهای بلوار طالقانی و شهید مدرس فاز ۱ اندیشه تردد کرده اند تا نهایت توهین به عابرین پیاده را شاهد باشند؟ کسبه این نقطه از شهر که اکثرا مشغول به فعالیت در صنوف مزاحم هستند (تعمیرات خودرو، صافکاری و نقاشی، تعویض روغن و پنچرگیری، آهنگری و در و پنجره سازی، نجاری و مبل سازی و…) آسایش ساکنین آن منطقه و بویژه عابرین پیاده را سلب کرده اند. از همین دسته هستند کسبه ای که در دیگر معابر فرعی اندیشه (کوچه ها) برای خود جولان می دهند و کسی هم جلودار ایشان نیست.

به مزاحمت های برخی کسبه فاز ۱ اندیشه که در بالا ذکر شد، مرغ فروشان و میوه فروشان بلوار اصلی (بلوار شهید دنیامالی) این شهرک را هم اضافه نمایید. این کسبه آنچنان عرصه را برای تردد عابرین تنگ کرده اند که عابر بینوا مجبور به تردد از وسط خیابانی می شود که هر لحظه خطر تصادف با خودروها او را تهدید می کند.

پس پر بیراه نیست که بگوییم: ظاهرا کسی در این شهرستان زورش به مغازه دار نمی رسد و همه عقده ها سر دستفروش بینوا خالی می شود!!!!!!

بنابر این با اوضاع و احوالی که از وضعیت معابر شهر مشاهده می شود، نباید تمام حملات خود را به سمت شهرداری بگیریم و صرفا این نهاد را مسئول بدانیم. بلکه باید بپذیریم شهرداری به تنهایی قادر به رفع سد معبر نیست و دیگر دستگاه های متولی و بویژه اتحادیه ها بنابر وظیفه قانونی و ذاتی که دارند، باید  در این مهم به یاری شهرداری رفته و وظیفه خود را به نحو احس انجام دهند.

و این بدان معنی است که اتحادیه تنها وظیفه اش ارائه مجوز فعالیت به صنوف و دریافت عوارض عضویت سالیانه  نیست!!!! بلکه کنترل و نحوه ارائه خدمات صنوف و همچنین رصد چالش های احتمالی آنها در برابر حقوق شهروندان بر عهده اتحادیه است!

و این بدان معنی است؛ شبکه بهداشت و درمان بعنوان اصلی ترین رکن تضمین سلامت جامعه که اتفاقا در پاسخ استعلامات مربوط صنوف مته به خشخاش می گذارد و بسیار سختگیرانه عمل می کند، نباید از نقش مستقیم خود در مقابله با پروتئین فروشان شانه خالی کند!

و این بدان معنی است؛ نیروی خدوم انتظامی و دیگر دستگاه های متولی باید در برخورد با مغازه داران متخلف، جدی تر وارد عمل شوند!

و این بدان معنی است؛ شهرداری هم باید به پرسنل واحد رفع سد معبر آموزش های لازم را ارائه کند تا بدانند منظور از برخورد با عاملین سد معبر فقط دستفروش بینوا نیست که سعی دارد با فروش دو لنگه دمپایی، دست خالی به منزل نرود و شرمنده خانواده خود نباشد، بلکه مقابله با قانون شکنی مغازه داری که پیاده رو را اشغال کرده هم در زمره و.ظایف آنهاست و اتفاقا باید بیشتر از دستفروشان تنبیه شود!

 و در نهایت این بدان معنی است؛ فرمانداری بعنوان نماینده عالی دولت در شهرستان می تواند نقشی محوری در ساماندهی دستگاه های متولی حوزه رفع سد معبر عهده دار باشد. چرا که سوابق نشان از ان دارد، تمامی دستگاه های متولی از این مهم شانه خالی کرده و شهرداری را در میدان عمل تنها رها می کنند. پس فرمانداری نقش کلیدی، اساسی و قانونی در رفع سد معابر شهرستان دارد.

۳ نظر

  1. سلام و درود خدمت دست اندرکاران وبسایت متشکرم از به اشتراک گذاری محتوای مفید و کاربردی سایتتون

  2. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی
    سپاسگزارم سال نو مبارک

  3. بنده از مطالب سایت شما لذت بردم و استفاده کردم تبریک میگم سایت خوبی طراحی کردید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود