جدید ترین اخبار
شهر ایده آل

شهر ایده آل چیست؟

قسمتاول: مهاجران

افروز نیوز- (مهندس لیلا نفریه) گفته میشود یکی از نقاط ضعف شهر فردوسیه و سایر شهرهای اطراف پایتخت بحث مهاجر پذیر بودن آنهاست چرا که مردم از گوشه و کنار کشور و با فرهنگهای مختلف در این شهرها گرد هم آمده اند و این عدم انسجام فرهنگی باعث بروز ناهنجاری های اجتماعی شده است که این ناهنجاریها به سایر حوزه ها از قبیل اقتصاد، فرهنگ، شهرسازی و…نیز سرایت کرده است. به نظر نکته قابل توجه ای می آید حال میخواهم با ذکر دو مثال از دو دنیای متفاوت و زمانهای مختلف این فرضیه را به چالش بکشانم.

لیلا نفریه

مثال۱- بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد دو شهر نیویورک و لندن دارای بیشترین نرخ تنوع جمعیتی در جهان میباشند به طوری که صاحبنظران اذعان دارند این دو شهر در واقع ماکت کوچک شده کره زمین هستند چرا که مردم از هر کشوری و با هر زبان، دین و فرهنگی در این دو شهر زندگی می کنند و حال نکته جالب توجه اینکه در شهر لندن صادق خان(یک مسلمان پاکستانی مهاجر)به عنوان شهردار انتخاب میشود و جایگزین بوریس جانسون محافظه کار میگردد.(سمتی که در انگلستان در حد  نخست وزیر به حساب می آید.)حال باید از خود بپرسیم چگونه شهری که از تمام نقاط کره زمین، نه فقط یک کشور، به آن مهاجرت میکنند جزء دو شهر ثروتمند و پیشرفته جهان محسوب شده و مهاجر پذیر بودن را نه یک نقطه ضعف بلکه به عنوان یکی از نقاط قوت خود به حساب می آورد، چون به این نکته واقف هستند که از طریق تضارب آراء و استقبال از نظرات مخالف است که پیشرفت بوجود می آید. حال به نظر شما استفاده از تفکرات هزاران نفر با دیدگاهها و تجربیات مختلف مفیدتر از بهره گیری از عقاید یکسان یک جمع محدود نیست؟!

مثال ۲-  پس از هجرت پیامبر اسلام(ص) از مکه به مدینه پیروان آن حضرت نیز به تبعیت از ایشان به مدینه مهاجرت کردند و در پی این اتفاق پیروان حضرت ختمی مرتبت(ص)به دو گروه مهاجرین(اهل مکه)و انصار(اهل مدینه)تقسیم شدند ،و به نوعی یکی از اولین تنوع های جمعیتی را در آن دوران بوجود آوردند که همین مساله با هدایت صحیح حضرت مصطفی(ص) و استفاده از تجربیات و اندیشه های متفاوت و متنوع این جامعه متکثر،منجر به گسترش و قدرت گرفتن اسلام در شبه جزیره عربستان و سپس در سایر نقاط دیگر شد، زیرا یکی از نقاطی که همواره مورد توجه حضرت محمد(ص)قرار داشت وحدت در عین کثرت بین این دو قشر جامعه یعنی بومی ها و مهاجرین بود. این دو مثال ثابت میکند که یک فرمول بیشتر برای پیشرفت وجود ندارد و آن هم احترام و استفاده از عقاید متفاوت و گاه مخالف است چه در صدر اسلام باشیم چه در لندن و نیویورک۲۰۱۶٫

یادمان باشد باران رحمت الهی است و موجب آبادانی و سرسبزی میگردد به شرطی که از آن به نحو احسن استفاده کنیم، وگرنه همان باران میتواند موجب بوجود آمدن سیل و وارد آوردن خسارت گردد.

یک نظر

  1. جذب اعتبار به دو صورت مستقیم و غیره مستقیم امکان جذب دارد : مستقیم بر اساس مالیات و بودجه مسوب غیره مستقیم بر اساس ایجاد انگیزه در جهت سرمایه گذارى بخش خصوصى در صنعت و خدمات میسر میباشد ، تسهیل در اخذ مجوزهاى صنوف و ایجاد فضاى مناسب مثل مناطق صنعتى و مراکز تجارى میتواند در خصوص حصول نتیجه راهگشا باشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود