جدید ترین اخبار
شایسته سالاری

شوراهای منتخب صرفا به انتشار فراخوان در انتخاب شهردار اکتفا نکنند/ضرورت بهره مندی شوراها از نظرات بزرگان سیاسی و مدیریتی در انتخاب شهرداران

افروز نیوز- (پرویز امینی) چند روزی بیشتر به آغاز فعالیت شوراهای دوره پنجم باقی نمانده است و اینروزها بازار رایزنی برای انتخاب شهرداران داغ داغ است. و علاوه بر اعضای شورای شهر، بسیاری دیگر از طیف های مختلف جامعه در این خصوص دغدغه دارند که آیا انتخاب خوب و شایسته ای از طرف شوراها برای سکان مدیریت شهرهای کشور در ۴ سال پیش رو صورت خواهد گرفت یا اینکه کلید شهر در همان دالان های سفره خانه ها و البته پای قلیان به افراد غیرمتخصص واگذار می شود تا باز شایسته سالاری بمیرد؟

پرویز امینی
شهر پایدار…
چند ویژگی ضروری شهر پایدار از نظر کمیسیون جهانی محیط زیست و توسعه:
۱- افزایش فرصت های اقتصادی و اجتماعی به گونه ای که ساکنان شهری را پوشش دهد.
۲- کاهش سهم انرژی در رشد شهری.
۳- استفاده بهینه در مصرف آب، زمین و سایر منابع مورد نیاز.
۴- کاهش میزان تولید زباله و فاضلاب افزایش بازیافت از پسماندها.
۵- ایجاد سیستم های مدیریت با قدرت و کارآیی کافی جهت نیل به اهداف اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی و برابر برای تمامی افراد ساکن در شهر.
۶- جهت دادن به فن آوری مورد استفاده در شهر به سمت اهداف توسعه پایدار.
۷- تقویت توان مناطق مختلف شهری در راستای جلوگیری و پاسخگویی به تهدیدها و اهداف اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی که در نتیجه عوامل طبیعی یا انسانی بوجود می آیند.
…لذا شهر پایدار شهری است که در آن بهبود در عدالت اجتماعی، تنوع و امکان زندگی با کیفیت مطلوب تحقق یابد و به مفهوم واقعی: مبلمان شهری در تمام شهر برابر باشد.
بنابراین برای رسیدن به این اهداف، شهردار منتخب باید همه مدل های موفق اداره یک شهر با الگوهای اداره کلانشهر آشنا باشد و ملزومات را برای مردم فراهم نماید و اعمال مدل ها و الگوهای شهرسازی را تجربه کرده باشد.
شهردار باید سازماندهی مشاغل و صنوف و بازار مرکزی و بازارهای محلی و مراکز عرضه مواد غذایی و میوه را در تمام مناطق و نواحی به آسانی در دسترس شهروندان قرار دهد.
ساختار تشکیلاتی شهرداری از یک سازمان منفعل و ورشکسته به سازمانی زنده و پویا و کارآمد متحول شده باشد و زمینه آن فراهم گردد که پرسنل شهرداری وظیفه ای تعریف شده داشته باشند و درجا نزنند.
همچنین فروشگاه های زنجیره ای و پارکینگ های عمومی و پارک های محله ای و پایانه های مسافربری چهارگانه در جهات اربعه شهر ایجاد گردد. و فرهنگ مشارکت شهروندان در اداره شهر و پایه گذاری اداره یا واحدی در راستای پاسخگویی به مطالبات فرهنگی و اجتماعی شهروندان برجسته شود و تمام شرایط بهبود حمل و نقل درون شهری و برون شهری و همچنین مسیر ایاب و ذهاب رانندگان به سهولت امکان پذیرد و محل تردد افراد در پیاده روها میسر و از تمامی موانعی که موجب سد معبر می شود، جلوگیری گردد.
و همچنین طراحی شهر به صورتی باشد که از دوگانگی و یا چند گانگی حوزه های شهری و اداره آن بصورت جزیره ای پرهیز گردد و تمام شهر در طرحی متصل و موزون، خدمات و امکانات رفاهی و اجتماعی و تفریحی برای همگان فراهم شود. و هزاران اگرها و پیشنهادهای دیگر که از وظایف اصلی شوراها و شهرداران است که تفسیر آن در این مقال نمی گنجد و از حوصله خارج است.
علی ایحال شایسته است که علاوه بر دلسوزان و صاحبنظران منطقه، عزمی جدی نیز از سوی شوراها برای استفاده از پند و اندرزهای صاحبنظران سیاسی، اجتماعی، و مدیریتی منطقه صورت پذیرد تا با انتخاب فردی اصلح برای تصدی شهرداری، شاید اینبار مفهوم و عنوان پرطمطراق شایسته سالاری در صندوقچه شعار باقی نماند و مصداق عینی به خود بگیرد.
و با این پیش فرض که:
غرور بدترین دشمن انسان است.
و بی تفاوتی دردناکترین انتقام…
و همیشه، رفتن از روی نفرت نیست.
و حرکت کردن با برخی اشتباه…
بدترین تراژدی، بی تفاوتی است
واضح و مبرهن است که بی خاصیت ها و بی تفاوت ها نه جاذبه دارند و نه دافعه. نه دوست پرورند و نه دشمن ساز. در حالیکه انسان های حق طلب همیشه دشمن ساز هستند. پس در اینجا دشمن سازی می تواند یک مزیت باشد. چون هر حقی شرنگی است بر ذائقه باطل…!
در این مقال سعی شده است فارغ از هرگونه موضع و جهت گیری له یا علیه افراد، همگی به دنبال راهکاری مطمئن و کارآمد برای مدیریت شهری آینده شهرمان باشیم و وضعیت را به آنچه که شایسته است، برسانیم. و همه طیف های جامعه خود را یار و یاور شورای شهر بدانند تا این مجموعه مردم نهاد انتخابی شایسته و آبرومند داشته باشد.
شاعری عرب در این خصوص می گوید: “همواره در هر جمع و جمعیتی، یک انسان قابل وجود دارد”.
نگارنده نیز در جامعه کاری و حرفه ای خویش به دنبال سخن آن شاعر عرب زبان رفته است که می بایست در مدیریت شهری به دنبال شخصیتی متین و مدیری توانمند و نابغه رفت. اما چه کنیم وقتی رهیافت این ماجراجویی گاها به آنجا ختم می شود که شخصیت های متین و توانمند همواره در تیررس تخریب هستند! و معمولا مدیران توانمند و جسور به جایگاه خود نمی رسند.
اما زمانی که احساس وظیفه عمومی می کنید، انگیزه بی تفاوتی در انسان از بین می رود و لاجرم به وظیفه ذاتی و انسانی باید عمل کرد.
وقتی که می بینید در یک شهری که طبق قانون مسئولیت شهر و شهروندان و خدمات رفاهی و شهرسازی و زیست محیطی آنان بر عهده چند نفر به عنوان اعضای شورای شهر و متعاقبا شخص شهردار واگذار می شود و از طرفی می بینید که بودجه شهر دهها میلیارد تومان یا صدها میلیارد تومان است ولی شهرداران با وام گرفتن از بانک آنهم با سود ۲۸ درصد حقوق پرسنل خود را پرداخت می نمایند و بعد با فروش تراکم و تفکیک باغات سرسبز شهر که ریه تنفسی شهر و حق شهروندان است، آنرا به برج و نهایتا آجر و آهن تبدیل می نمایند، دل هر انسانی را می سوزاند و اینجاست که جگر آتش می گیرد و دیگر سکوت را جایز نمی دانی.
لازم است بدانیم که جمعیت جهان بالغ بر ۷ میلیارد نفر است و در این جمعیت ۷ میلیاردی به جرات می توان گفت ۸ تا ۱۰ هزار نفر نخبه و نابغه وجود دارد که طراح اصلی تمام مراکز رفاهی و خدماتی و سرویس های جهانی هستند (از جمله اختراع برق و تلفن که امروز به آسانی دست من و شما است، تلویزیون و ماهواره، هواپیما و کشتی و خودرو و هزاران وسایل دیگر) حتال جای سوال اینجاست که: آیا باید همه ۷ میلیارد انسان روی کره خاکی بدانند که در فلان دستگاه چند سیم یا خازن بکار رفته است؟ نخیر؛ بلکه بقیه انسان ها فقط از آن امکانات اختراعی بهره می برند.
بنابراین باید به هوش باشیم و از افراد نخبه و طراح و خوش فکر که دارای اندیشه و تفکر اجرایی هستند و اتفاقا متعهد و متدین نیز هستند، در اداره امور و شهر بهره مند شویم. پس شایسته است تا شوراهای محترم شهر به دنبال چنین افرادی بگردند و این مدیران خلاق را شناسایی کنند نه اینکه منتظر دق الباب و لابی آنها بمانند. لذا با شناسایی مدیران توانمند بستر آسایش و آرامش آحاد جامعه را فراهم آورید نه اینکه فقط یک قشری خاص از جامعه از نعمات مدیران بهره مند گردند!!!
متاسفانه و هزاران افسوس؛ گرچه نخبه کشی و شایسته سالاری همچنان ادامه دارد، اما تلاش می کنیم قدردان خدمتگزاران و بزرگان و مجربین جامعه باشیم تا نخبه پروری زنده بماند.
همشهریان گرامی؛
اعضای محترم شورای شهر پس از رقابت با دیگر نامزدها نهایتا رای مورد نیاز برای حضور در صحن شورای شهر بدست آورده و قانونا حق انتخاب شهردار را دارند. اما آیا می شود فردی از عضو شورا که تاکنون از استان خود خارج نشده و کشورهای پیشرفته جهان و حتی شهرهای ایران را کامل ندیده است، که گاها نامزدهای پست شهرداری هم اینگونه هستند، چگونه می توان انتظار داشت که این افراد فکر و اندیشه شهرسازی آنهم بر اساس الگوهای جهانی و مدرن ارائه نمایند؟
از طرفی؛ طبق ماده ۷۶ مجموعه مقررات و آیین شورا و شهرداری ها، وظایف شوراها در ۳۴ بند کلی خلاصه شده است، که بند ۴ این آیین نامه تاکید بر همکاری شوراها با مسئولین اجرایی، نهادها و سازمان های مملکتی در زمینه های مختلف اجتماعی… بنا به درخواست آنان دارد. و همچنین بند ۵ آیین نامه مذکور به برنامه ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات و سایر امور دلالت دارد.
بنابراین اصلح است که حتی در زمان بودجه نویسی سالیانه، از تمام نخبگان، دانشگاهیان و افراد متخصص و صاحب نظر و تمام آحاد فرهیخته جامعه شهری در قالب یک پرسشنامه از این عزیزان پیرامون طرح و چگونگی جذب اعتبارات لازم نظرخواهی نماید و نهایتا بهترین راهکار و پیشنهاد اتخاذ و اجرایی گردد. آیا این مهم در اطراف شما رخ داده است؟
لذا شایسته است اعضای محترم شورای منتخب دوره پنجم منیت ها را کنار بگذارند و با استفاده از نظرات مدیران سیاسی و اجرایی و دینی، نخبگان و دانشگاهیان و صاحبنظران، معتمدین محلی و اقشار موثر منطقه در انتخاب شهردار موفق تر عمل نمایند.
در همین راستا ذکر این نکات ضرورت دارد که:
اعضای شورای منتخب دوره پنجم می بایست از نظرات مهندس کریمی معاونت فنی و عمرانی استانداری تهران که در سطوح ملی مدیریت داشته است و با کوله باری از تجربه، عملکرد صدها شهردار را در دوران مدیریتی خود رصد کرده است، کمال بهره را ببرند. چرا که انتقال تجربیات وی به اعضای شورا قطعا در تصمیم گیری آنها در انتخاب شهردار موثر خواهد بود.
اعضای شورای منتخب دوره پنجم می بایست از اندوخته های نماینده شهر خود در مجلس شورای اسلامی که قاطبه آنها تجربیات فراوانی در حوزه های شورای شهر و سطوح مدیریتی شهرداری دارند، استفاده نمایند.
اعضای شورای منتخب دوره پنجم می بایست در مسیر انتخاب شهرداری شایسته از توصیه های فرمانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت که سالها در رده های مختلف وزارت کشور مدیریت داشته اند، بی بهره نمانند.
اعضای شورای منتخب دوره پنجم می بایست از نظرات حکیمانه ائمه محترم جمعه در جایگاه پدران معنوی نهایت استفاده را ببرند تا مدیری پاکدست و دلسوز را بر مسند امور بنشانند.
اعضای شورای منتخب دوره پنجم می بایست از توصیه های مسئولین ارشد دستگاه قضایی شهرستان بویژه ریاست دادگستری ها و دادستان های آگاه و فرهیخته در رسیدن به گزینه ای مطمئن بهره مند گردند.
اعضای شورای منتخب دوره پنجم می بایست از درایت، هوش و ذکاوت مسئولین امنیتی شهر در راستای شناخت عمیق تر از افراد اصلح استفاده نمایند.
اعضای شورای منتخب دوره پنجم می بایست پای صحبت و گفتگوی بزرگان شهرستان و صاحبنظران محلی بویژه جامعه مهندسین شهرسازی و معماری و حتی اعضای شوراها و شهرداران و معاونین ادوار گذشته و همچنین طراحان فکر و اندیشه شهرسازی و هر آنکس که در این خصوص می توان از هوش و ذکاوت آنها بهره گرفت، بنشینند و از نظرات کارشناسی این افراد بی نصیب نمانند.
و خلاصه اینکه اعضای شورای دوره پنجم می بایست هر آنچه در توان خود دارند را بکار گیرند تا با استفاده از خرد جمعی، گزینه ای برای شهر خود برگزینند تا در پایان دوره فعالیت خود سرافکنده و شرمسار مردم نباشند. یعنی تصدی امور شهری را به مدیری لایق بسپارند و شهروندان را آسوده خاطر کنند.
نمایندگان مردم در پارلمان محلی باید حوزه امور شهری را به افراد لایق و شایسته که مدیریت کاری آنان مورد تایید جامعه شهری بوده بسپارند و این محقق نمی شود مگر اینکه اعضای شورا از تمام صاحبنظران فوق نظرخواهی و مشاوره بگیرند و در نهایت اتخاذ تصمیم با خود اعضای محترم شورای شهر خواهد بود و لذا باید بپذیرند که نه تنها چیزی از شخصیت و جایگاه آنان کاسته نمی شود، بلکه به فکر و دانش و هوشیاری آنان نیز تشهیذ خواهد شد تا در طول ۴ سال آتی، امور را آنگونه که اصلح است پیش ببرند.
چه بسا پس از همه این جوانب، شوراهای محترم به این نتیجه برسند که برخی از شهرداران فعلی ممکن است واجد شرایط همه پرسی یا تحقیق عمومی صورت گرفته باشند و به مدت ۴ سال دیگر تصدی امور شهرداری را بر عهده بگیرند. اما آنچه می تواند در این خصوص از اهمیت بالایی برخوردار باشد، ضرورت مشاوره شوراهای اسلامی با صاحبنظران است که انتظار می رود در این زمینه قصور نکنند.
امید است همگی دست در دست یکدیگر برای آبادانی شهرها خودمان دلسوزانه فعالیت کنیم.

۲ نظر

  1. سلام لذت بردم بسیار تاثیر گذار وکامل بود

  2. با عرض سلام ممنون از اطلاع رسانی کامل و جامع شما امیدوارم این راهکارهایی رو که عنوان کردید اعضای محترم شورای اسلامی بکار بگیرند
    محمود دارابی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود