جدید ترین اخبار
شورا

شورای شهر، مجالی برای خدمت

 

افروز نیوز- (لیلا مقدم) پارلمان شهری که نمونه کوچکی از مجلس شورای اسلامی می توان از آن یاد کرد که البته به نوعی نهادی برای بهبود خدمت رسانی و مدیریت در سطح شهر ها و روستاها است.

شورای شهر و روستا که نزدیک به ربع قرن از قدمت آن به صورت امروزی می گذرد در آغاز تفکراتی پشت ایجادش داشت که در صورت رعایت دقیق و هماهنگ با نیازهای موجود می توان گفت امروز با کمترین مشکل در سطح شهرها و روستاها روبرو بودیم.

لیلا مقدم

گاهی شورای شهر و روستا به جهت نوع انتخابی که یا بر اساس قوم گرایی و یا برخی دیگر موضوعات که بیان آنها مقدور نیست، موجب شده است که اقداماتی که قوانین برای شوراها معین کرده است به خوبی در مسیر اصلی قرار نگیرد و در برخی موارد نیز خدماتی که منتخبین مردم ارائه میدهند، همگون با نیازهای مناطق گوناگون شهر و روستا نبوده و در کلامی دیگر بر اساس برخی تفکراتی ناهماهنگ و غیر ضروری با نداشته های شهر داشته و به جای بهبود گاهی موجب هدر رفت سرمایه ها البته در صرف کردن برای خدمات شده است.

عموما انتخاب ها به جهت برخی رخدادهای  معمول مانند قوم گرایی و منفعت طلبی برخی افراد موجب شده که در مسیری غیر قرار بگیرد و کمتر افراد متخصص و کاردان وارد شورا شوند و زمانی که تخصص در کنار تعهد و خادم مردم بودن قرار نگیرد، این نیز خود موجبات هدر رفت برخی داشته های شهر و روستا میشود. البته این موضوع جامعیت بالایی ندارد اما این را عموم مردم میبایست مورد توجه قرار دهند که برای پیشرفتی که برای شهر و روستایی خود در سر دارند باید در کنار همه داشته های فردی که انتخابش میکنند به تخصص او نیز توجه کنند و همچنین بعد از این انتخاب به خوبی وی را در خدمت به خودشان یاری کنند. و موضوع دیگری که در عرصه شوراها مد نظر است بحث یکی از مواد قانونی است که وظایف شورا را معین کرده که آن انتخاب شهردار و یا دهیار است که در صورت صحیح بودن این انتخاب میتوان گفت که قدم موثر در بهبود شرایط و کاهش  مشکلات برداشته اند چرا که امور شهر و روستا به این انتخاب وابستگی زیادی دارد.

حال با همه این مواردی که بیان شد، شورای اسلامی شهر و روستا که نمونه کوچکی از مجلس است است اگر در مسیر اصلی خود قرار نگیرد نمی تواند راهگشا باشد و مشکلات را مرتفع سازد و حتی به جهت عدم نگاه تخصصی و ملزوم، موجب هدر رفت بسیاری از سرمایه های شهر و روستا شده و همچنین زمینه درآمدهای پایدار شهری نیز که همان رشد و رونق شهری را در پی دارد، هیچگاه فراهم نمی شود و شهر در یک رکود نسبی فرو می رود که این خود هم نشاط شهری و هم نشاط شهروندی را می گیرد و همچنین موجب می شود که برخی رخدادها مانند مهاجرت و مشکلات اقتصادی، گریبانگیر شهر و روستا شود که این نیز بسیار ناگوار است.

حال در ادامه  نظر شما را به برخی موارد که رهبر معظم انقلاب در سال ۷۸ به آنها اشاره داشته اند، جلب می کنم.

“یقیناً اگر شوراها به وظایف خود عمل مى‌نمودند و مردم را به نیّتها و کارآیى خودشان امیدوار مى‌کردند، استقبال مردم باز هم بیشتر مى‌شد. مردم مایلند در اداره‌ى کشور به وظیفه‌ى خود عمل کنند و سهم و حقّ خود را نیز استیفاء نمایند. اگر کسانى هم که در شوراهاى سراسر کشور انتخاب شده‌اند، ان‌شاءاللَّه به وظایف خود عمل کنند و از جنجال و غوغاگرى سیاسى و پرداختن به امورى که وظایف آنها نیست، پرهیز کنند و به وظیفه‌ى خود بپردازند که وظیفه‌ى آنها اداره‌ى امور شهرها و روستاها و رسیدن به مشکلات مردم در محدوده‌ى وظایف خودشان است، بلاشک علاقه‌ى مردم نسبت به این نهاد مهمّ جمهورى اسلامى که در قانون اساسى روى آن تأکید شده، بیشتر خواهد شد.

تفاهم وهمدلی و دوری از مناقشات سیاسی و جناحی

براى کسب توفیق در وظایف شوراهاى اسلامى، شرط اول آن است که اعضاء شوراهاى اسلامى هر شهر یا روستا در عمل با یکدیگر تفاهم و همدلى داشته باشند. بدون این شرط مهم، یقینا این نهاد تازه تأسیس نخواهد توانست براى مردم منشأ خیر و صلاح گردد. ۱۳۷۸/۲/۸

 ◀️مناقشات سیاسى و جناحى و ورود در هر اقدامى که اعضاء شوراى اسلامى را از اتحاد عملى خود دور کند، براى این شوراها مضر و ناروا است. ۱۳۷۸/۲/۸

 ◀️یک شرط اساسی آن است که انگیزه های جناحی و حزبی، این شوراها را عرصه ی تاخت و تاز خود نکند و آن را از کار اصلی خود باز ندارد. ۱۳۸۶/۲/۸

 ◀️دخالت جناح بندیها و انگیزه های حزبی و گروهی و شخصی و طایفگی در این وظیفه ی مهم، زهر مهلکی است که شوراها را از کار می اندازد و آن را کم سود و گاه، زیانبخش می سازد.”

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود