رئیس شورای شهر قدس

شورای شهرقدس به تعهداتش درخصوص پل ورودی شهر عمل کرده است

افروز نیوز- رئیس شورای اسلامی شهر قدس گفت: شواری اسلامی شهر قدس به تعهدات خود درباره پل ورودی شهر عمل کرده است.

خدابخش محمد‌زاده‌ پودینه در خصوص سر‌انجام پل ورودی شهر قدس اظهار کرد: این پروژه از سال ۸۸ آغاز شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر قدس ادامه داد: این پروژه جزء پروژه‌هایی بود که اعتبارات آن باید از طریق استان تهران تأمین می‌شد و مربوط به مدیریت شهری قدس نبود.

وی افزود: به‌ هر صورت به گفته دوستان این پروژه از ابتدا به آنها تحمیل و پیمانکار برای اجرای آن گرفته می‌شود اما باید عرض کنم این پل، پلی نبوده که از قبل شناسنامه ملی یا استانی داشته باشد یا اصلاً پروژه‌ای برای آن تعریف‌ شده باشد.

محمد‌زاده ‌پودینه بیان کرد: به‌هرحال با هر تمهیداتی که بود، قرارداد این پروژه بسته و پیمانکار به کار گرفته می‌شود، تا زمان آغاز به کار دور جدید شورای اسلامی شهر قدس در سال ۹۲ این پروژه پیشرفت محسوسی نداشت و روند کار به‌ صورت لاک‌پشتی پیش می‌رفت.

وی تصریح کرد: در همان بدو آغاز به کار شورای اسلامی شهر قدس در نیمه نخست سال ۹۲ نظر به اهمیت موضوع در رفع مشکلات ترافیکی که واقعاً معضل بزرگی برای مردم بود و به دنبال مراجعات مکرر آنها به این شورا، اعضا با تشکیل جلسات مختلف مصمم شدند که این پروژه با جدیت به سر‌انجام برسد.

رئیس شورای اسلامی شهر قدس خاطر‌نشان کرد: در همان جلساتی که در فرمانداری داشتیم، فرماندار شهرستان قدس نیز قول مساعدت داد و بنا شد تا نخست معضل خروجی پل از سمت شهر به تهران حل شود.

وی اضافه کرد: برای فاز نخست پروژه اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد تومان تصویب شد تا به‌صورت قرض‌الحسنه برای رفع این معضل در اختیار عزیزانی که مشغول کار بودند، قرار بگیرد مشروط بر اینکه این مبلغ به نحوی بازگردانده شود.

محمد‌زاده ‌پودینه گفت: خوشبختانه قبل از عید سال جاری در کمتر از زمانی که تصور می‌شد، مرحله خروجی پل افتتاح شد، این امر بارقه‌ای از امید را در دل مردم تاباند؛ در هرصورت فاز نخست پل در سال اول افتتاح شد و بخشی از مشکل ترافیکی مردم شهر را رفع کرد.

وی بیان کرد: اما ادامه کار تا اردیبهشت‌ ماه سال ۹۳ راکد ماند و مجدداً در این خصوص جلساتی در استانداری تهران با حضور پیمانکار، نماینده مردم شهرستان قدس در مجلس شورای اسلامی، معاون عمرانی و مدیرکل راه و شهر‌سازی استان تهران با هدف تعیین تکلیف پروژه تشکیل شد.

رئیس شورای اسلامی شهر قدس افزود: پیمانکار در آن جلسه برای افتتاح فاز بعدی که از اهمیت زیادی برخوردار بود یعنی ورودی شهر از سمت تهران، مبلغ ۶ میلیارد تومان در‌خواست کرد، در آن جلسه تصمیم بر این شد که شهرداری قدس ۳ میلیارد تومان دیگر به پروژه کمک کند.

وی ادامه داد: ۳ میلیارد تومان نیز از اعتبارات استانی به این پروژه اختصاص یافت، بنابراین ما ۳ میلیارد تومان برای پل اختصاص دادیم، تا آنجا که اطلاع داریم استانداری نیز ۳ میلیارد تومان سهم خود را پرداخت کرده است اما متأسفانه لاین ورودی به شهر از سمت تهران راه نیفتاد.

محمد‌زاده‌ پودینه تصریح کرد: این موضوع دلیل داشت، چراکه بحث تملک در میان بود، متولیان امر نتوانسته بودند تملک بخش شمالی پروژه را به دست بیاورند، بخشی از این اراضی در تملک ایران‌ خودرو است و قیمت این اراضی حدود ۴۰ میلیارد تومان برآورد شد که خود معادل هزینه کل پروژه پل می‌شد بنابراین از آن صرف‌ نظر شد.

وی خاطر‌نشان کرد: بنا شد مشاور پروژه مجدداً نقشه‌های پل را بررسی کند و در صورت امکان سازه‌ این پل را عوض کند اما به نظر ما اشکال در همین‌جاست، لازمه شروع یک پروژه عمرانی، مطالعات همه‌جانبه است، باید قبل از اجرای پروژه تمام مسائل مربوط به پروژه پیش‌بینی و آماده شود، نه بعد اجرا تازه بخواهیم بحث تملک‌های آن را حل کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر قدس گفت: این‌ مواردی است که می‌تواند در هنگام کار هزینه پروژه را به‌طور وحشتناکی افزایش دهد. اگر آن تملک انجام می‌شد قطعاً ما در اجرای پل به مشکل برنمی‌خوردیم اما متأسفانه تملک انجام نشد و بعد قیمتی که برای تملک گذاشتند تقریباً معادل خود پروژه در‌آمد در نتیجه از آن صرف‌ نظر شد و متأسفانه باید کل مطالعات پل عوض می‌شد.

وی بیان کرد: مشاور باید دوباره نقشه را عوض می‌کرد،بنابراین مجبور شد فاز ورودی را دو‌ طبقه طراحی کند بنابراین کار انجام شد اما باز‌ بخشی از پل در لاین وردی تحت‌الشعاع قرار گرفت و نقشه‌ها عوض شد، مسیری که برای شمع‌گذاری انتخاب شد بخشی از روپوش لاین کندرو بود.

محمد‌زاده ‌پودینه افزود: پیمانکار بعد از انجام کار متوجه شد یکی از خطوط اصلی گاز از آنجا عبور می‌کند و قاعدتاً باید لوله‌های گاز جابه‌جا می‌شد، برای این جا‌به‌جایی باید با شهرداری منطقه ۲۱ هماهنگی لازم می‌شد و خوشبختانه آنها همکاری خوبی داشتند که جای تشکر دارد.

وی اضافه کرد: شهرداری منطقه ۲۱ از پروژه‌هایی که بین دو منطقه داشتیم استقبال و کمک نیز کرده‌ است اما به هر صورت حدود یک‌میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان دوباره بر بار مالی ما برای انجام حفاری، جواز حفاری، پیمانکار و … افزوده شد، در هر صورت این کارها صورت گرفت.

رئیس شورای اسلامی شهر قدس اظهار کرد: بنابراین علاوه بر آن ۷ میلیارد تومان این هزینه نیز اضافه شد، در حال حاضر یک نوار عرضی برای اتصال دو لوله جدید و قدیم به یکدیگر لازم است. در جلسه‌ای که در اداره راه و شهر‌سازی داشتیم قرار شد دوستان ما در اداره گاز استان تهران نقشه‌های فنی این کار را به پیمانکار بدهند.

وی بیان کرد: بر اساس شنیده‌ها پیمانکار قبلی در شرف مشمول ماده ۴۸ یا ۴۶ شدن بود البته ماده مشمول ۴۸ شدن وی قوت بیشتری داشت.

محمد‌زاده‌ پودینه افزود: اما در جلسه‌ای معاون مدیر‌کل اداره راه تهران اعلام کرد پیمانکار قبلی مشمول این ماده نیست، چراکه مدت‌زمان پروژه و مبلغ آن تمام شده بود و ما قاعدتاً باید فاز بعدی پل را به مناقصه می‌گذاشتیم، در مناقصه صورت‌گرفته این شرکت برنده نشد یا در مناقصه شرکت نکرد و شرکت دیگری برنده شد تا پروژه را انجام بدهد.

وی ادامه داد: به نظر ما نیز امور باید در مجرای قانونی خود انجام شود، این شرکت چندین پروژه‌ را در سطح منطقه به سرانجام رسانده است و شاید شرکت ضعیفی نباشد.

رئیس شورای اسلامی شهر قدس تصریح کرد: این موضوع یعنی جا‌به‌جا شدن پیمانکار باعث شده است که به زمان پروژه اضافه بشود، امیدواریم این پروژه هر‌چه سریع‌تر به سر‌انجام برسد، با پیگیری‌هایی انجام شده، پیمانکار تجهیز کارگاه کرده‌ و در تلاش است هر‌چه سریع‌تر پروژه را شروع کند.

وی در پایان متذکر شد: با صحبت‌هایی که با فرماندار شهرستان قدس داشتیم قول پیگیری تخصیص اعتبار پروژه را داد و بنا شد مبلغ اعتباری که در سفر رئیس‌ جمهور برای این پروژه تخصیص یافته‌ است، سریع‌تر وصول شود تا این پروژه زودتر به بهره‌برداری برسد.

منبع: خبرگزاری فارس

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود