جدید ترین اخبار
انتخاب درست

شورای شهر باغستان آزمونی مهم در پیش دارد

افروز نیوز به نقل از مشق نیوز- ترکیب شورای شهر پنجم شهر باغستان، درآستانه پنجمین  انتخابات مدیریت شهری برای «تحویل فرمان اداره شهر به شهردار جدید»، با یک آزمون بزرگ روبرو خواهد بود.

شوزای شهر باغستان

آزمونی که اعضای دوره چهارم درآن مردود شده و کارنامه خوبی از خود به جای نگذاشته اند، حواشی شورای شهر باغستان در دوره چهارم در طول چهار سال گذشته بر کسی پوشیده نیست و حال در آستانه آغاز فعالیت شورای شهر پنجم، امید است اعضای این شورا از حواشی احتمالی به دوربوده و از سرنوشت شوم آنها عبرت بگیرند .

فضای حاکم بر شورای شهر چهارم شهرباغستان حواشی زیادی را ایجاد کرد، حاشیه‌هایی که منجر به بروز برخی مباحث ناگوار در شورا و شهرداری شد که به جرات می توان گفت در طول ادوارگذشته  بی‌سابقه بود.

این اتفاقات تا جایی پیش رفت که نه تنها در نحوه خدمات ‌رسانی مطلوب به شهر و شهروندان تأثیر معکوس گذاشت و برخی لوایح و طرح‌ها را نیز تحت‌الشعاع خود قرار داد، بلکه منجر به دستگیری و بازداشت ۲ تن ازاعضای شورای شهر شد.

همچنین دولت و مردم توانستند با رد صلاحیت کردن هر۷ نفراعضای شورای چهارم که مجدد ثبت نام کرده بودند، این رکورد ”نه، به مدیریت ناکارآمد شهری“ را در کتاب رکوردهای جهان «گینس» ثبت کنند.

دامنه بازی‌های سیاسی، تخلفات و معضلات شهری در شورا و شهرداری به حدی گسترده شد که اخبار شورای شهر باغستان نه تنها در خبرگزاری های داخلی بلکه در سطح  جهانی مطرح و بر سر زبان‌ها جاری شد.

پخش صدای هم قسم شدن برخی اعضای شورای شهر برای چپاول بیت المال –  داستان گورخوابها به علت ضعف و ناکارآمدی مدیریت شهری – پاره شدن بنرهای ایام شهادت خانم فاطمه زهرا –  پخش فیلمهائی مبنی برساخت و سازهای غیرمجاز و تخریب اراضی کشاورزی در این روزها؛ همه همه نشان ازعدم مدیریت صحیح ونبود صداقت در مدیریت مدیران شهری در دوره چهارم دارد.

 اوایل شهریور ماه سال‌ جاری منتخبین  شورای دوره پنجم رسما کار خود را آغاز خواهند نمود، منتخبینی که پس از رد صلاحیت ۹ عضو قبلی و“ نه“ گفتن شهروندان به انتخاب مجدد آنها به عنوان امین شهروندان به اردوگاه شورای شهرراه یافته اند .

با توجه به جلسات و نشست های غیررسمی که برگزار کرده ‌است، اینگونه به نظر می‌رسد اعضای این دوره متفق‌القول بوده و بر این موضوع اصرار دارند که شورای پنجم متفاوت ‌تر و کارآمد تر از شورای چهارم و حتی شوراهای قبل تر باشد و جناح ‌بندی‌های سیاسی و قومی در این شورا به حداقل برسد.

انتخاب شهردار:

یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین آزمون های  پیش روی شورای پنجم که می‌تواند زمینه‌ ساز خدمت بهتر و برتر به مردم شهرمان باشد، مسئله انتخاب شهردار است.

 اعضای شورای پنجم برای انتخاب شهردار باید از کارشناسان، معتمدین محله و دلسوزان واقعی شهر”نه دلالان معتمد نما“  یاری گرفته، معیارها و شاخص هائی را مد نظر قرار دهند که براساس آنها از لیست ۳۰ نفری مطرح شده برای تصدی پست شهرداری باغستان به افرادی انگشت شمار جهت انتخاب گزینه برتر دسترسی پیدا کنند .

آزموده را آزمودن خطاست :

با قرارگرفتن نام برخی افراد ”که قبلا آزمون خودرا پس داده و مردود شده اند“ دیگر انتخاب شهردار تنها یک آزمون نیست بلکه چالشی است بزرگ برای دادن آزمونی مهم، با نگاهی موشکافانه به این لیست به نام افرادی برمی‌خوریم که با معیارهای جهانی و محلی مطرح شده برای انتخاب شهردار سنخیت نداشته و در گذشته نیز شاید نتوانسته‌اند درامتحانات نمره قبولی بگیرند.

افرادی که سعی دارند امروز هم همچون گذشته بر اساس:

 فن بیان: دادن وعده وعیدهای پوشالی و فریب اعضای شورا با چرب زمانی و… “ که گزینش با این روش درغرب استان تهران آبروی بسیاری از اعضای رای دهنده را به باد داد “.

سفارش شدن: ازسوی برخی مسئولین که قدرالسهم شان “به کارگیری نیروهای سفارش شده، پرداخت وجه و…“  توسط این فرد در گذشته کاری به خوبی پرداخت شده

معامله نمودن جایگاه شهردار:  دادن وعده وعید مالی و جایگاهی به برخی اعضای شورای شهر و…. اجبارا و به زور تکیه بر مسند خدمتگذاری به شهروندان شهر باغستان بزنند .

معضل دیگر:

متاسفانه در بین اعضای این دوره از شورای شهر هم هستند کسانی که “خواسته یا نا خواسته“ از بیرون و از طرف طیف‌های مختلف سیاسی و قومی خط دهی می‌شوند “برخی افرادی که اولین دوره حضور را تجربه می نمایند“ و اگر زودتر، از این خواب غفلت بیدار نشوند، شاید وضعیتی به مراتب بدتر از شورای چهارم نیز دامن ‌گیر آنها خواهد شد .

ایکاش سفارش اینگونه طیف ها و افراد به مصلحت شهر و برای مردم بود، آنها پشت پرده با فرد خاصی معامله نموده و با به رو دربایستی انداختن اعضای شورای شهر به قول آذری زبانهای عزیز “با من اولوم – من الوم “ می خواهند رای اعتماد بگیرند .

اگر چالش انتخاب شهردار دغدغه این روزهای منتخبان مردم در شورای پنجم است، افکار عمومی شهر نیز نگران تراز آنها منتظر معرفی فردی هستند که قرار است چهار سال مدیریت اجرایی شهر باغستان را به دست گیرد.

جان کلام اینکه آزمون انتخاب شهردار برای تمام ادوار شورای شهر وجود داشته و این بار نوبت منتخبان در شورای پنجم است، آنها باید بدانند ثمره این انتخاب تاثیربه سزائی در آینده کارشان در شورا و حتی روند زندگی شخصی شان خواهد داشت و آنروز دیگر خبری از شخص دوم “شخص سفارش کننده” درکنار شما نخواهد بود .

سخن آخر:

امیدوارم شما عزیزان بتوانید از این چالش به نحو شایسته‌ای عبور کرده و با انتخاب فردی:

 دارای سابقه درخشان در پاکدستی و حسن شهرت / عملگرا / تحولگرا / راستگو و صادق / توانمند و با تجربه در حوزه مدیریت شهری / درد آشنای مردم شهر باغستان / نقد پذیر، فارغ از هرگونه  نگاه‌ها و سفارشات سیاسی و قوم گرائی با استفاده از ظرفیت‌های ارزشمند و تجربیات شهردار منتخب، مسیر تعالی را جهت آبادانی شهرمان ادامه دهید.

یادمان نرود، عدم دادن رای اعتماد به شورای چهارم و رد صلاحیت آنها از سوی دولت و مردم یعنی، درخواست تحولی چشمگیر در تمامی قسمتهای مدیریت شهری و آغازی دوباره برای آبادانی شهر باغستان با انتخاب شهرداری توانمند و راستگو .

 سایه مقام عظمای ولایت مستدام باد

رضا سرخیل – روزنامه نگار

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود