جدید ترین اخبار
پرویز امینی

شورای شهر باغستان از انتخاب شهردار سوخته و فرمایشی خودداری کند!!!

افروز نیوز- (پرویز امینی) تقریبا سه ماه پیش بود که شورای شهر باغستان پس از طی پروسه قانونی، اقدام به استیضاح و عزل شهردار نمود. پاسخ های یونس سمیع پور، شهردار وقت باغستان در جلسه “طرح سوال” برای اعضای شورا قانع کننده نبود و نهایتا با رای اکثریت اعضای شورای شهر، سمیع پور از سمت خود عزل و در همان روز سید محمد میرزمانی به عنوان سرپرست شهرداری باغستان معرفی و آغاز بکار کرد.

هنوز سرپرست شهرداری باغستان روی کرسی شهرداری قرار نگرفته بود که اعضای شورای شهر در طرحی ضربتی و فقط ظرف ۴۸ ساعت پس از جلسه استیضاح، نعمت زاده را به عنوان شهردار به استانداری معرفی نمودند!

حال اینکه شورای شهر باغستان چند ساعت از این دو شبانه روز را صرف بررسی رزومه های وارده نمود، برای افکار عمومی و حتی دیگر نامزدهای تصدی این پست نیز جای سوال داشت!

متذکر می شود که از وظایف شورای شهر است تا زمانی را صرف تحقیق و واکاوی میزان توانمندی و گزینش نامزدهای مدعی پست مدیریت شهری نموده و فردی را به عنوان شهردار انتخاب نماید که از هر حیث استحقاق جلوس بر کرسی شهرداری و خدمت به شهروندان را داشته باشد و این چیزی بود که شورای شهر باغستان در انتخاب قبلی خود از آن غافل شد. لذا بر شورای شهر تکلیف است تا نهایت دقت خود را در بررسی عملکرد نامزدهای این پست مهم و کلیدی بکار گیرد و از آزمون و خطا جلوگیری نماید.

از طرفی، بررسی پیشینه و کارنامه نامزدها یکی از مهم ترین و حساسترین مقوله هاست که اعضای شورای شهر نه تنها نباید از آن غفلت کنند، بلکه ضرورت دارد تا بخش عمده ای از زمان خویش در گزینش نامزدها را صرف چنین موضوع مهمی نمایند. چون اگر فردی که سبقه و پیشینه درخشانی در حوزه فعالیت های قبلی خود نداشته باشد، چگونه می تواند شهر بزرگی چون باغستان را اداره کند و به مردم خدمات برساند؟ چه بسا اگر شورای شهر باغستان در انتخاب شهردار پیشنهادی (نعمت زاده) درایت و تحقیقات بیشتری به خرج می داد و فردی اصلح تر و بی حاشیه تر را انتخاب می کرد، اکنون باغستان از نعمت شهردار برخوردار بود و امروز شورای این شهر گرفتار دومینوی “سر از نو بازی از نو” نمی شد!شورای باغستان

علی ایحال، پس از اعلام عدم احراز صلاحیت نعمت زاده در تصدی پست شهرداری باغستان، شورای ۹ نفره این شهر مجددا دست به کار شده است و می بایست اینبار علاوه بر بررسی رزومه گزینه های قبلی، کارنامه نامزدهای جدید را نیز در دستور کار خود بگذارد. نامزدهای جدیدی که متاسفانه نه تنها پیشینه و عملکرد قابل قبولی در ویترین مدیریتی خود ندارند، بلکه بعضا سفارش و حمایت های نامحسوس برخی مسئولین فراشهرستانی را هم منگنه رزومه کرده اند تا به هر نحو ممکن، دستشان به کرسی شهرداری باغستان برسد!

افراد رزومه به دستی که در به در به دنبال صندلی خال می گردند!!!

این افراد که بیش از ده  سری رزومه خود را کپی گرفته و در صندوق عقب خودروی خود به اینطرف و آنطرف می کشند، روزانه تمام شهرهای استان را از طریق عوامل خود رصد می کنند تا به محض روشن شدن روزنه ای در اختلاف بین اعضای شورا و شهردار، سریعا یک سری از رزومه خود را به دفتر شورای شهر برسانند و عملا خود را نامزد تصدی پست شهرداری معرفی کنند.

این افراد فقط قصدشان رسیدن به مدیریت یکی از این شهرداری هاست و اتفاقا هیچ برنامه خاص و مشخصی برای هیچ شهرداری خاصی هم تدارک ندیده اند. بنابراین ورود این چنین افرادی که در به در به دنبال یک صندلی در شهرداری ها می گردند، چگونه می توانند برای آن شهر مفید واقع شوند و انگونه که باید به مردم خدمت کنند؟ این حضرات اگر عملکرد و کارنامه قابل قبولی در خورجین سنوات مدیرتی خویش داشتند که از کرسی قبلی اخراج نمی شدند و به مردم همان خطه خدمت می کردند؟

متاسفانه گاها شوراهای اسلامی شهر در بررسی رزومه اینگونه افراد، صرفا به عناوین دهان پرکنی چون “شهردار فلان شهر و معاون بهمان شهر و…” توجه دارند و برق ویترین کاغذی جناب نامزد، چشمشان را کم بینا می کند. در حالیکه شایسته است مجموعه شورا تحقیقات بیشتری در خصوص نحوه فعالیت پیشین افراد در نقاط مختلف داشته باشد و برایش روشن شود که جناب نامزد فقط روی کاغذ مدیر بوده است و عملکرد وی چنگی به دل نمی زند!

حکایت مدیرانی از این دست مانند مربیان فوتبالی را می ماند که بر حسب کسب نتایج ضعیف در مسابقات، مدام اخراج می شوند و همیشه از این تیم به آن تیم کوچ می کنند. این مربیان در دفاع از کارنامه خود، وجود دستهای پشت پرده و بازیکنان ناکارآمد و همچنین عدم کیفیت چمن زمین بازی و ایضا ناداوری را بهانه می کنند و هرگز ضعف را عدم توانایی خود نمی بینند.

شایان ذکر است که انتخاب شهردار برای شهر بزرگی چون باغستان، از حساسیت زیادی برخوردار است و شورای شهر بزرگ باغستان وظیفه دارد این امانت مهم را به دست فردی اصلح برساند نه اینکه خدای ناکرده فریب رزومه بادکنکی و عوام فریب برخی نامزدها را بخورد. این شورا باید بداند که اگر انتخابی درست نداشته باشد، قطعا بهانه و پاسخ قانع کننده ای برای افکار عمومی، بویژه شهروندان صبور و فهیم باغستان ندارد. اعضای شورای باغستان شورا باید بدانند که نیمی از زمان خدمت آنها به سر آمده است و اگر اینبار هم دچار اشتباه شوند، قطعا قصورشان نابخشودنی خواهد بود و این یعنی اینکه امانتدار خوبی نبودند و شهروندان باغستان هرگز آنها را نخواهد بخشید.

در پایان ذکر این نکته ضرورت دارد که شهری چون باغستان با آنهمه پتانسیل و موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد، شهرداری می خواهد که علاوه بر توانمندی، پیشینه مثبت و قابل دفاعی از خود بر جای گذارده باشد. بنابراین از شورای شهر باغستان انتظار می رود که در جلسه فردای خود که قرار است سکان مدیریت در باغستان را به فردی اصلح بسپارد، از انتخاب شهردار سوخته، ناکارآمد و بویژه فرمایشی خودداری کند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود