جدید ترین اخبار
اصلاح طلب

عظیمی، دبیر شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب شهریار: اصلاح طلبان یک لیست واحد میدهند/نیروهای سالم و توانمند برای نجات شوراها متحد شوند

مردم را به حقوقشان و شرایط فعلی آگاه کنیم/اصلاح طلبان یک لیست واحد میدهند/سازوکار فعلی اصلاح طلبان به سمت کارآمدی می رود/انتخابات شوراها را باید از سایه روابط فساد آمیز زمین خواران و رانت خواران جدا کنیم/مهم تر از شورا رفتن، اصلاح امور است.

افروز نیوز-  سید هادی عظیمی از نیروهای سیاسی اصلاح طلب منطقه، عضو انجمن اسلامی معلمان و مسئول حزب اتحاد ملت شهرستان شهریار و دبیر شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب شهریار است. وی که کارشناس ارشد علوم سیاسی است و سابقه سال ها فعالیت سیاسی و اجتماعی را در کارنامه خود دارد، در گفتگو با افروز نیوز به سوالات ما پیرامون انتخابات شوراها، سیاست ورزی محلی، مسائل اصلاح طلبان و آینده سیاسی شهرستان پاسخ داده است.

هادی عظیمی

جناب عظیمی با تشکر از اینکه دعوت ما را قبول کردید، به عنوان اولین سوال بفرمایید که عوال موثر بر انتخابات شوراها چه مواردی هستند؟

در پاسخ به سوال شما باید اذعان کرد که متاسفانه آنچه امروز در شوراها شاهد هستیم هم از نظر قانونی و هم از نظر کارکردی با آنچه در قانون اساسی دیده شده است، تفاوت زیادی دارد و بخش زیادی از آنچه شوراها می توانند ایفا کنند، مغفول واقع شده است. شوراها در نگاه فردی مانند آیت الله طالقانی که از اصلی ترین مدافعان آن بود در جایگاهی والا قرار داشت. قانون اساسی هم شورا را در جایگاه پارلمان محلی و رکن تصمیم گیری و اداره امور کشور می داند. اما امروز شورا فقط شورای شهرداری است و در نقش هیات مدیره شهرداری عمل می کند و انتخابات شوراها بجز در شهرهای بزرگ، تحت تاثیر دو عامل عمده شکل می گیرد: اول پول و دوم ملاحظات و تعصب های قومی و محلی.

به این ترتیب نگاه شما به شدت نا امید کننده است و راهکاری نمی بینید!

نه برعکس، من معتقدم برای چاره هر دردی باید اول  واقعیت های آن را دید و پذیرفت و با توجه به آن ها وارد حل قضیه شد. الان هم اگر بخواهیم راه چاره را بیابیم، باید اول واقعیت ها را درک کنیم بعد در مرحله بعد راه چاره را بیابیم. انتخابات شوراها را باید از سایه روابط فساد آمیز زمین خواران و رانت خواران جدا کنیم و این نیازمند آگاهی بخشی عمومی و اتحاد نیروهای سالم و توانمند است .

راه چاره در حال حاضر از نظر شما چیست؟

در شرایط حاضر و با توجه به وضعیت فعلی، بهترین کار این است که نیروهای فکری و تاثیر گذار و  نیروهای سالم و توانمند به هم نزدیک شوند و در ضمن اینکه برای کسب کرسی های شورای شهر فعالیت می کنند، به آگاهی بخشی بپردازند و مردم را نسبت به حقوقشان و شرایط فعلی آگاه کنند. این رسالت نیروهای فکری و توانمند است که  برای نجات شوراهای شهر متحد شوند.

شما چرا در انتخابات شوراها نامزد نشدید؟

من معتقدم که لازم نیست همه افراد به شورا بروند. مهم تر از شورا رفتن، تلاش برای پیشبرد اهداف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اصلاح است. الان صف داوطلبان عضویت در شورا، پر و پیمان است  و نیازی هم به امثال بنده نیست. شواهد نشان میدهد که این دوره در منطقه ما دو فرق عمده با دوره قبل می کند اول اینکه تعداد نامزدها بیشتر می شود و دوم اینکه پول بیشتری خرج می شود.

جناب عظیمی به نظر شما اصلاح طلبان دراین دوره چه رفتاری خواهند داشت؟

اصلاح طلبان در این دوره به سمت یک لیست واحد می روند.

اما درحال حاضر در بین اصلاح طلبان منطقه دو دستگی است، چطور با این دو دستگی به لیست مشترک میرسند؟

ما در اردیبهشت انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را خواهیم داشت. در مورد آقای روحانی که اختلاف نظری نیست و در مورد لیست شوراها حتما تلاش می شود به یک لیست واحد برسیم.

از شما به عنوان یکی از عوامل اختلاف نظر سال گذشته میان اصلاح طلبان نام میبرند، این صحبت شما به معنای این است که شما به شورای اصلاحات برمیگردید؟

اولا ساز و کار فعلی اصلاح طلبان منطقه کارآمد نیست و ما در حال حرکت به سمت ساز و کاری جدید هستیم و ساز و کار جدید باید وحدت بخش نیروهای مختلف باشد و با آسیب شناسی گذشته شکل بگیرد .

با این حساب چگونه می خواهید به وحدت برسید؟

حتما در این مورد راهکارهایی هست که وحدت را بیشتر کند.

شما در مهر ماه سال گذشته در همایش آسیب شناسی انتخابات به پدیده آسیب شناسی سیاست ورزی محلی پرداختید، فکر می کنید موفق بودید؟

من حرفی را مطرح کردم که بیشتر سیاسون منطقه به آن حساس هستند، چون پذیرش آن یعنی پذیرش روند اشتباه فعالیت های سیاسی کنونی و اینکه این فعالیت ها نه به مردم خدمتی می کند و نه توسعه به بار می آورد، فقط هر دوره انتخابات مجلس و شوراها کارهای قبلی را تکرار می کنیم، مثل یک بازی.

بازخورد صحبت های شما در آن همایش چه بود؟

هم مثبت بود و هم منفی. افرادی که نگاه توسعه یافته تری دارند از آن استقبال کردند و کسانی که  نگاهشان درگیر مسائل شخصی و افراد خاص است، برخورد منفی داشتند یا موضع گرفتن یا حتی شدیدتر برخورد کردند. اما به نظرم حرفم بد نبود. هرچند در ادامه چند مقاله در نشریه شما نوشتم اما کسانی که مخالف بودند به خودشان زحمت ندادند نقدی کنند.

با توجه به مباحثی که داشتید و شرایط موجود، آینده سیاسی شهرستان را چگونه می بینید؟

معتقدم با توجه به پتانسیلهای انسانی و سیاسی که شهرستان دارد، آینده تحولات مثبتی در عرصه سیاسی رخ میدهد و این تحولات به نفع مردم و منطقه خواهد بود. معتقدم باید نیروهایی که علاقه به تحول دارند از زیر سایه خارج شوند و این اعتماد به نفس را داشته باشند که نیازی نیست حتما وابسته به یک نفر باشیم. این رویدادی است که به تدریج رخ خواهد داد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود