جدید ترین اخبار
اصلاح طلبان

عملکرد شورای اصلاحات باعث تشدید اختلافات در اصلاح طلبان منطقه شده است

افروز نیوز- مصاحبه با احد رضایان، دانشجوی سال آخر دکتری علوم سیاسی و آینده پژوهی دانشگاه تهران و مدرس دانشگاه در خصوص عملکرد اصلاح طلبان شهریار، قدس و ملارد (مشق) در خصوص انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه شهریار، قدس و ملارد.احد رضایان

آیا عملکرد شورای اصلاح طلبان مشق را مثبت و در راستای تقویت دولت و جریان اصلاحات ارزیابی می کنید؟

به نظر من حوزه مشق تنها حوزه انتخابیه ای بود که مستقیما دولت و اصلاح طلبان را رو در رو و مقابل هم قرار داد. یعنی گزینه مورد حمایت دولت در مقابل گزینه مورد حمایت اصلاح طلبان.

امید دولت در مقابل امید اصلاح طلبان؟

شورای اصلاح طلبان مشق در فردای رد صلاحیت ها اعلام کردند که با توجه به رد صلاحیت دکتر کوزه گر و پایین آمدن احتمال پیروزی یک اصلاح طلب در حوزه مشق از گزینه ای حمایت خواهند کرد که بیشترین همسویی را با دولت تدبیر و امید داشته باشد.

الان گزینه مورد حمایت دولت و حزب وابسته به دولت، حاج آقای گروسی است اما برخی اصلاح طلبان منطقه بر خلاف استراتژی انتخاباتی خودشان و استراتژی شورای عالی در مقابل گزینه دولت، گزینه رقیبی ایجاد کردند و مانع از آن شدند که گزینه مورد حمایت دولت در همان مرحله اول وارد مجلس شود.

بر همین اساس به نظر من در حوزه مشق، هم آقایان اصلاح طلب عجولانه رفتار کردند و هم مهندس الویری به عنوان رییس شورای سیاستگذاری شهرستان ها.

فقط شانس با دولت یار بود که دکتر علی حسین رضایان قیه باشی به عنوان یکی از دو کاندیدای واقعی اصلاح طلبان توانست آرا رقبای اصلی که هر دو نزدیک به جبهه پایداری بودند را بشکند به طوری که رقیب اصلی یعنی حسین حق وردی تنها با اختلاف ۷۰۰ رای از ورود به مرحله دوم باز ماند.

اگر حق وردی به مرحله دوم می آمد احتمال پیروزیش بیشتر از دیگران بود چون هم آرا کلهر هم ربیع زاده هم احمدی و هم آرای قومی دکتر رضایان و هم دو سه نفر دیگر را تمام و کمال دریافت می کرد.

بر این اساس عملکرد شورای اصلاحات قابل دفاع نیست و باعث تشدید اختلافات در بین فرمانداری ها و اصلاح طلبان و حامیان دولت در منطقه شده است و همچنین برای نخستین بار باعث شد که تشکیلاتی موازی با شورای هماهنگی اصلاح طلبان در منطقه ایجاد شود، به عبارت بهتر، در منطقه مشق ما الان دو گروه از اصلاح طلبان داریم که در مقابل هم صف آرایی کرده اند.

چرا وقتی مهندس محمودی ۲۷ روز مانده به انتخابات در میان تعدادی از اصلاح طلبان در منزل حاج آقای تندرو با قاطعیت اعلام کرد که من اصلاح طلب نیستم اما اصلاح طلبان در نهایت مجبور هستند که از من حمایت کنند؟ تحلیل شما چیست؟

من خودم در آن جلسه حضور داشتم. در پاسخ به این سوال که مهندس محمودی با چه پشتوانه ای چنین موضوعی را عنوان کرد، می توان دو فرض را مطرح نمود.

فرض نخست: مهندس محمودی با توجه به اطلاعاتی که بدست آورده بود و احتمالی که برای رد صلاحیت کوزه گر و رباطی می داد و دوستانی که در این مدت توانسته بود در خانه کارگر و اصناف اصلاح طلب و برخی شخصیت های اصلاح طلب پیدا کند به این نتیجه رسیده بود.

فرض دوم: او از مدت ها قبل تر، همانطوری که خودش هم گفت، یعنی از شش ماه قبل تر، رایزنی های خود را با افراد بانفوذ اصلاح طلب منطقه آغاز کرده و از آنها قول هایی گرفته بود.

به نظر من هر دو فرض تا حدودی درست هستند چون شواهد و قرائن کافی در تایید هر دو وجود دارد. برای مثال در دیدار اتفاقی که ۴۵ روز مانده به انتخابات در تهران با دکتر کوزه گر داشتیم، ایشان صراحتا اعلام کردند که در صورت عدم تایید بنده، باید افراد دارای پتانسیلی که به لحاظ مرام و مسلک به ما نزدیک باشند را حمایت کنیم و من پرسیدم مثلا چه کسی؟ ایشان فرمودند آقای محمودی.

چند روز بعد از این دیدار من به همراه یک نفر دیگر در دفتر دکتر رباطی در تهران در خصوص شورای اصلاح طلبان شهریار صحبت می کردیم که ایشان هم با ادبیاتی دیگر سخنان دکتر کوزه گر را تایید کردند.

به نظر می رسد محمودی از چند ماه پیش هماهنگی های لازم را با افراد بانفوذ شورا انجام داده بود ولی برای اینکه حساسیتی ایجاد نشود حتی دبیر جلسات شورای اصلاحات یعنی آقای اکبری هم در جریان این اتفاقات نبود و بقیه اعضا هم هیچ اطلاعی نداشتند.

به نظر من مهندس محمودی به پشتوانه هماهنگی هایی که از مدت ها قبل با رییس عرفی و اسمی شورای اصلاحات مشق انجام داده بود، اعلام کرد که شما مجبورید از من حمایت کنید.

در این بین چرخش اکثریت اعضای شورای اصلاحات به سمت مهندس محمودی علیرغم بی اطلاع بودن از توافقات پشت پرده هم جالب بود. به نظر من علت این چرخش غافلگیر کننده هم مربوط به گلچینی بود که در انتخاب افراد شورا از چند ماه پیش صورت گرفته بود. یعنی یک مهندسی انتخابات در این بین صورت پذیرفت که با گلچین افراد باعث گرد هم آمدن افراد مطیع و فرمانبردار شد.

۵۲ نظر

 1. به نظر من تحلیل های عمیقتر لازم است

 2. من کارمند فرمانداری شهریار هستم
  واقعا اختلافات در فرمانداری بین مسولین به شدت بالاست.
  این حرف به نظر من درست است.
  در فرمانداری بین کارمندان ها حرف و حدیث زیاده همه میدونند که ممکنه تغییرات گسترده ای در فرمانداری داشته باشیم

 3. اصلاحات باید روند خودشو تغییر بده
  در این مدت آنقدر حرف و حدیث در مورد اصلاح طلبی شنید ه ام که خسته شدم.
  واقعا چرا اصلاح طلب ها انقدر سیاسی شده اند؟

  متاسفم برا بزرگان اصلاحات.

 4. اختلاف بین اصلاح طلبان به هر دلیلی که بوده باشد پسندیده نیست.
  نباید باتجربه ها اجازه میدادند این موازی کاری صورت گیرد.
  از آقای رباطی و کوزه گر بعیده که چنین عملکرد ضعیفی دارند.

 5. اصلاحات کارش بجایی رسیده است که بخاطر دو نفر اصولگرا به جان هم افتاده اند.
  این رباطی کیه؟

  • آقای رباطی مسئول ستاد انتخاباتی آقای خاتمی در سراسر کشور در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در سال ٨٠، مسئول ستاد اصلاح طلبان آقای هاشمی در سراسر کشور در سال ٨۴، معاون استانهای سراسر کشور ستاد انتخاباتی جناب آقای میرحسین موسوی در سال ٨٨،بوده اند

  • محسن آقای دکتر رباطی شخصیت بسیار با ارزش واصلاح طلب این مرزو بوم هستن فردی بسیار دلسوز اصلاح طلبان می باشند

 6. تحلیل درستی بود من هم قبلا از یک شخص موثق تحلیل مشابهی را شنیده بودم.
  پتانسیل اصلاح طلبی را فدای منفعت شخصی کردن خوب نیست.

  فکر نمی کنم برنده این انتخابات اصلاحات باشد.

 7. آیا واقعیت دارد که بخاطر توهین و سخنرانی محمودی علیه آیت الله رفسنجانی و برجام و دولت اصلاح طلب ها دیگر از ایشان حمایت نمی کنند؟
  کسی فایل توهین ایشان را دارد

 8. اگر محمودی از لیست حذف شود رباطی و دوستانش باید از دنیای سیاست خداحافظی کنند

  • اگر محمودی از لیست امید حذف شود و آقای گروسی اضافه شود باید فاتحه إصلاحاتو خوند که در شهریار از یک حامی احمدی نژاد جناب آقای گروسی حمایت کرده این لکه ننگ برای اصلاحات خواهد ماند

 9. بچه ها تو رو خدا این فایل توهین به رفسنجانی رو اونقدر منتشر کنید تا بدست عارف و خاتمی و هاشمی برسد. ایشون هنوز نماینده نشده داره برجام رو مسخره می کنه.
  پر رو

 10. من الان فایل رو گوش دادم
  عجب آدم باحالیه این محمودی
  معلومه سیاستمداره
  هم تونسته در لیست بره و هم صاحب لیست رو مسخره می کنه

 11. من خودم عضو شورای اصلاحات از شهرستان ملارد بودم

  واقعا اعضای شورای مهندسی شده انتخاب شده بودند
  و کل فرایند شورا مهندسی شده پیش رفت در نهایت ما هم حذف شدیم
  البته من رای خودم را به آقای محمدی دادم
  اما متاسفانه بقیه دوستان اصلا کار خوبی نکردند

  • تا آنجا که من اطلاع دارم از تمامی اصلاح طلبان به نام این سه شهرستان برای جلسه دعوت شده بود حدود ٩٠ نَفَر، حدود ٢٠ نَفَر از دوستان اصلاح طلب به خاطر اینکه نمیخواستن نظر جمع رو بپذیرن در جلسه حضور نیافتن، شما یک اصلاح طلب که در منطقه در این چند سال گذشته فعالیت جدی اصلاح طلبی داشته و دعوت نشده رو اگر هست نام ببرید؟این آقای رضاییان چون اصلاح طلبان منطقه رو نمیشناسه میگه مهندسی شده بود که کاملا حرف غلطی هست.

 12. اصلاح طلب ها چند دوره است که بد عادت شده اند
  لامصب ها یاد گرفته اند که با برنده ببندند و اصلا به فکر نیروسازی نیستند.

 13. لطفا کفش های دکتر کوزه گر عزیز را بپوشید و باهاش راه برید و بعد در موردش قضاوت کنید.
  کوزه گر را مجبور کردند تا از محمودی حمایت کند.
  برخی از شماها به خوبی میدانید که دکتر عزیزمان ته قلبش راضی به حمایت از این آقایان اصولگرا نبود اما مجبور شد
  پس خواهشا خرده نگیرید.

  • این چه حرفیه!!!! مگه کوزه گر بچه ست، آقای کوزه گر به شدت از آقای محمودی حمایت میکنه و برای آقای محمودی سخنرانی میکنه، در حمایت از او بیانیه داده، و تمام نزدیکان دکتر هم از محمودی حمایت میکنند.

 14. با اینکه محمودی برجام و هاشمی رو مسخره کرده و توهین بهشون کرده اما من فکر می کنم دوباره توی لیست میزارنش. میگی نه
  منتظر باش و ببین.
  محمودی و رباطی خیلی قوی تر از این حرف ها هستند
  دکتر رباطی به ما قول شرف داده که محمودی رو به لیست بر میگردونه.

 15. تقابل اصلاح طلب ها با دولت به ضرر اصلاح طلب ها در منطقه تمام خواهد شد.
  فرمانداری اجازه نخواهد داد یک عده منفعت طلب ساختار مدیریتی و ثبات منطقه را به چالش بکشند.

 16. مسائل پشت پرده اصلاح طلبان با محمودی ضربه بدی به اعتماد عمومی مردم زده است. من به شخصه دیگه اعتماد ندارم به رباطی و کوزه گر و …..

 17. من واقعا متوجه نمیشم دکتر کوزه گر چطور از محمودی حمایت کرد وقتی خیلی جاها در بین بسیجی ها خودش و اصولگرا معرفی کردند!!! در هر صورت حمایت نکردن اصلاح طلب ها از محمودی به نفع اصلاح طلب ها خواهد بود چون همه بی اعتماد میشوند وقتی سکوت کنند و عکس العمل توهین به آقای رفسنجانی و… را بی جواب بزارن.

 18. بنظربنده مهندسی انتخابات به دستان اصولگرایان یا اصلاح طلبان ساخته وپرداخته نمیشود بلکه این مردم هستندکه سرنوشتشان را از سرمینوسند.احزاب گری و ارایه مانیفستی را بدون خواست اکثریت وقاطبه مردم خودسرانه نشرندهید.

 19. در نهایت مردم باید مشخص کنند.

 20. سلام
  این آقای احد رضاییان کیه? سابقه اصلاح طلبیش تو منطقه از کی شروع شده? آقای رضاییان تا ۶ ماه پیش تو هیچ جلسه و محفل اصلاح طلبی در منطقه حضور نداشته ، اول بیاد اصلاح طلبیشو تو منطقه إثبات کنه بعد شروع به مصاحبه کنه، آقای رباطی ٣٠ ساله اصلاح طلبیش برای همه ثابت شده ایشون یکی از اصلاح طلبان دلسوز منطقه و کشور می باشد.

 21. آقای رضاییان شما میشه سابقه اصلاح طلبیتون تو منطقه و کشور نام ببرید?

 22. بنظر من آقای محمودی اصلاح طلب نیستند فقط و فقط به منافع شخصیشون فکر میکنند و بس… بازم گروسی

 23. در نهایت که انتخابات به ملت بستگی داره و رای آنها، پس بهتره صبور بود و نتیجه را دید و به انتخاب مردم احترام گذاشت.

 24. به نظر من بعد از تمامی اعتراضاتی که مخالفین نظر شورای اصلاحات شهرستانهای شهریار، قدس و ملارد داشتن و اعتراض خود رو به سطح استان و کشور رساندن، بعد از تصمیم نهایی شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان کشور مبنی بر حمایت از جناب آقای محمودی و قرار گرفتن ایشان در لیست امید اگر این دوستان اصلاح طلب بودن باید این نظرو میپذیرفتن مثل بقیه نقاط کشور که اختلاف نظر وجود داشت اما نظر تهرانو در مواقع اختلافی پذیرفتن، این از اصول اولیه کار تشکیلاتی هست مگر میشه ادعای کار اصلاح طلبی داشت و به تصمیمات ارکان این مجموعه از جمله آقای خاتمی عزیز پایبند نبود، به نظر من اصلاح طلبانی مانند آقایان تندرو ، عظیمی، معرفی، عباسی، نظرلی، در این دوره از انتخابات نشان دادند تو این ٣٠ سال اصول ابتدایی کار تشکیلاتی رو یاد نگرفته اند.

  • یک اصلاح طلب واقعی نظر تحمیل شده رباطی و تیم اقتصادیش را نمی پذیرد.
   محمودی اصلاح طلب نیست.
   مثل الهه راستگوست.
   الفبای سیاسی رو اونهایی یاد نگرفتند که بعد از ۳۰ سال نفهمیدند که ربیع زاده و حقوردی اصولگرا هستند و نمی شود از آنها یک اصلاح طلب ساخت.

   چرا رباطی نمی گوید که قبل از محمودی با گروسی ملاقات داشته ولی چون گروسی تن به خواسته های او نداد، از حرص گروسی رفته سراغ محمودی

   • بحث این است که بعد از تمامی این دعواها و تمامی این موضوعاتی که شما می فرمایید ائتلاف فراگبر اصلاح طلبان به رهبرى جناب آقای خاتمی بعد از گوش دادن مباحث دو طرف تصمیم گرفت از جناب محمودی حمایت کنه اصلاح طلب واقعی باید نظر أرکان تشکیلاتو بپذیره نه اینکه فقط بگه نظر خودم، در تهران ائتلاف تصمیم گرفت در نهایت جناب آقای جلالی اصول گرا رو بگذاره تو لیست، خیلی از اصلاح طلبان به این لیست انتقاد داشتند اما وقتی ائتلاف تصمیم نهایی رو گرفت همه اصلاح طلبان با تمام انتقادات به لیست از لیست حمایت کردن، اصول أولیه کار تشکیلاتی اینو میگه

 25. فکر می کنم حداقل ۱۰۰۰۰ نفر با رای خودشون اعلام کردند که نه تنها رضایان را به خوبی می شناسند بلکه ایشان را با شعار اصلاح طلبی می شناسند.

  با حیثیت اصلاح طلبی و سلامت نفس تونست ۱۰۰۰۰ رای سالم بدست بیاره نه رای کثیف

 26. این بچه حداقل دکتری علوم سیاسی داره و الفبا رو خونده
  رباطی و موسوی و کوزه گر و محمودی و لطیفی و آذرمیان و شیخیو حسینی و بقیه … چطور؟

  اونا بلدن نه؟

  ای خاک عالم

  • این آقا که ادعا داره الفبا سیاستو خونده میدونی کی دانشجو دکترا شده?!!!! ایشون در دوره احمدی نژاد و بعد از سال ٨٨ که همه دانشجویان اصلاح طلبو ستاره دار کردن و اجازه تحصیل بهشون ندادن در دانشگاه تهران پذیرفته شده!!!!!! خود این موضوع نشون میده که ایشون اصلاح طلب نیست اگر بود مطمئن باشید ستاره دار می شد و اجازه ادامه تحصیل نمیگرفت

  • این آقای رضاییان اصلا اصلاح طلب نیست، هیچ کسی فعالیت اصلاح طلبی از ایشون تا حالا ندیده، ایشون از طرف آقای گروسی مأموریت داشته برای اختلاف افکنی بین اصلاح طلبان، اصلاح طلبان باید یک کمی هوشیار باشند

   • این حرف کاملا درسته، آقای رضاییان تو منطقه از طرف محمد رضا گروسی فعال شده، ایشون فعالیت خود رو از مجمع مشورتی نخبگان شهر باغستان که زیر نظر آقای گروسی هست شروع کرده

    • اختلافات بین اصلاح طلبان ریشه در دعواهای سال ۷۴ و کارشکنی های آقای رباطی دارد میتونید صدق و کذب این حرف ها را از زبان بزرگان اصلاحات بشنوید
     حتی آقای رباطی برای شکست دادن آقای کوزه گر و بدنام کردن ایشون نقشه های زیادی کشیده بوده
     این اختلافات هیچ ربطی به آقای رضایان ندارد.
     اگر قرار باشه حتی به فرض محال بگوییم کسی قربانی این بازی ها شده اون رضایانه که قربانی زیاده خواهی و منفعت طلبی تیم اقتصادی رباطی و سیاسی کاری کوزه گر شد
     خانواده گروسی یک خانواده علمی و درستکار و با حیا است و دوستی با این خانواده افتخار بقیه است.
     ارتباط رضایان ها با خانواده گروسی بر میگرده به دوستی بین آقای احد رضایان با حاج محمد رضا گروسی ۵ سال پیش در دانشگاه و این انتخابات هیچ ربطی به اجیر کردن و نکردن نداره.
     رضایان در مسجد به قران قسم خورد که غلیرغم مخالفت نماینده فعلی و برخی از کاندیداها وارد صحنه شده و به نفع هیچ کس کنار نخواهد رفت چرا که خود را لایق تر از این آقایان میداند.
     برای گروسی بهتر نبود که رضایان را راضی کند که به نفع وی کنار بکشد؟
     آیا رضایان نمی توانست حداقل دو هزار رای به نفع گروسی جمع کند؟
     به نظر من این حرف های شما شبیه همان حرف هایی است که می گفت رضایان پول گرفته

 27. اگر محمودی اصلاح طلب نیست چرا تمام اصول گراهای افراطی منطقه شدن مخالفش، یه کم به این موضوع هم توجه کنید همه اصول گراهای افراطی و نهادهای….. شدن طرفدار گروسی

 28. چرا الکی خون خودتون و کثیف میکنید بذارید رای مردم و ببینیم ، اصلاح طلب و حزب اعتدال یکی هستند، موضوع اینه چرا با اینکه آقای محمودی خودش و اصلاح طلب معرفی کرده جای دیگه بین بسیجی ها از سران إصلاحات بد گفته و با تمسخر از آنها صحبت کرده. الان بحث گروسی و محمودی نیست . بحث دروغی است که به ما گفته

 29. چرا هیچکس افشا نمبکنه که رباطی فبل از ابنکه با شاه نشین صحبت کنه نزد گروسی رفته و به اون التماس میکرده؟
  البته گروسی هم پبشنهاد رباطی رو رد میکنه اما رباطی و برخی اصلاح طلبان جوری رفتار مبکنن که انگار شاه نشبن از بچگی اصلاح طلب بدنیا اومده

 30. سلام بر همه مردم عزیز شهریار قدس و ملارد
  درسته افرادی چون رباطی. کوزه گر و موسوی به سناد مهندس محمودی رفتند اما یادمان باشد که اصلاح طلبان واقعی دیگری مثل تندرو. عظیمی. کلهر. نظرلی.کافی.نفر و… زیر این بار نرفتند و محمودی را اصلاح طلب نمیدانند.
  صمنا کمی هم به سوابق اطرافیان محمودی مثل آقایان فلانی ها بیندازید که مسکلات اقتصادی کلان و پرونده های قضایی داشنه اند! آیا تا به حال از خود سوال کرده اید این افراد در اطراف محمودی چه می کنند؟

 31. البته الان جناب رضاییان بازیچه آقای امیر نیکبخت هم شده ، من موندم از کی تا حالا امیر نیکبخت شده فعال سیاسی!!!!!

  • امیر نیکبخت داماد حاج ماشالله عباسیه //// حاج ماشالله عباسی هم که یکی از ارکان اصلاح طلبی در منطقه است/// وقتی حاج ماشالله روی امیر نیکبخت انگشت میزاره بهش اعتماد میکنه همین خودش سند هست

  • درسته امیر نیکبخت داماد حاج ماشالله است اما خودشون چند ساله نایب رییس حزب اتحاد ملت و فعال سیاسی هستند
   من چند ساله با امیر نیکبخت در حزب اتحاد ملت هستم

 32. این رضایان هر کی هست خداییش خیلی با دل و جرات هست ///// چند ساله اصلاح طلب ها یا با همدیگه تعارف داشتند و یک عده یک عده دیگه رو سرکوب می کرد و یا از ترس تیم اقتصادی رباطی و مهندسی های ایشان امان نداشتند //// حداقل این جوون این بار اجازه نداد تجربه سال های گذشته تکرار بشه //// اصلاح طلب ها هم خوب پشتش ایستادند دستشون درد نکنه // خوشم اومد

  • همینه که همه میگن شما ….
   اطلاعاتت ضعیفه
   اگه بری سایت دفتر مطالعات مجلس شورای اسلامی می بینی که احد رضایان یکی از پیشنهاد دهنده گان اصلی مجلس شورای مشورتی در کل کشور هست
   پس گروسی و خانواده محترم گروسی با رضایان بودند و نه برعکسش
   مشکل شما اینه که نمی تونید نخبگان رو تحمل کنید و زود تهمت میزنید

 33. ولی واقعا دل و جرات خوبی داشت آقای رضایان، این یه اصلاح طلب واقعیه… باید شهامت بیان نظر رو از ایشون یاد گرفت . آفرین دلاور

 34. انسانی مانند دکتر رباطی مردی دلسوز وفداکار برای اصلاح‌طلبان کسی نیست واقعا جاداره از جناب دکتر رباطی که سالها برای اصلاح‌طلبان زحمت کشیده تشکر کنم

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود