جدید ترین اخبار
چاله چوله

قصه تکراری چاله چوله های شهر اشک مردم را درآورده است!

چاله چولهافروز نیوز_پرویز امینی، حتما در طول روز که از خیابان های سطح شهرعبور می کنید، کارگران دستگاههای خدمات رسان (شهرداری، برق، گاز، آب و تلفن) را می بینید که دائم مشغول کندن و یا پرکردن نوارهای حفاری هستند. آیا تا به حال از خود پرسیده اید که “چرا کارگران همیشه مشغول کارند؟!”

از طرح این سوال تعجب نکنید. چون، روزانه افرادی را مشاهده می کنید که از ساعات اولیه صبح تا غروب آفتاب با وسایلی از قبیل کمپرسور، بیل و کلنگ، مشغول کندن مسیری هستند و فردای آنروزعده دیگری با استفاده از امکاناتی پیشرفته تر، همان نوار حفر شده دیروزی را پرمی کنند!

اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود و همین افراد یکهفته بعد و پس ازاینکه حسابی نقاط دیگر شهر را هم شخم زدند، اینبار باتفاق کارگرانی تازه نفس تر، همان نوار را که هفته قبل با هزار زحمت پر کرده بودند، اینبار خالی می کنند!!!

اما اشتباه نکنید چون قرار نیست این نوار مجددا فردای آنروز پر شود، بلکه اینبار به مدت دو هفته همانطور خالی می ماند (البته بدون نصب علائم هشدار دهنده!) خلاصه پس از اینکه چند تا پیک موتوری و دهها خودروی سواری با افتادن داخل آن گودالها، روانه بیمارستان و تعمیرگاه شدند، طی مراسمی خاص، کارگران شهرداری با سرپرستی مهندسی اتو کرده بر سر صحنه حاضر شده و در اقدامی شجاعانه و قابل تقدیر نوار حفاری شده را با همان خاکی که قبلا برداشت کرده بودند، پر می کنند. کارگران پس از پر کردن نوار از صحنه خارج شده و در چشم بر هم زدنی، همان مهندس با گروهی بیل و کلنگ بدست که سوار برگرده کمپرسوری غول پیکر هستند، وارد معرکه می شوند.

اینبار مهندس اتو کرده دیگری که کلاهی زیبا بر سر و کلاسوری چرمی در دست دارد، با اشاره دستان ظریف و افتاب ندیده خود، کارگران را پیش می خواند و با صدایی غرورانگیز دستور می دهد: “نوار قبلی اشتباها نیم متر آنطرف تر حفرشده بود و شما کلنگ خود را دقیقا به اینجایی که من ایستاده ام بکوبید. البته امیدوارم که نقشه، درست ترسیم شده باشد و ضمنا به شرط آنکه شما هم بتوانید کارتان را درست انجام دهید و طبق این نقشه عمل کنید!

مهندس، کار را به کارگران سپرد و رفت. خوشبختانه اینبار کارگران مسیر خط کشی شده را درست تشخیص داده و ظاهرا نوار، بدون اشکال فنی حفر می شد که ناگهان بی سیم سرکارگر پیامی دریافت کرد مبنی براینکه: “با پوزش و عرض خسته نباشید خدمت شما زحمت کشان، پس از بررسی نقشه ها دریافتیم که همان مسیر قبلی درست حفر شده بود. لذا سریعا نسبت به پر کردن حفاری جدید اقدام شود!”

از آنجا که این عمل (کندن و پر کردن سریالی نوار مربوط به ادارات خدمات رسان) که عمده معضلات آن گریبان گیر شهروندان است، سوالاتی ابهام برانگیز در اذهان مردم پیش می آورد که چرا این کندن و پر کردنها، در برهه و بازه زمانی خاصی از سال انجام نمی گیرد؟ چرا خیابانی را که شهرداری به تازگی و با پول بیت المال آسفالت کرده است، بلافاصله از طرف اداره خدمات رسان دیگری بی رحمانه تخریب می گردد؟ وقتی همه دستگاه ها، شعار خدمت به مردم را سرلوحه کار خود می دانند، پس چرا نه تنها تعاملی بین آنها در این خصوص دیده نمی شود، بلکه برای یکدیگر خط و نشان هم می کشند؟ از طرفی، چرا شهرداری سریعا اقدام به مرمت و آسفالت همان حفاری ها نمی کند تا در رفت و آمد مردم مشکلی پیش نیاید؟ همه این چراها دست به دست هم داده اند تا آسایش شهروندان دستخوش بیخیالی مشترک دستگاههای خدمات رسان گردد.

با مشاهده روزانه اینگونه آشفتگی و نوع خدمت به مردم، یاد طنزی افتادم که می تواند بهترین مصداق این نوع کار کردن باشد، چرا که به نظرمی رسد معابر سطح شهر، حتی یکروز هم نباید روی خوش و آرامش به خود ببینند و گویی حفاری و مرمت این خیابان ها در حقیقت به یک نوع عادت و حتی سرگرمی برخی ادارات و دستگاه ها تبدیل شده باشد.

در همین خصوص، طنز پردازی آورده است: روزی از مسیری در حال عبور بودم که دو نفر را سخت مشغول کار دیدم. یکی از آن دو، چاله ای حفر می کرد و دیگری بی درنگ همان چاله را پر می کرد. از روی کنجکاوی نزدیک تر رفته و دلیل این بیهوده کاری را جویا شدم که یکی از آنها در پاسخ گفت: “ما ابتدا چاله ای را حفرکرده و پس از لوله گذاری، آنرا پر می کنیم”

به اوگفتم: “شما که فقط چاله ای حفر کرده اید و مجددا آنرا پر می کنید، پس لوله گذاری چه می شود؟”

وی در پاسخ گفت: “در حقیقت ما سه نفر هستیم اما شخصی که لوله کار می گذارد، بیمارشده و امروز سر کار نیامده است، می خواست بیاید، ما که نباید کار خودمان را به خاطر بیماری او تعطیل می کردیم!!!”

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود