جدید ترین اخبار
هشدار

لباس مدیریت شهرداری شهریار برای برخی افراد بسیار گشاد است!!!

افروز نیوز- (اسماعیل داسدار) در کشورهای دموکراتیک غربی، دموکراسی حرف اول و آخر را می زند و این مردم هستند که در مورد سرنوشت خود تصمیم می گیرند. در کشور ما مردم سالاری دینی حاکم است. یعنی نه تنها حاکم و رای آنها سرنوشت ملت را رقم می زند، بلکه این رای به ثبات و استحکام فرایض دینی نیز می انجامد.

به عبارتی دیگر رای مردم، مسئولان را تعیین می کند و مردم از این مسئولان انتظار دارند که براساس عدالت عمل نمایند و همواره خداوند را شاهد بر اعمال خود بدانند. از این روست که ریاست جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اسلامی شهرها همگی پس از انتخاب به قران مجید قسم یاد می کنند که حافظ منافع ملک و ملت باشند و خود را به تمامی شعائر اسلامی پایبند بدانند. در روزهای اخیر شاهد مراسم تحلیف اعضای شورای اسلامی شهرها و بویژه شهریار بودیم.

اسماعیل داسدار

شوراهایی که شخصیتی مستقل، تعالی یافته و علمی داشته و قائل به توسعه پایدار شهرها باشند فارغ از توانایی گزینه های مطرح برای تصدی پست شهردار، بر ارائه برنامه و سنجش توانایی شهرداران در قالب برنامه های توسعه محور در بازه های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستند و در آغاز به کار کمتر احساسی و فقط برمدار آزمایش توانایی خود برای عزل و نصب مدیران رفتار می کنند. شوراهای کمتر بلوغ یافته در آغاز فعالیت به دنبال عملی ساختن توان عزل و نصب شهرداران بواسطه رای می روند تا امانت مردم در دستان خود را با بی ثباتی مدیریت شهرداری ها امتحان و آزمون کنند .

شورای شهرها اگر به درصدی از تعالی و فهم مدیریتی و بصیرت در محور توسعه شهرها دست یافته باشند بی تردید بر تثبیت مدیریت های شهرداری مهر تایید می زنند تا تغییر و دگردیسی. البته اگر قرار بر تغییر و دگردیسی نیز باشد باید بر مبنای صحیح و با شفافیت لازم صورت گیرد تا  فردی که انتخاب میشود از نفر قبلی کمتر نباشد.

در اینکه انتخاب شهردار از وظایف شورای اسلامی شهرهاست هیچ شکی نیست و همه این حق مسلم شورا را به رسمیت می شناسند اما اینکه این انتخاب چگونه و برچه اساس و با چه قواعدی و چه شکلی و چه هدفی انجام می شود، همواره زیر ذره بین رسانه ها می باشد و از وظایف رسانه هاست که با سوالات خود باعث تنویر افکار عمومی شوند.

بر همین اساس ما نیز سوالاتی را از شورای محترم شهر شهریار مطرح می نمائیم. اعضای محترم شورا امروز باید خود را پاسخگوی رسانه ها بدانند و بگویند بر چه اساسی و با چه هدفی این تغییر را ایجاد نموده اند! اینکه فقط گفته شود این کار از وظایف شوراست و کسی نمی تواند دخالتی در آن داشته باشد، جواب قانع کننده ای برای افکار عمومی نیست.

در اینکه ریاست محترم جمهور نیز برآمده از رای ملت است و منتخب ایشان هیچ شکی نیست ولی آیا زمانی که کسی به عنوان رئیس جمهور معرفی شد می تواند هر تصمیمی را بگیرد و ادعا کند از وظایف ریاست جمهور است و هیچ کس حق دخالت ندارد؟

اینکه شهردار براساس قانون و شفاف عمل نماید و توصیه پذیر نباشد از ویژگی های مثبت اوست اما برخی اعضای شورا این ویژگی را منفی برداشت می کنند و آنرا عدم تفاهم و متعامل با شورا می نامند که قضاوت را در این خصوص به افکار عمومی و نخبگان می سپاریم.

نکته دیگر اینکه زمانی که شهرداری عزل می شود، قطعاً باید کسی جای او را بگیرد که اگر بالاتر نبود حداقل کمتر از او نیز نباشد. زیرا شهروندان شهریار مردمانی با فرهنگ و آگاه و فرهیخته هستند و قدرت تشخیص دارند. سوال از شورای محترم شهر شهریار این است که شخصی که جای شهردار معرفی خواهد شد باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ آیا نباید هیچ رتبه استانی یا شهرستانی در پرونده ایشان موجود باشد؟

 اینکه شخصی معاون شهردار یا شهردار ناحیه ای از یک شهرداری بزرگ باشد به هیچ وجه قابل قبول نیست. لباس شهرداری شهریار با این درجه اهمیت برای برخی از افرادی که ادعایی در عرصه مدیریت شهری، اجرایی و اخیرا شهردار شدن دارند و هیچ سنخیتی با شاخصه های لازم و کافی  مدیریت ارشد اجرایی ندارند، بسیار گشاد است. شهرداری شهریار انهم با درجه ۱۰ می بایست مدیری را در راس خود ببیند که در کارنامه خود چند سال سمت شهرداری داشته باشد و با توجه به تجربه،و اندوخته های مدیریتی، روابط سیاسی، اجتماعی و اجرایی با دیگر دستگاه ها را بشناسد تا بتواند مثمر ثمرتر باشد.

این افراد که تنها ادعایی به معنای توانایی مدیریتی و اجرایی ارشد در حد شهردار را دارند، هیچ انطباقی با شاخصه های مدیریتی در این حد و اندازه ندارند. نه اینکه اندام مدیریتی و قد قانون مداری این افراد کوتاه باشد که قد شهرداری شهریار و وزن مدیریتی این نهاد مهم و استراتژیک  نسبت به  دید، تجربه، ظرفیت و توانایی این افراد بزرگ تر است. بی تردید رای شورای شهر شهریار به مدیریتی که دارای عملکرد قابل قبول، قابل دفاع و قابل تقدیر و شفاف باشد، می تواند نشان دهنده استقلال، تبلور اراده و بزرگی و نشان دهنده فهم آنها از لزوم تمکین خواسته های به حق مردم در ارتباط با مدیریت شهری شهریار باشد.

شورایی که خود را ملزم به تحقق خواسته های منطقی و به حق موکلانش نکند که هم در چارچوب قانون و هم در چارچوب عرف و آموزه های اسلامی لازم الاجراست، بی تردید موجبات بی اعتباری و بی اعتمادی مردم نسبت به خود و ماهیت وجودی و وظایفی خود فراهم کرده است و مردم نسبت به تداوم رابطه وکیلی و موکلی بین آنها تجدید نظر خواهند کرد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود