جدید ترین اخبار
شب نامه

مدیران ناکارآمد؛ تنها علت تبدیل شبکه های مجازی به شب نامه های الکترونیکی

افروز نیوز- به نقل از سایت مشق نیوز (رضا سرخیل) در گذشته های نه چندان دور برای دادن پیامی به یک مسئول باید آن پیام را مکتوب نموده به همراه عکس و یا فیلم ”مستندات” آنرا پست نموده و یا شخصا با تحمل مشقات فراوان آن را بدست وی می رساندیم، اگر هم مطلب را از طریق پیامک ” sms “ ارسال می نمودیم از رسیدن آن ومطالعه اش توسط مخاطب بی خبر بوده و ارسال عکس و فیلم میسر نبود .

اما؛ در دنیای امروزی شبکه های مجازی و پیام رسان ”تلگرام” بسیار مفید بوده و عصر تکنولوژی کارها را بسیار راحت کرده، هدف از ایجاد چنین شبکه هایی سهولت کار بشر در جهت مثبت است اما برخی ها طبق معمول همواره از این تکنولوژی ها در جهت  منفی استفاده می کنند.

استفاده این چنینی افراد از این تکنولوژی روز دنیا موجب گردیده تا مسئولین از حضور گسترده در این شبکه ها خودداری نموده و در صورت حضور با پروفایلی غیر واقعی شبکه ها را رصد نمایند.

و از سوی دیگر برخورد انتقام جویانه برخی از مسئولین با منتقدانی که مسائل و مشکلات را در گروهها و کانالهای تلگرامی بیان نموده و به نقد آن می پردازند، موجبات حضور افراد با پروفایلهای غیر واقعی را فراهم نموده است.

هر دوی این برخوردها موجب می گردد تا یک شبکه مجازی ”که امروزه بخاطرقرارگرفتن مسائل واقعی و رخ داده در آن می توان شبکه واقعی و یا خبری از آن یاد کرد” تبدیل شود به یک شب نامه الکترونیکی.

شب نامه چیست؟

 نامه ای که در شب می نویسند، یا در شب ان را منتشر می کنند که همواره هویت نویسنده و پخش کننده آن مخفی می ماند. آنهایی که انتخابات را تجربه کرده اند با این کلمه بیشتر اشنایی دارند وقتی که شب نامه گفته می شود ذهن ها به سمت شب های آخر انتخابات می رود هنگامی که زمان قانونی تبلیغات به اتمام رسیده و شیوه غیر اخلاقی و غیرقانونی آن از سوی حامیان برخی کاندیدا و یا مخالفین برخی کاندیدا، علیه دیگری آغاز می گردد.

به اعتقاد نگارنده، شب نامه از جائی نشات می گیرد که نگارنده آن به هر دلیلی نتواند حرف خود را بیان نماید، کارمندی از مدیر خود به علت ندادن حقوقش ، بی عدالتی در حقش و… دلخور است، از ترس اخراج و یا برخوردهای انتقامی جرات بازگو کردن آن را ندارد و برای بیان آن و آرامش خویش دست به نوشتن مطلب و پخش مخفیانه آن می کند .

در گذشته کمتر شاهد چنین مواردی بودیم که بخاطر هر چیز و ناچیز شب نامه ای توزیع گردد و همانگونه که گفته شد اصولا در انتخابات اینگونه اتفاقات رخ می داد، چرا که می توان: ترس از مامورین، شاهدان عینی و…. را بعنوان عوامل بازدارنده نام برد .

متاسفانه آن دسته از افرادی که  در گذشته ، روزهای آخر ایام انتخابات دست به انتشار شب نامه می زدند، حال سر از این فضای مجازی در آورده و انجام این  کار را راحت تر و با ریسک کمتری می بیند، این افراد همواره با شماره های مخفی و با هویت نامعلوم دست به انتشار اخبار کذب و انواع تهمت و افترا علیه کاندیدای رقیب می زنند تا چهره وی را تخریب کنند و اگر قرار بود در شب های آخر انتخابات با ریسک بالا، شب نامه های کاغذی را در سطح شهر پخش کنند حالا  با انتشار محتوای همان شب نامه ها  فضای مجازی را آلوده نموده اند.

طرف صحبت ما اینگونه افراد نیستند چرا که از این افراد و عمل ناشایست آنها پس از انتخابات دیگر خبری نیست، بحث ما بر سر افرادی است که به جهت داشتن مشکل و عدم توانائی بیان آن با هویت واقعی خود، با نامی غیر واقعی وارد اینگونه برنامه های مجازی شده و پیغام می گذارند؛ افراد با آبرو و زحمتکشی که شب تا صبح برای لقمه ای نان زحمت کشیده و یک مدیر بی تدبیر با حرکتی غیر انسانی موجب دلخوری وی گردیده است .

مصداق این عرایضم عدم پرداخت حقوق معوقه، عیدی، سنوات و… پرسنل برخی شهرداریها درغرب استان تهران است، آن کارگر زحمت کش خدمات شهر اگر لب به سخن بگشاید اخراج خواهد شد و اگر هم لب به سکوت ببندد شرمنده اهل خانه حال چه چاره ای دارد غیر خرید یک سیم کارت بی هویت و خالی کردن عقده دل در شبکه های مجازی، و بعد هم حضور ماهگیران ازآب گل آلود و…

اگر مسئولین سغه صدر و اخلاق نکو  داشته باشند:

و با نقدها، انتقادها و شکایات خصمانه برخورد نکنند هرگز شاهد حضور افراد با نام غیر واقعی در هیچ کجا نخواهیم بود، افرادی که ذاتا بد نبوده و فقط به جهت بی تدبیری یک مدیر دست به کاری می زنند که برای خودشان نیز خوش آیند نمی باشد .

در غرب استان تهران تعدادی از شهروندان طی نامه ای نسبت به انتخاب شهردار گله داشته و یا  از رئیس شورای شهر خواستار برخورد با خاطیان ساخت و ساز غیر مجاز بودند، این مدیران به جای بررسی موضوع و چاره جوئی برای آن به سراغ دوربینها رفته اند تا آورنده نامه را پیدا و با وی برخورد نمایند.

به نظر شما مخاطب عزیز در چنین فضای بیماری می توان لب به سخن گشود؟؟؟

غیر از این است که معترض تنها راه را برای خود حضور در شبکه های مجازی و بیان ناگفته های خود می داند.

مسئولین بی تدبیر و نا کار آمد، تنها علت تبدیل فضای مجازی به شب نامه شمائید، چرا که اگر همچون دیگر مسئولین خدمتگذار بجای شهروند نما خواندن معترضین به آنها پاسخ منطقی می دادید، هرگز چنین اتفاقات ناخوشایندی رخ نمی داد .

به امید روزی که مردم ما شاهد پاسخگوئی مسئولانشان با صداقت و راستگوئی باشند.

                                                                   رضا سرخیل – روزنامه نگار

یک نظر

  1. رضا سرخیل ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود