n00149043-b

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قدس: کمبود ۲۰۰ درصدی نیروی عملیاتی و ایستگاه آتش نشانی در شهر قدس

image156897افروز نیوز به نقل از پایگاه خبری شهرداری قدس، علی رزاقی در خصوص کمبود نیروی عملیاتی و ایستگاه آتش نشانی، اظهار داشت: شهرستان قدس با جمعیت بیش از ۳۵۰ هزار نفر در غرب استان تهران قرار دارد و فاصله این شهرستان با استان تهران تنها به ‌اندازه یک موزاییک است اما در برخی موارد از مشکلات و کمبودهای بسیاری رنج می‌برد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی و شهرداری قدس، رزاقی  بیان کرد:  به گفته کارشناسان امروزه در جوامع و شهرها برای هر ۵۰ هزار نفر جمعیت یک ایستگاه آتش‌نشانی و تعداد ۲۱ نفر آتش‌نشان مورد نیاز است، به این صورت که به ازای هر ۲۵۰۰ نفر یک آتش‌نشان و درمجموع هر ۵۰ هزار نفر ۲۰ آتش‌نشان و ۱ نفر سر تیم نیاز دارد.

مدیر عامل  سازمان آتش نشانی  شهرداری قدس تصریح کرد: اگر میزان داشته‌ها با جمعیت هم‌خوانی نداشته باشد در مواقع بروز اتفاقات ناگوار اقدامات مقتضی برای کمتر آسیب دیدن شهروندان در حوزه مالی و جانی به کمترین حد ممکن می رسد.

گفتنی است در حال حاضر شهرستان قدس در حدود ۴ ایستگاه آتش‌نشانی و تعداد ۱۰۵ نفر نیروی آتش‌نشان نیاز دارد و این موضوع تنها در سایه توجهات مسئولان فرادستی فراهم خواهد شد چراکه  در برخی از موارد لازم است که این تصمیمات در سطح استانی و کشوری گرفته شود و اعتبارات مورد نیاز برای انجام آن تخصیص داده شود.

وی اذعان داشت: در کنار کمبود نیروی انسانی عملیاتی،ناکافی بودن تجهیزات و امکانات آتش نشانی نیز به چشم می خورد و اینگونه کمبودها در آینده می تواند باعث بروز مشکلات متعددی در ارایه خدمات مطلوب به شهروندان شهر قدس گردد.

رزاقی متذکر شد: اگر  مسئولان فرادستی و شهرستانی  در پی  این نباشند که نیازهای شهرستان را در تمام حوزه در کمترین زمان ممکن به سرانجام برسانند به‌ طور حتم در آینده نزدیک در کنار این کمبودها با افزایش جمعیت و ساخت‌وسازهایی که هست میزان این کاستی‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به لزوم بهسازی و تعریض معابر شهر، برای بهتر شدن خدمات‌رسانی در زمان وقوع حادثه گفت: باید  آتش‌نشانان موتورسوار نیز به ناوگان آتش‌نشانی شهرستان قدس اضافه شود اما با توجه به کمبودی که در حال حاضر این شهرستان در بحث نیرو و ایستگاه دارد این مورد نیز امکان‌پذیر نیست اما می‌توان به آن دست پیدا کرد.

وی گفت: هر آنچه نیروهای کارکشته‌ای در مجموعه آتش‌نشانی شهرها وجود داشته باشد ،نمی‌توانند ازلحاظ عددی و تجهیزاتی اقدامات مناسب و لازم را حتی در زمان عادی به‌طور مناسب انجام دهند حال اگر اندکی تأمل‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که در زمان بحران در این خصوص به‌طور حتم اتفاقات و خسارات متعددی متوجه شهروندان خواهد شد که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان آن‌ها را جبران کرد.

شایان ذکر است در حال حاضر شهرستان قدس۳ ایستگاه عملیاتی ودر حدود ۵۰ نیرو دارد که تنها ۳۵ نفر از این افراد می توانند در مواقع لزوم اقدام به انجام عملیات در زمان وقوع حادثه کنند و مابقی این تعداد نفرات کادر اداری مورد نیاز ساختمان مرکزی آتش نشانی قدس هستند و امید است که با همیاری و دید باز مسئولان فرا دستی این مشکلات که در مسیر بهبود خدمات و رعایت حقوق شهروندی است به طور کامل به نتیجه برسدو این نیاز ها رفع و رجوع شود.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود