جدید ترین اخبار
1836540

نارضایتی شهروندان و گردشگران از وضعیت مدیریتی در “خوشنام”

 

افروز نیوز به نقل از مهر- منطقه خوشنام با بیش از۶۰۰ هکتار وسعت با آب‌وهوایی خوش در حالی می‌تواند در حوزه گردشگری به اهرمی برای رونق اقتصادی منطقه تبدیل شود که ظرفیت‌های آن در سایه فرصت سوزی‌ها و مشکلات مغفول مانده است.

امروزه گردشگری به یکی از حوزه‌های درآمدزا و جذاب در دنیا تبدیل‌شده و ارزآوری و سودآوری آن به‌اندازه‌ای است که عنوان صنعت را در کنار خود یدک می‌کشد.

کشورهای بسیاری از این صنعت به‌عنوان اهرمی برای رونق اقتصادی، توسعه، اشتغال‌زایی و حتی صدور فرهنگی خود بهره می‌برند.

توانمندی در حوزه گردشگری نیازمند مؤلفه‌هایی است که امنیت، امکانات زیرساختی، تبلیغات مؤثر و گسترش حمل‌ونقل و راه‌های مواصلاتی از نمونه‌های آن به شمار می‌رود.

صنعت گردشگری با تکیه‌بر توانمندی‌های تاریخی، همچون آثار باستانی و استعدادهای طبیعی و جغرافیایی همچون کوه، جنگل، دریا و…رونق می‌گیرد.1836539

کشور ایران علیرغم برخورداری از جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و طبیعی بسیار و باوجود تأکیدات فراوان در برنامه‌های چشم‌انداز توسعه مبنی بر تقویت و توسعه گردشگری، نتوانسته آن‌طور که شایسته است در این عرصه موفق عمل کند.

موقعیت خاص جغرافیایی و تاریخی ایران، اکثریت قریب به‌اتفاق شهرهای این کشور را برای فعالیت در عرصه گردشگری مستعد ساخته و شهرستان ملارد به‌عنوان غربی‌ترین منطقه در استان تهران نیز از این قاعده مستثنا نیست.

یکی از مناطق برجسته و قابل‌توجه در این شهرستان، خوشنام است که در روزهای تعطیل، خیل عظیمی از مشتاقان به طبیعت را به‌سوی خود جذب می‌کند.

پهنه‌ای با بیش از ۶ هزار نفر جمعیت و ۶۰۰ هکتار مساحت که در میان استان البرز و ملارد قرارگرفته، درختان انبوه، جاده‌های سرسبز و زیبا، باغات متعدد و فراوان از ویژگی‌های شاخص این منطقه محسوب می‌شود که آن را به خوشنامی مزین کرده است.

باوجود ظرفیت‌های بالقوه و متعدد این ناحیه در عرصه‌های مختلف، متأسفانه در حوزه راه‌ و جاده‌های ارتباطی درون منطقه‌ای با ضعف و نارسایی‌های بسیاری مواجه است.

جاده‌های ناهموار و چاله‌های متعدد، خوش‌نامی این منطقه را تحت‌الشعاع قرار داده و به‌طور یقین در صورت بازسازی و بهسازی هر چه مطلوب‌تر راه‌های مواصلاتی و درون منطقه‌ای در این ناحیه، رونق و شکوفایی نیز افزایش خواهد یافت و علاوه بر اشتغال‌زایی، موجب توسعه منطقه می‌شودحمل‌ونقل و راه‌های مواصلاتی از مؤلفه‌های حائز اهمیت در رونق گردشگری به شمار می‌رود و هر آنچه امکانات و زیرساخت‌های جاده‌ای و راه‌ها در منطقه‌ای تقویت شود، به‌طور طبیعی دسترسی و تردد را نیز تسهیل می‌کند و رغبت عموم مردم برای حضور در چنین مناطقی افزایش می‌یابد و هر آنچه حضور مردمی در محدوده‌ای افزایش یابد، گردش پول و سرمایه، رونق اقتصادی و تجاری، فرصت‌های شغلی و در یک‌کلام شکوفایی، سرزندگی و پویایی با افزایش هر چه بیشتری همراه خواهد شد.

البته اقداماتی برای بهسازی محورهای مواصلاتی در طول سال‌های اخیر در منطقه مورداشاره اجرایی شده اما با توجه به وسعت منطقه‌ای و عمق خرابی‌ها، کافی به نظر نمی‌رسد.

لزوم توجه شهرداری ملارد به نظافت خوشنام

داوود قله چاهی رئیس شورای خوشنام در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پیگیری‌های مکرر مستمر مسئولان خوش‌نام برای بهسازی و بازسازی جاده‌های این ناحیه، اظهار داشت: نامه‌نگاری‌های مکرر به فرمانداری، بخشداری شهرداری، استانداری و…بخشی از تلاش‌های مدیران این ناحیه برای بهبود وضعیت جاده‌ها و محورهای مواصلاتی به شمار می‌رود.

وی افزود: در برخی محورشها اقداماتی در خصوص ساماندهی وضعیت جاده‌ای در دستور کار قرارگرفته اما کافی به نظر نمی‌رسد.

رئیس شورای خوشنام عنوان کرد: عدم توجه شهرداری ملارد به نظافت این منطقه از دیگر مشکلات ما به شمار می‌رود و باوجود سفره‌خانه‌های سنتی بسیار در این محدوده و حجم انبوه گردشگران، لزوم پاک‌سازی ناحیه از زباله به‌صورت مستمر و منظم بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

قله چاهی گفت: نظافت و جمع‌آوری زباله‌ها در خوشنام به‌صورت یک‌بار در هفته انجام می‌شود و باوجود درآمدزایی منطقه خوش‌نام برای شهرداری ملارد، در خصوص پاک‌سازی آن اقدام خاصی از سوی مدیریت شهری ملارد، اجرایی نمی‌شود.

وی افزود:البته تا حدودی شرایط نسبت به گذشته بهتر شده اما این به معنای رفع مشکلات موجود در این منطقه نیست.

رئیس شورای خوش‌نام عنوان کرد: برای تقویت ظرفیت‌های گردشگری در این منطقه، طرح‌ها و پیشنهاد‌هایی همچون احداث پیست دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و…ارائه شد که جهاد کشاورزی به دلیل ملاحظات و احتمال محدودیت‌های قانونی با آن مخالفت کرد.

وی افزود:اعتبارات و بودجه دهیاری نیز به مقداری نیست که جوابگوی تأمین الزامات و نیازهای این محدوده شود و برای تحقق اهداف موردنظر، نیازمند به همیاری و همگرایی هر چه بیشتری در بین دستگاه‌های اداری شهرستان ملارد هستیم.1836542 1836541

نارضایتی شهروندان و گردشگران از وضعیت مدیریتی در خوشنام

موقعیت منطقه‌ای خوشنام و نزدیکی آن به مناطقی همچون اندیشه، فردیس، مارلیک، ملارد، سرآسیاب و حتی استان البرز و کمبود فضای سبز طبیعی در نواحی شهری باعث حضور بسیاری از مردم در این محدوده می‌شود.

با وجود تمایل مردم به حضور در این ناحیه برای استفاده از ظرفیت‌های طبیعی آن، انتقاد و گلایه از کم‌توجهی مدیریت شهری و مسئولان شهرستانی ملارد به مشکلات این منطقه، نقطه اشتراک اظهارات برخی از گردشگران و ساکنان بومی در این محدوده از نحوه مدیریت و ارائه خدمات به خوشنام به شمار می‌رود.

رضا کریمی که به همراه خانواده خود برای استفاده از طبیعت خوشنام در این منطقه حضور داشت در ارتباط با نابسامانی‌های موجود اظهار داشت: به صورت تقریبی هر هفته به این ناحیه سفر می‌کنیم و همواره شاهد آلودگی حاشیه جاده‌ها به زباله هستیم.

وی افزود: عدم وجود آب آشامیدنی، فقدان سرویس‌های بهداشتی و خرابی جاده‌ها از عمده‌ترین مشکلات این منطقه به شمار می‌رود.

اصغر مسلمی کارمند آموزش و پرورش نیز با اظهار گلایه از وضعیت نظافت این منطقه گفت: اگرچه برخی از شهروندان و گردشگران در آلودگی این منطقه مقصر هستند و آن‌طور که باید به پاکسازی محدوده‌ای که در آن مستقر می‌شوند توجه نمی‌کنند اما این نافی مسئولیت‌پذیری و وظایف مدیریت شهری در قبال پاکسازی منطقه نیست  و کم‌توجهی مسئولان شهری به بهداشت و پاکی این منطقه کاملاً مشهود است.

وی افزود: محورهای مواصلاتی و جاده‌های این منطقه نیز با نابسامانی‌های بسیاری روبرو است و سطح خرابی‌ها به اندازه‌ای است که نمی‌توان عنوان جاده را برای برخی محورهای این محدوده به کار برد.

ولی نصیرپور از دیگر شهروندان این منطقه افزود: تقریباً هر هفته در این منطقه حضور پیدا می‌کنم و همواره نظاره‌گر حجم انبوهی از زباله‌ها در گوشه و کنار محدوده خوشنام هستم.

وی عنوان کرد: متأسفانه دیوارنویسی‌هایی که در برخی نقاط این منطقه مشاهده می‌شود نیز زیبایی این محدوده را به چالش کشیده و اقدام خاصی تیز برای بهبود و رفع این نازیبایی‌ها از سوی مسئولان دیده نمی‌شود.

ضرورت بهسازی جاده‌ها در منطقه خوشنام

یوسف حق گو ریاست دهیاری خوشنام نیز در ارتباط با معضلات موجود در این ناحیه عنوان کرد: مدیریت دوگانه از دیگر مشکلات منطقه خوشنام است و در واقع ما از یکسو شاهد مدیریت بخشداری در محدوده‌ای به مساحت ۲۶هکتار و از سویی دیگر مدیریت شهرداری در محدوده‌ای به وسعت ۳۰۰هکتار هستیم و این موضوع گاهی باعث گره خوردن امور در روند اداری می‌شود.

وی در تشریح اصلی‌ترین  الزامات فوریتی در خوشنام گفت:عمده‌ترین دغدغه ما معطوف به بهسازی و بازسازی جاده‌ها می‌شود و در حال حاضر پنج بلوار در این منطقه نیازمند به مرمت است.

رئیس دهیاری خوشنام عنوان کرد: محور خوشنام به مشکین دشت از جاده‌های کم‌عرضی است که قدمت آسفالت آن به بیش از ۴۰ سال می‌رسد و به دلیل تصادفات بسیار در این محدوده، لزوم تعریض آن به شدت احساس می‌شود.1836535

مدیریت شهری ملارد دخالتی در محدوده طرح هادی خوشنام نخواهد کرد

علی مرزانی عضو شورای شهر ملارد در ارتباط با نحوه ارائه خدمات مدیریت شهری و بهسازی جاده‌ها در منطقه خوشنام اظهار داشت: شهرداری ملارد تا آنجا که در دایره حریم این شهر محسوب می‌شود، ارائه خدمات می‌کند و در داخل محدوده طرح هادی و حریم خوشنام دخالتی نخواهد کرد.

وی افزود: ارائه خدمات در محدوده حریم خوشنام به عهده دهیاری و بخشداری این منطقه خواهد بود.

 رفع مشکلات خوشنام مستلزم عزمی کلان و شهرستانی است

به نظر می‌رسد استمرار وضعیت موجود روند فرصت سوزی‌ها را در این منطقه تداوم بخشد و ظرفیت‌هایی که می‌تواند به عنصری سازنده برای پیشرفت و شکوفایی هر چه بیشتر تبدیل شود را در سایه مشکلات ریز و درشت این شهرستان کور کند.

مشکلات در این محدوده بسیار است و امکان پرداختن به تمامی آنها در قالب یک گزارش وجود ندارد و در آینده به زوایایی دیگر از نارسایی‌های مدیریتی در این منطقه پرداخته خواهد شد اما بدون شک آنچه به نظر می‌رسد، ضرورت عزم و همتی مضاعف برای رفع مشکلات منطقه‌ای است که در هر صورت در محدوده استحفاظی شهرستان ملارد قرار گرفته و فارغ از نگاه شهری، مسئولان زیربط باید با نگاهی کلان و شهرستانی توأم با همگرایی همه جانبه به رفع کمبودهای این ناحیه همت گمارند و ناخوشی را از خوشنام دور کنند، در غیر این صورت تبدیل شدن ظرفیتی ویژه و بالقوه به تهدیدی منطقه‌ای در این شهرستان دور از ذهن نخواهد بود.

ناصر رمضانی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود