جدید ترین اخبار
انتقال فاضلاب

پروژه جمع آوری فاضلاب غرب استان و حقوق پایمال شده شهروندان!!!

افروز نیوز- (اسماعیل داسدار) تصفیه‌خانه فاضلاب شهریار با حضور جهانگیری معاون اول رئیس ‌جمهور، چیت چیان وزیر نیرو در سال ۹۵ افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت. شرکت آب و فاضلاب شهرها و شهرک‌های غرب استان تهران در سال ۱۳۹۰ کلنگ اجرای این تصفیه‌خانه را از طریق تسهیلات مالی بانک توسعه و تجارت «اکو» به ارزش ۱۸ میلیون یورو به زمین زد که در فاز نخست با ۳ هزار متر خط انتقال و ساخت تصفیه‌خانه و ۱۲۰ هزار متر خطوط لوله فرعی و ۱۱ هزار متر خطوط لوله اصلی در بخش شبکه جمع‌آوری فاضلاب آغاز شد و این تصفیه خانه در فاصله چهار کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شهریار (شاهدشهر) در زمینی به مساحت ۲۳ هکتار ساخته شده است. مسوولان وقت آبفا در مصاحبه های خود گفته بودند ظرقیت خروجی آن ۴۰ هزار مترمکعب تصفیه فاضلاب در روز خواهد بود و طبق قراردادی که با شهرداری بسته شده بود قرار بود آب تصفیه شده به شهریار بازگردد.

اسماعیل داسدار

ما در روزهای اخیر شاهد آن هستیم که این آب نه تنها به شهریار باز نمی گردد بلکه با دلایلی که مسوولان آب و فاضلاب می آورند مدیریت این آب به “آب منطقه ای” سپرده شده است یعنی ارگانی که اصلا در قراردادها نقشی نداشته.

اما مسائل مهم دیگری هست که باید توسط شرکت آب و فاضلاب غرب استان تهران پاسخ داده شود. یکی از سوالات مهم این است؛ پول انشعابات که توسط مردم باید پرداخت گردد چه میزان است و آیا مردم قدرت پرداخت حق انشعاب فاضلاب را دارند. شاید افرادی باشند که تمایلی به خرید حق انشعاب نداشته باشند. شنیده ها حاکی از آن است که انشعاب فاضلاب برای هر واحد مسکونی حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان خواهد بود که حال سوال اینجاست که در شرایط اقتصادی کنونی کشور چند خانوار قادر به پرداخت این حق انشعاب هستند؟!

گاها شنیده می شود که مسوولین حرف از تقسیط می زنند که باید پرسید زمانی که شرکت آب و فاضلاب آب را می برد و پس از تصفیه می فروشد و کسب در آمد می کند چرا باید مردم پولی بپردازند؟!

 از دیگر مشکلات این طرح واگذاری طرح به پیمانکاران است که گزارشات حاکی از کم کاری پیمانکار و استفاده از مصالح نامرغوب در کار است. چشم های خود را ببندیم و روزی را تصور کنیم که لوله های فاضلاب در جاهایی شکسته شود چه کسی پاسخگوی مردم خواهد بود؟!

شکسته شدن لوله های حامل فاضلاب تفاوت فراوانی با لوله های آب مصرفی دارد زیرا شکسته شدن لوله های آب مصرفی فقط باعث هدر رفت آب و قطعی آب می شود اما اگر مردم قادر به انتقال فاضلاب خانه خود نباشند چه پیش خواهد آمد؟!

مسوولین شرکت آب و فاضلاب به چه قیمتی اجازه می دهند که پیمانکاران با سرنوشت مردم این رفتار را داشته باشند؟! طریقه انتخاب این پیمانکاران چگونه بوده است و چه نظارتی بر روی آنها وجود دارد؟!

نکته دیگر اما قرار دادی است که شرکت آب و فاضلاب با شهرداری دارد و طبق آن باید در ازای حفاری ها، پس آب را به شهریار بازگرداند نه اینکه گفته شود مسوول پس آب تصفیه شده کس دیگری است و امکان بازگرداندن آب وجود ندارد.

سوال دیگر اینکه آبی که برده می شود پس از تصفیه فروخته خواهد شد و معلوم نیست پول حاصله در جیب چه کسی سرازیر می گردد؟!

آیا نمی شود هزینه های این طرح را نه از جیب مردم بلکه از همان پول فروش بدست آورد؟!

چرا باید مردم هزینه های شرکت آب و فاضلاب را بپردازند و این شرکت فقط به فکر سود خود باشد؟!

شنیده ها حاکی است شرکتهایی وجود دارند که حاضر هستند آب و فاضلاب مردم را بدون دریافت ریالی ببرند و سود خود را از فروش آب تصفیه شده بدست آورند. مسائل دیگری نیز وجود دارد که از جمله آنها می توان به حفاری ها و از بین بردن زیبایی های شهری و طولانی شدن پروژه و کندن جلوی درب خانه های مردم و… اشاره کرد. این همه هزینه برای شهر و شهروندان برای طرحی که هیچ سودی برای مردم ندارد و فقط هزینه!!!

همین جا از فرماندار شهریار و دیگر مسوولین ذیربط در خواست ورود به این موضوع را داریم.

۳ نظر

  1. سلام، خدا بهتون خیر بده که به این مشکل اشاره کردین. ما هم پول اشتراک رو همون اول دادیم هم الان روی فیش آب مصرفی یه مبلغی به اسم هزینه انتقال فاضلاب و آبونمان و چند کوفت و زهر مار دیگه اومده. به آقای فرماندار بگید که خدارو خوش نمیاد این شرکت سر مردم اونم تو روز روشن کلاه بذاره

  2. چی بگم والا؟
    ولله که از دست این شرکت به ستوه اومدیم. واسه گرفتن پول انشعاب فاضلاب که تهدیدمون میکنن و الانم که شهر رو با حفاری ریختن بهم.
    اگه میشه جلوی شخم زدن این شرکت رو بگیرین. اصلا اگه قراره بقول شما پسآب رو به منطقه برنگردونن چرا باید فاضلاب رو بدیم ببرن؟
    راستی من شنیدم یه سری از شرکتای خصوصی حاضرن بدون اینکه پولی از مردم بگیرن فاضلاب رو با هزینه خودشون ببرن بیرون شهر. میشه اینو جویا بشین و واقعیت رو به مردم بگین؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود