جدید ترین اخبار
تامین اجتماعی

گلایه کارگران ساختمانی شهریار و ملارد از تامین اجتماعی: هزینه معاینات پزشکی کمر ما را شکسته است!

افروز نیوز_پرویز امینی،پرویز امینی تمام شبکه های رسانه ملی، نشریات و حتی تبلیغات محیطی اطرافمان، مملو از این شعار است “تامین اجتماعی نیاز امروز، پشتوانه فردا”

شعاری که اگر به منصه ظهور برسد، می تواند تمام دغدغه های فرد تحت پوشش را نه تنها امروز، بلکه در دوران کهولت و بازنشستگی، مرتفع نماید. لذا افراد از اینکه خود را تحت پوشش این سازمان قرار دهند، بسیار مشتاق بوده و آرامش امروز و آسایش فردای خود را خواهان هستند.

از طرفی باید ببینیم سازمان تامین اجتماعی تا چه اندازه به تحقق این شعار در قبال بیمه شدگان جدیت نشان می دهد؟ و اینکه این سازمان در راستای سهولت مشارکت و جذب مخاطبین خود که عمدتا از اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه هستند، چه تسهیلاتی را فراهم آورده است؟

برای آگاهی بیشتر شما مخاطبین، مصداقی ملموس و عینی را بازگو می کنیم تا صداقت سازمان تامین اجتماعی در ارائه خدمات به متقاضیان مشخص گردد. لازم به ذکر است که طبق تحقیقات و بررسی های بعمل آمده، سیر مراحل قانونی برای برخورداری شخص از دفترچه بیمه تامین اجتماعی گاها افراد را آزرده خاطر و خسته می کند. بطوریکه عمدتا زمان و هزینه زیادی را در این مسیر متحمل می شوند.

چند سالی است که به همت انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهریار و ملارد ، در راستای تحت پوشش قرار دادن این قشر زحمت کش در اقدامی قابل تحسین به رفع مشکل بیمه ای این عزیزان اهتمام ورزیده و با ساماندهی و معرفی متقاضیان به تامین اجتماعی، در صدد آن بوده است تا آنها را تحت پوشش و حمایت این سازمان قرار دهد. اما همین افراد از هزینه های سنگین معاینات پزشکی مربوط به دریافت دفترچه بیمه که متاسفانه چند سالی است بصورت انحصاری توسط پزشکی خاص انجام می گردد، حسابی شاکی و گله مند هستند و ماجرا از این قرار است که کارگر بینوا میبایست صرفا برای یک معاینه پزشکی ساده، هزینه ای نامتعارف معادل ۱۳۴ هزار تومان را به مطب این پزشک انحصاری پرداخت نماید. این در حالیست که کارگر بینوا ممکن است روزها کار را تعطیل کرده و علاف گرفتن یک استعلام سلامت باشد.

حال سوال افکار عمومی به این موارد خلاصه می شود که چرا اداره تامین اجتماعی شهرستان شهریار و حتی ملارد مراحل معاینات پزشکی را انحصاری به یک مطب واگذار نموده اند؟ البته طبق پیگیری های بعمل آمده از مسئولین این اداره تامین اجتماعی شهریار، ایشان عنوان “معتمد” را برای پزشک انحصاری خود برگزیده اند. یعنی به زغم ایشان فقط این پزشک می تواند معتمد و قابل اعتماد اداره تامین اجتماعی شهریار باشد! آیا خیل عظیم پزشکان شاغل در این دو شهرستان، معتمد نیستند؟ آیا در همان شهرستان ملارد، مرکز درمانی و پزشکی وجود ندارد تا معاینات پزشکی کارگران را انجام دهد؟

از طرفی، چرا هزینه های مربوط به “معاینه پزشکی” اینهمه بالاست و کسی هم ناظر بر آن نیست؟ آیا بهتر و شایسته تر نبود اداره تامین اجتماعی شهریار که خود را حامی اقشار ضعیف و آسیب پذیر می داند، مراحل این معاینات را آنهم با هزینه ای بسیار کمتر در همان مرکز درمانی خود که در چند قدمی اداره مذکور است، انجام می داد تا کارگران متحمل هزینه های گزاف نگردند؟ لازم به ذکر است که علاوه بر خود کارگران،تشکل های صنفی کارگری نیز مراتب اعتراض خود را به این نشریه اعلام نموده و خواستار رسیدگی مسئولین شده اند.

موضوعات ذکر شده بالا، مربوط به متقاضیان بیمه های اختیاری بود که البته بیمه اجباری نیز دست کمی از آن نداشته و آنهم پزشکان انحصاری خود را دارد. لذا انتظار می رود مسئولین این دو اداره (تامین اجتماعی شهریار و ملارد) در راستای کمک به اقشار ضعیف و همچنین تشویق فعالین کسب و پیشه  در روی آوردن به امر حیاتی بیمه، اهتمام بیشتری ورزیده و مراحل مشارکت را سهل تر نمایند.

در پایان از مسئولین نظارتی بویژه فرمانداری محترم شهرستان شهریار و ملارد به عنوان نمایندگان عالی دولت در منطقه و همچنین دادستان های محترم هر دو شهرستان به عنوان مدعی العموم و دیگر دستگاههای مرتبط تقاضا می گردد در رسیدگی به این مهم عنایت ویژه و خاص داشته باشند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود